28 Kasım 2015 Cumartesi 11:52
971 Okunma
Neofitu: 'Kıbrıslı Türk vatandaşlarımız basit bir şeyi anlamalı...'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un, KKTC’ye gelerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüşmeyi kabul etmemesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmeyecek olması, Rum siyasi partileri tarafından “coşkuyla” karşılandı.

Partiler, Anastasiadis hükümetini “uyanmaya” ve Kıbrıs sorunundaki politikasını değiştirme, EDEK Rusya’ya askeri kolaylık sağlanması çağrısı yaparken; DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise Kıbrıslı Türklerden “anlayış” istedi.

Fileleftheros, Rum siyasi partilerinin konuyla ilgili açıklamalarını “Partiler… Akıncı ile İşgal Bölgelerindeki Temaslar Durdurulsun… Rus Tavrından Dolayı Coşku Havası” başlığıyla aktardı.

Gazeteye göre Rum siyasi partileri, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un, KKTC’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüşmek yerine ara bölgede yemeğe davetini reddetmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmeme kararını “coşkuyla” karşıladılar ve bunu, Anastaiadis hükümetini eleştirme fırsatı olarak kullandılar.

Açıklamasında “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığını erozyona uğratma yaklaşımlarının olduğu bir dönemde Lavrov’un kararı çok cesaret verici gelişmedir” diyen DİKO, özetle şunları öne sürdü:

“Hükümetten ve DİSİ’den Rusya’nın kararını kutlamalarını ve yabancı ülke yetkililerinin ve örgütlerinin işgal böglelerine geçişine olanak sağlayan taktiklerini terk etmelerini bekliyoruz. Hükümetin ve Kıbrıs sorunu politikasına destek veren DİSİ ve AKEL partilerinin, Akıncı’nın yabancı yetkililerle işgal bölgelerindeki sözde cumhurbaşkanlığında Kıbrıs müzakerelerinin özüne hizmet etmek için değil sahte devleti yükseltmek için görüştüğünü anlamalarını diliyoruz.”

“LAVROV’UN TAVRI HÜKÜMETİ UYANDIRSIN”

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi, Lavrov’un kararını kutladığı açıklamasında görüşünü “Maalesef hükümetlerimiz bu tezi benimsemiyor, ‘iyi ortamı koruma’ bahanesiyle sahte devletin tanınmasına neredeyse yardım eli uzatıyor” sözüyle ortaya koydu.

Vatandaşlar İttifakı ise Rusya’nın Kıbrıs sorununda “bir kez daha ilkeli davrandığını”  savunarak “Lavrov’un tavrının Başkan Anastasiadis’i uyandırmasını ve yabancı veya Avrupalı yetkililerin sahte devleti ziyaretini cesaretlendiren veya müsamaha gösteren zararlı tavrını gözden geçirmeye yöneltmesini diliyoruz” iddiasında bulundu.

İttifak “Akıncı’nın Lavrov’la ara bölgede görüşmeyi reddetmesi Akıncı ve Ankara’nın asıl istediğinin, yabancı yetkililerle Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili görüş alış verişinde bulunmak değil sahte devleti siyasi açıdan yükseltmek ve meşru Kıbrıs Hükümeti ile eşitlemek olduğunu gösteriyor.”
 
Simerini “Partiler Lavrov’un ‘Niet’inden Memnun… EDEK Başkanı Rusya’ya Askeri Kolaylıklar Sağlanması Çağrısı Yaptı” başlıklı haberinde DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Stanislav Osatchiy ile Rus uçağının düşürülmesi nedeniyle taziyelerini ilettiği bir telefon görüşmesi yaptığını yazdı.

AVEROF NEOFİTU

Habere göre parti tarafından yapılan açıklamada, Neofitu-Osatchiy görüşmesinde pazartesi günü bir araya gelerek bölgede şekillenen durumu ve uluslararası toplumun IŞİD terörüyle mücadele koordinasyonunu baş başa görüşmeye karar verdikleri açıklandı.

Neofitu’nun, Lavrov ve Kerry’nin Ada’ya gelecek olmasının Kıbrıs sorununa uluslararası ilgiyi gösterdiği görüşüne yer verilen açıklamada “Türkiye’ye gerek Ortadoğu’daki sorunlarla gerekse sürdürülebilir bir çözüm bulabilmemiz için Kıbrıs sorunuyla ilgili net mesajlar vereceklerine inanıyoruz. Çünkü karışık bölgede bir istikrar kapısına ihtiyaç var, bu da Kıbrıs’tan başkası olamaz”  sözü de aktarıldı.

Neofitu ayrıca “Rusya tarafından, Kıbrıs Türk toplumu olduğu ancak devlet veya uluslararasında tanınmış varlık olarak gösterilemeyeceği mesajı verildi” iddiasında bulundu ve Kıbrıslı Türklere şu mesajı verdi:

“Kıbrıslı Türk vatandaşlarımız basit bir şeyi anlamalıdır:  Ancak yabancı askerler ve garantiler olmadan, birleşmiş bir Kıbrıs ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin federal devlete dönüşmesi üzerinden gidersek bütün Kıbrıs vatandaşları olarak birlikte, daha iyi bir Kıbrıs’ta yaşayabiliriz.”

MARİNOS SİZOPULOS

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, Atina’ya hareketi öncesinde Larnaka Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Rum yönetimini Rusya’nın Doğu Akdeniz’deki gelişmelere müdahiliyetini en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

“Hükümet, Fransa’ya olduğu gibi Rusya Federasyonu’na da askeri kolaylıklar sağlamayı ciddiyetle düşünmelidir” görüşünü dile getiren Sizopulos, özetle şunları ekledi:

“Vurgulamamız gereken, Rusya Federasyonu’nun Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’daki gelişmelere karışmasının cesaret verici gelişme olduğudur. Bu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin en iyi şekilde değerlendirmesi gereken olumlu bir gelişmedir. Başta ABD olmak üzere NATO çevrelerinden dostlarımız Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Kıbrıs sorunundaki bütün prosedürlerde olumludan başka her şey denilebilecek tavır sergiliyor.”

Fileleftheros, Neofitu’nun açıklamasını “Averof Neofitu: Türkiye’ye Net Mesaj” başlığıyla aktarırken Sizopulos’un açıklamasını “Lefkoşa Rusya’nın Doğu Akdeniz’e Katılımını Değerlendirsin… Sizopulos ‘Hükümet Derhal Harekete Geçsin’ Diyor”  başlığıyla okurlarına aktardı.

KRASNODAR’A BAŞKONSOLOSLUK…

Simerini gazetesi, Güney Kıbrıs’ın Rusya’nın Krasnodar kentinde başkonsolosluk açtığını, 19 Kasım Perşembe günü yapılan açılışa katılan Güney Kıbrıs’ın Rusya’daki büyükelçisi Yeorgios Kasulidis’in 1990 başlarında başlayan Güney Kıbrıs- Rusya  Federasyonu ilişkilerinin daha da güçlenmekte olduğuna işaret ettiğini yazdı.

OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Simerini ayrıca, Rum yönetiminin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ada’ya yapacağı ziyaretler için olağanüstü güvenlik önlemleri alacağını haber verdi.

Gazetenin “Kıbrıs ‘İstakos’” başlıklı haberine göre Rum polisi, Lavrov ve Kerry’nin gelişi, kalışı ve ayrılışını kapsayacak güvenlik önlemleri çerçevesinde geçiş yapacakları merkezi noktalarda polis devriyeleri artırılacak ve ulaşımlarına çok sayıda motosikletli polis eşlik edecek. Terörle mücadele kapsamında bir süredir Avrupa düzeyinde harcanan çabalar çerçevesinde Larnaka Havaalanı’nda alınan güvenlik önlemleri daha da artırılacak.

Son Güncelleme: 28.11.2015 11:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.