Sanattan ve sanatçıdan korkanlar varsa, o işte bir iş vardır.

Hele sanatı ve sanatçıyı görmezden geliyorlarsa, kötü gidişatı destekliyorlar demektir.

Bir de sanatımızı ve sanatçımızı ekarte edip, yabancı ve bizden olmayanlara alan yaratıp imkân sağlıyorlarsa, sorun daha da büyük demektir.

***

Bizim meclis başkanı “meclis eylem yeri değildir” demişti gerçi…

Pek etkisi olmadı bu sözlerinin çünkü herkes akın akın meclise gidiyor. Meclisin önünden kalabalık ve sloganlar eksik olmuyor.

Meclis başkanı eylemleri meclisten uzaklaştırmak istiyor ama aslında eylemleri mıknatıs misali çekiyor bir yandan da…

Baksanıza iktidarın yaptıklarına: Tepkisiz kim kaldı memlekette…

Hiçe sayıp görmezden gelerek, sağduyusu ve sabrı en çok olan sanatçıları bile çileden çıkardılar. Özellikle Polat Alemdar’a fahri kültür elçiliği verileli beri, Kıbrıslı sanatçılarımız oldukça hareketli.

Mecliste bulunan CTP Milletvekili Arif Albayrak da Kıbrıslı sanat ve sanatçılar adına önemli emekler sarf edince sanatçılarımızın kendilerini ifade alanı da genişlerken, mecliste de yer bulabiliyor.

***

Oysa iyi bir iktidar, sanata ve sanatçıya önem verir.

Memleketini önemseyen bir iktidar ise kendi sanatına ve sanatçısına önem verir. Önem vermelidir. Çünkü

a) Politika sanatçılara ilham verir. Politika sanatın itici gücüne dönüşebilir çoğu zaman. Sisteme ve sistemin işleyişine dair değişik düşüncelerin filizlenmesine katkı koyan politika sanatsal yaratıya hizmet eder. O nedenle sanatçıdan kopuk politikacı düşünülemez. Bizim buralarda, politikacıların toplumsal ve kültürel yapımıza yabancı olmayan, bizden sanatçılara gözünü kulağını açması bilhassa önemlidir.

b) Sanat yapıtlarındaki değişim ve kalıcılık politika üzerinde etkili olur.

c) Politika doğrudan sanatçıyı, onun yaratıcı çabalarının biçimlenişini etkiler. Şiirlerde, şarkılarda, heykellerde… yaratıldıkları dönemlerin siyasal etkilerini izleyebiliriz mesela.

Ve en önemlisi;

d) Demokratik sistemlerde iktidarlar sanatı teşvik eder. Devlet, yasalarla, ödüllerle, yarışmalarla sanat etkinliklerini kitlelere yayar/yaymalıdır.

Her sanat dalı, politikayla yakın ilişkilidir. En basitinden müziğin, tiyatronun, resmin, fotoğrafın propaganda süreçlerindeki etkisini hiçbirimiz inkâr edemeyiz. En sevilen parçaların sözleri değiştirilerek propaganda aracına dönüştürülebilir. Bazen o hale gelir ki bazı sanatçılar, bazı ideolojiler ile birlikte anılır hale bile gelebilir. Bazı müzik türleri ve sanatçılar, bazı siyasal partilerin yanında yer alarak onların propagandasında yardımcı olurlar.

Her parti, en sevilen sanatçıları, seçim propagandalarında yanlarına almak ister.

Çeşitli müzikal oyunlar, kabareler, toplum içindeki eleştirel tutumları dile getirerek bir tür boşalma sağlar; toplumsal gerginlikleri yumuşatırlar.

Resimle edebiyat karışımı bir sanat dalı olarak gelişen karikatür ise, günümüz politikasında politikacıların eleştirilmesinde en çok yararlanılan sanatlardan biridir.

Görüyorsunuz ya, politika ile sanat, pek çok durumlarda birbirini tamamlar. Birbirlerinden ayrı düşünülemezler.

***

            Sanatçı politikayı sever. Politikaya bulaşmayı, yorumlamayı da…

            Politikacı ise çoğu zaman sanatçıyı sevmez. Sanatı da tehdit kabul ettiği zamanlar çoktur.

Toplumların büyük değişim dönemlerinde, sanat yeni politikalar amaçlar ve mevcut siyasal yapıyı eleştirir. Bu yüzden iktidarla sanat ve sanatçı arasında gerginlikler ve çatışmalar görülür.

Sanat, topluma yön verir, toplumun siyasal değişimine katkıda bulunur. Mevcut siyasal düzeni eleştirir.

Sanat dallarının varlığı, uygar olmanın belirtilerinden ve dinamik toplum olmanın amaçlarındandır.

***

Bu durumda, sanatçıların mahkemeler civarında boşaltılan binayı sanat müzesine dönüştürmek istekleri dikkatle dinlenmeli. Çünkü hem toplum, hem kültür hem de politika adına önemli etkileri olan sanatı ve sanatçıları dinlemeden yola devam etmek, gelecekte büyük sorunları beraberinde getirebilir.

Hükümetin sanatımıza ve sanatçılarımıza yönelik duyarsızlıklarına gelince, bundan kaçınma davranışlarının ardında nasıl sebep arayabileceğimizi düşünmeden edemiyorum. Sanatın ve sanatçının duyarlılığı memleket sevgisi ve bağlılığı ile birleştiği zaman, iktidarları da rahatsız ediyormuş demek ki baksanıza…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31