06 Aralık 2018 Perşembe 22:51
117 Okunma
Kolesterol yüksekliği ne anlama gelir?

Kolesterol başta kalp damar hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığın en önemli nedenlerinden biridir. Kişinin kolesterol düzeyi ne kadar yüksekse kalp hastası olma ihtimali de o kadar yükselmektedir. Şimdi, TK: Toplam kolesterol testi nedir? Kolesterol yüksekliği ne anlama gelir? Hep birlikte öğrenelim…

TK: TOPLAM KOLESTEROL TESTİ NEDİR?

Kolesterol mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Karaciğeriniz vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm kolesterolü yapar. Ama hayvansal kaynaklı belirli yiyeceklerden daha fazla kolesterol alırsınız. Vücudunuzda çok fazla kolesterol varsa, atardamarlarınızın duvarlarında (“plak”) birikebilir ve sonunda sertleşebilir. Ateroskleroz adı verilen bu süreç, damarları daraltır ve kanın damarlardan geçmesini zorlaştırır.

İki çeşit lipoprotein, vücudunuzda kolestrol taşır: düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL) ve yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL). Her iki lipoprotein seviyesinin sağlıklı olması önemlidir. LDL kolestrol, “kötü” kolesterol olarak adlandırılır. Yüksek LDL damarlarda kolesterol birikimine ve sağlık sorunlarına neden olur

Lipit panel ya da lipit profil testi olarak da adlandırılan tam kolesterol testi, kanınızdaki kolesterol ve trigliseritlerin miktarını ölçebilen bir kan testi grubudur. Eğer kolesterol seviyeniz yüksekse muhtemelen herhangi bir belirti veya bulgunuz olmaz. Bu nedenle kolesterol testi önemli bir araçtır. Yüksek kolesterol seviyesi kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür.

KOLESTEROL TESTİNDE SEVİYELER

Eğer bir lipoprotein profiliniz varsa, sadece toplam kolesterol sayısını değil, kolesterol testindeki tüm sayılara bakmak önemlidir. Çünkü LDL ve HDL seviyeleri potansiyel kalp hastalığının iki temel göstergesidir. Sonuçlarınızı yorumlamak için aşağıdaki bilgileri kullanın (elbette doktorunuzun yardımı ile). Bu, kalp hastalığı riskiniz hakkında daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Toplam kan kolesterol seviyesi:

Yüksek risk: 240 mg / dL ve üstü
Sınırda yüksek risk: 200-239 mg / dL
Arzu edilebilir: 200 mg / dL’den az

LDL kolesterol seviyeleri:

190 mg / dL ve üzeri, yüksek kalp hastalığı riskini temsil eder ve bireyin yaşam tarzı değişiklikleri, diyet ve bu riski azaltmaya yönelik statin tedavisi de dahil olmak üzere yoğun tedaviden yararlanabileceğinin güçlü bir göstergesidir.

189 mg / dL’ye eşit veya daha az olan LDL seviyeleri için, kılavuz, kalbin ve kan damarlarınızın sağlığını etkileyebilecek diğer risk faktörlerine bağlı olarak LDL’yi% 30 ila% 50 düşürmek için stratejiler önermektedir.

İyi huylu kolestrol:

Yüksek risk: Erkekler için 40 mg / dL’den az ve kadınlar için 50 mg / dL’den az
Çok yüksek risk: 500 mg / dL ve üstü
Yüksek risk: 200-499 mg / dL
Sınırda yüksek risk: 150-199 mg / dL
Normal: 150 mg / dL’den az

KOLESTEROL YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

Kanda aşırı miktarda bulunan kolesterol yıllar içinde damar duvarında birikir. Bu birikim sonucu o damarda daralma, tıkanma ortaya çıkar. Kolesterol hangi damarda birikmişse o damarla ilişkili sorunlar ve hastalıklar ortaya çıkar. Kolesterol yüksekliğinde belirti ve bulgular çoğu zaman ani kolesterol yükselmesine bağlı değildir, uzun süreli kolesterol yüksekliğinin damar duvarında kolesterol birikmesine yol açmasının sonucudur. Kalbi besleyen damarlarda (koroner arter) kolesterol birikimi bu damarlarda tıkanma ve daralmanın sonucu göğüs ağrısı, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi sorunlara neden olur. Bunların sonucu hasta koroner by pass ameliyatı (cerrahi olarak darlığın ortadan kaldırılması) veya anjiyoplasti (balonla daralmış koroner arterin genişletilmesi) işlemine ihtiyaç duyabilir. Beyini besleyen boyun damarlarında kolesterol birikimi olması felçlere, konuşma bozukluklarına, dengesiz yürümeye, bilinç kaybına yol açar. Böbrek damarlarında kolesterol birikimi yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilir. Ana atardamarda (aort) kolesterol birikimi de tehlikelidir. Buradan kopan kolesterol birikintileri daha küçük damarları tıkayarak çok değişik sorunlara yol açabilirler.

Bağırsağı besleyen damarları tıkayarak bağırsak ölümüne, göz damarlarını tıkayarak körlüğe, bacak damarlarını tıkayarak kangrene vs. yol açabilirler. Kolesterol yüksekliğine bağlı sorunlar ortaya çıktığı zaman hasta geç kalmış olabilir; bu nedenle kolesterol yüksekliğini önlemek, yükselmişse düşürmek çok önemlidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.