Şimdilerde “metruk” niteliğindeki Lefkoşa’daki eski polis binasıyla ilgili yazılara devam… Mademki bu konuda görüşler geliyor niye yansıtmayalım? İnsanlarımızın o bina konusunda yüksek duyarlılığa sahip olduğu net biçimde ortada. 

   Lefkoşalıların o binaya dair nice anıları da var… Anılarını canlı tutacak bir projelendirilmeye gidilmesi ve o anıların bundan sonraki kuşaklara ve Kıbrıs’ı ziyaret edenlere aktarılması düşüncesi yoğun biçimde seslendiriliyor.

   Dilerim insanlarımızın bu duyarlılığını hükümet de gösterir ve kaç yıldır orada atıl durumda bekletilmekte olan bu metruk binanın kaderini belirleyecek adımlar artık atılır. 

   Daha önceki yazılarımda da vurguladığım gibi, bu önemli kültür mirasının en iyi şekilde korunması bağlamında gerçekçi bir proje hazırlanabilirse, buna finansman bulmak hiç de zor değil. Yeter ki kararlılıkla ve yapıcı bir ruhla harekete geçilebilsin.

   Halk dilindeki adı olan “polis binası” tümcesiyle andığım bu tarihi yapı, 82 yıllık İngiliz Koloni Yönetimi’nin ülkemizde bıraktığı önemli eserlerden biridir. Ne Lefkoşa ve ne de Girne Caddesi bu bina dışlanarak düşünülemez…

        *       *       * 

   Arka arkaya yazdığım yazılarda çeşitli kurumun ve bireylerin bu binayla ilgili hem önerilerini ve hem de anılarını yansıttım. Bu kez bazı sanatçı dostlarımın ve kültür insanlarımızın bu binaya dair beklentilerine değineceğim. 

   Onların görüşüne göre başkent Lefkoşa’nın otantik sinesindeki bu binanın bir sanat ve kültür müzesine dönüştürülmesi başlı başına bir kültür mirası olan başkent Lefkoşa’ya kazandırılacak en anlamlı yatırımdır. Zaten müze yoksunu bir ülkeyiz. Sanatçı dostlarıma göre, o bina bu boşluğun en iyi şekilde doldurulabilmesi adına bulunmaz bir fırsat.

   Devletin kültür ve sanat adına elle tutulur hiçbir şey yapmadığına, devlet bütçesinde kültür ve sanata ayrılan payın yüzde 0.15 gibi gülünç bir rakam olduğuna parmak basan sanatçı dostlar “bu bina kültür ve sanat bağlamında değerlendirilirse, bunca zamanının derin ihmallerinden sonra kültür ve sanat adına güzel bir yatırım yapılır” görüşünde.  

   Şimdiki hazin durumuna  “metruk” diyebileceğimiz bu tarihi binanın geleceğinin kamuoyumuzda gündem yaratması, projelendirmenin bir an önce yapılması gerektiği düşüncesini de yaygınlaştırıyor. 

   Zaman aşımında yıpranmakta olan bu binayla ilgili karar ne kadar geciktirilirse restorasyonun maliyetlerinin de o oranda artacağı kuşku kaldırmaz.

       *       *       *

   Bu binayla ilgili düşünceler televizyon programlarının da konusu olmaya başladı. Örneğin Yıltan Taşçı’nın KIBRIS televizyonundaki kültür – sanat programlarının yüzüncüsünde de eski polis binasının geleceğine değinilmesi ihmal edilmedi. 9 Nisan gecesi yayımlanan ve daha sonra tekrarları da izlenen bu programda irdelenen görüş, o binanın bir sanat – kültür müzesine dönüştürülmesinden yanaydı.

   Duyarlı insanlarımız konuşuyor, önerilerde bulunuyor, beklenti ve umutlarını ortaya koyuyorlar.

   Bakalım hükümetin bu konudaki açıklaması ne zaman gelecek…

   Dilerim beklenen o açıklama artık daha fazla gecikmez…

   “Arabahmet”, “Büyük Han”, “Bedesten”, “Büyük Hamam” ve “Kumarcılar Hanı” gibi eşsiz Lefkoşa kültür mirasları konusunda gösterilen devlet inisiyatifinin hiç eksiksiz eski polis binası konusunda da gösterilmesini diler ve bekleriz.  

   Son bir not: Lefkoşalıların Lefkoşalı değerlere gittikçe artan bir ilgi ve duyarlılıkla sarılmakta olduklarının an açık göstergesi, internette yapılmakta olan yazışmalar… Yenicamililer, Arabahmetliler ve diğer bölge sakinleri internette oluşturdukları gruplarda anılarını, fotoğraflarını ve düşüncelerini açıklayarak bir Lefkoşa fırtınası estiriyorlar. Eski polis binasının da bu nostalji fırtınası içinde özel bir yeri var.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31