Kuzey Kıbrıs’ta idare hantal ve tutuktur. Dünya döner, hayat farklılaşır ama bizde bu dönüşüme ayak uyduracak bir refleks sezilmez.

Devlet dairelerinde bir dolu iş vardır, fakat bunların çoğu rutinle ve anlamını çoktan yitirmiş mevzuatla ilgili bıktırıcı şeylerdir. Bu yüzden “yapılan işler” ile “yapılması gereken işler” arasında şaşırtıcı farklar vardır.

Gündelik yaşam oldukça tempolu bir şekilde akar. İdare, bu tempoya ayak uydurmazsa ayak bağı olmaya başlar ve toplumsal gelişmenin önünü tıkamış olur. Oysa kamuya hizmet etmekle görevli kurumların kurulma maksadı, toplumsal yaşamı düzenlemek, rahatlatmak ve geliştirmektir.

Yeni durumun gerektirdiği kıvraklıktan ve atiklikten yoksun olmanın sonucu eskimek ve yıpranmaktır. Çoğu alanda dünde kalmış olmamızın altında, bir kez yapılmış düzenlemenin ilelebet yeteceği zannıyla bir tür statükoculuğa kapılmak yatıyor.

İşte birkaç basit örnek: Dünyada otomotiv teknolojisinde ve karayolu sisteminde yaşanan baş döndürücü hız ortadayken bizdeki ehliyet sistemi dedelerimizden miras... Suç tipleri ve yaygınlığı hızla değişiyor ama hukuki düzenlemelerimiz bir asır öncesinden… Dünya ‘e-devlet’te süratle ilerliyor, biz belge için bile hâlâ daha daireler arasında mekik dokumak zorundayız…

Bizde devletin her kademesine sirayet etmiş olan durağanlık, hükümetlerin de karakteristiği durumunda. Hükümetlerimiz gerek yerel gerekse küresel düzeyde meydana gelen ve anında tepki vermeyi gerektiren gelişmeler karşısında genellikle seyirci kalmakla yetinirler.

Bakanlar Kurulu kararları çoğunlukla toplumsal yaşamı doğrudan ilgilendirmeyen detaylara ilişkindir. Hatta “Bakanlar Kurulu gündemindeki rutin konuları görüşmek üzere toplandı” klişesi hepimizin ezberine yerleşti.

Dünyada iklimler değişti, ziraat teknikleri farklılaştı, tüketim tarzları yenilendi ama bizde hükümetlerin tarıma bakışı hiç değişmedi. Ürün çeşitlemesiymiş, organik yetiştiricilikmiş, yeni sulama usulleriymiş, verim artırıcı hamlelermiş bunlar gündeme bile gelmez. Varsa yoksa mazot yardımı, kuraklık ödemesi, arpa alımı, sübvansiyon…

Hükümetin geçtiğimiz gün, dövizdeki artışı dikkate alarak bazı gıda ürünlerinde fon indirimine gitme kararı alması, “gökten taş yağsa bizimkiler kıllarını dahi kıpırdatmazlar” hissiyle yaşamakta olan yurttaşlar bakımından şık bir sürpriz oldu.

Uygulama ne kadar zamanda başlayacak henüz belli değil ama en azından kararın hızlı bir şekilde alınmış olması dahi önemliydi. Fonda indirim, büyük kriz karşısında cılız bir önlem olarak kalabilir. Yine de idarenin devreye girme gayretini görmek güzeldi.

Burası kendi para politikalarını belirleyebilecek bir yer olmadığına göre krizle ilgili her önlem cılız ve palyatif kalmaya mahkum… Ama hükümetten refleks işareti almak dahi, hantallıktan bitap düşmüş bir yer için az şey değil.

Hükümet keşke her konuda atik davransa ve şu “rutin konuları ele alma” hastalığından kurtulsa… Çünkü memleket rutinde küf bağladı…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31