Öncelikle belirtmeliyim ki Hükümetin bazı icraatlarını desteklerken Hükümetçi ama eleştirirken de “çok yükleniyorsun” sözlerini duymaktan usandım. Nasıl ki bir insanın artıları var ve bunu yeri geldiğinde söylersiniz eksilerini de söylemekten geri durmamalısınız. Aksi takdirde güvenilirliğiniz sorgulanır. Aylardır Sağlık sisteminin alarm verdiğini her fırsatta söylüyor ve yazıyorum. Ülke de yaşanan diğer güncel ve karmaşık sorunlar Sağlığın içinde bulunduğu inanılmaz derecede ki büyük sorunlarını görmez kılıyor.

 

Ölümlerde doktorlar birbirini korur

 

Son üç aydır ülkenin çeşitli yerlerinde yaşanan ölümler sadece birkaç gün gazetelerin manşetlerini süsledi. Hele de bu ölümler doktorsuzluktan kaynaklanıyorsa. Nedendir bilmiyorum doktorlar her ne kadar birbirlerinin ardından konuşsalar ve birbirlerini çekemeseler de her hangi bir ölüm olayında birbirlerini en iyi şekilde savunurlar ve korurlar. İfade ettiğim gibi son üç ayda yaşanan ölümler adeta insanlarımızın Devlet hastanelerine olan güvenini ve inancını sıfırladı. Düşünsenize Karpaz Sağlık Ocağı’na giden bir vatandaşımızın doktor bulamaması yüzünden dönüş yolunda ölmesini, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif “hasta durumunun kötü olduğunu söylemedi, yoksa ambulans çağrılırdı” diyebilecek kadar kendini ve makamını komik durumlara düşürebildi. Ahmet Kaşif’ten beklemediğim bir cevaptı. İşte doktor dayanışması!!!

 

Hemşireler ve ebeler sendikası grevini sürdürürken

 

Lefkoşa Devlet Hastanesi’ni dışarıda tutarsak birçok hastanenin döküldüğünü ve ağır acil vakalara müdahale edemediğini ve tüm hastaları Lefkoşa’ya sevk ettiğini biliyoruz. Hastanelerin teçhizat ve uygun kadro açısından var olan sıkıntılarını dile getirdiğinizde ise “ne yapalım biliyorsunuz sağlığa bütçe de ayrılan pay yüzde bilmem kaç” yani para yok demeye getiren bir zihniyet; elbette ki Hastanelerde çalışan personelin de gerekli ödemelerini yapmayacak ve haklarını vermeyecektir.

İşte bu nedenle Sağlık Bakanlığı, Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın her geçen gün artarak devam eden grevini ve reaksiyonunu dikkate almak zorundadır. Alacak mı dersiniz, pek alacak gibi görünmese de birkaç gün sonra hastaneler tamamen kilitlendiğinde PAŞA PAŞA kaale alacak.

Zaten ülkedeki birçok alanda normallerin üstünde seyreden hem ekonomik hem de sosyal krizler var. Yaşanan ekonomik krizleri insanların dolayısıyla da kurumların depresif bir hal alması neden oluyor. Günün sonunda alın size verimsiz ve depresyonları oynayan bir KKTC filmi.

En çok önem verdiğimiz ve paramızı akıttığımız Sağlık, Eğitim ve Turizmde ilerleme yaşanacakken sürpriz sorunlarla karşılaşmaktan halk artık yoruldu. İlgisiz yetkililerin bu tür önemli sorunlar için yaptığı açıklamalar ise oldukça ilginç “hükümet bu konudaki gerekli tedbirleri alacaktır”. Yani anlayacağınız ölme eşş……. ölme çayır çimen bitsin de yeylim demeye getiriyorlar. Hal böyle de olunca çalışan ayaklanıyor tabii. Daha durun bakalım neler olacak…

 

Tıp-İş eyleme hazırlanıyor

 

Aldığım duyumlara göre Sağlık Bakanlığı’nın doktorlara ve sağlık sistemine göstermiş olduğu yanlış uygulamalara dayanamayan TIP-İŞ Sendikası çok yakın zamanda eyleme hazırlanıyor. Bilindiği üzere TIP-İŞ Başkanlığına geçtiğimiz günlerde yeniden seçilen Dr Erol Şeherlioğlu Genel Kuruldan eyleme gitme yetkisi de almış durumda. Doktorların zaman zaman Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli baskılara maruz kaldığını duyuyorum. Bu konuda Dr Şeherlioğlu heralde yakında bir açıklama patlatır.

 

Bakan Ünverdi: “Emeklilik konusunda korkmayın”

 

Çiçeği burnunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr Şerife Ünverdi ile geçtiğimiz gün uzun ve güzel bir sohbet yaptık. Tabii şu sıralar gündemi meşgul eden en önemli konulardan bir tanesi de emeklilik yaşı. Daha doğrusun bir önceki Bakan Türkay Tokel tarafından çizilen emeklilik tablosu.

Bakan Ünverdi’ye bu konuda gelinen son noktayı sordum. Şerife hanım gereksiz bir panik var dedi ve ekledi “ANLADIĞIM kadarıyla herkeste bir korku ve panik havası var. İnsanlarımız haklı tabii. Emeklilik yaşına 1 yıl kalmış şimdi ben emekli olamayacak mıyım diye soruyor. Hayır emekli olacaklar. Emekli çıkmasına kısa bir süre kalan vatandaşlarımız emekli olacak. Bu konuda gereğinden fazla bir panik havası oluştu ülkemizde. Buna gerek yok. Yasa hala tartışılıyor ve muhtemelen de birçok değişikliğe uğrayacak. Ancak belirtmem gereken önemli bir durum var ki bu da emekli olma yaşının artacağı yönünde. Çünkü şu an ki uygulama doğru bir uygulama değil. Ancak yine söylüyorum; 19 yıl çalışan var 24 yıl çalışan var ki ya 50’sinde ya da 55’inde emekli çıkacak; onları mağdur etmeyeceğiz”.

 

UBP’ye katılan 1156 yeni üyenin listesi açıklanacak mı?

 

Geçtiğimiz günlerde UBP adeta bir meydan showu yaptı ve 1156 vatandaşı UBP üyesi yaptı. Tabii ki geceye bu 1156 kişiyi temsilen yaklaşık 300-350 civarında bir katılım olduğunu UBP’li yetkililerden öğrendim. Kamuoyunda söz konusu bu üye yazılımı ile ilgili çeşitli söylentiler aldı yürüdü. UBP yetkililerinin bana yaptığı açıklamalarda DP’nin Hamitköy örgütünün tamamen UBP’ye katıldığından tutunda neredeyse ÖRP’nin tüm örgütlerinin ve DP’nin de önemli örgütlerinin UBP’ye katıldığı yönündeydi. Bu konuyu biraz araştırdığımda özellikle DP’den istifalar yaşanmadığını öğrendim. ÖRP kanadı ise istifalar konusunda “biz Hükümetteyken bize de UBP’den 500, 500 katılım olurdu. Bu oluşum yarın başkası hükümete gelirse oraya da gider” dendi. Yalan da değil hani.

Ancak söz konusu katılımlar bakanların birçoğuna sürpriz oldu. UBP Lefkoşa İlçesine bir çağrı da ben yapayım “herkes bu 1156 kişinin isim bazında basına açıklanacağı günü bekliyoruz”. Haberiniz olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31