“Sayın Levent ÖZADAM,

Öncelikle Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’nın kuruluşuna ilişkin olumlu görüş ve temennilerinizi okurlarınızla paylaştığınız için teşekkür ederim. Yoğun çalışmalarımız neticesinde, kısa süre içerisinde halkımızla güzel haberler paylaşacağımızı sizin vasıtanızla duyurmaktan mutluluk duyarım. Bilmenizi isterim ki; KTHY’de yaşanan olumsuzlukların bir daha tekrarlanmaması tek gayemizdir. Çalışmalarımızı da bu hassasiyeti göz önünde bulundurarak, titizlikle sürdürüyoruz.

Ne var ki; şeffaflıktan uzak bir tutum içerisinde de değiliz. Atılan her adımı anında basın vasıtası ile kamuoyuyla paylaşmak, her durumda bir şeffaflık göstergesi değildir. Bazı gelişmelerin olgunlaşması, sonuç alınacak noktaya gelinmesi, doğal olarak bir sürecin geçmesi neticesinde olabilmektedir.

Bu sebeple basınımızın ve halkımızın karşısına henüz olgunlaşmamış, kesin olmayan sonuçlarla çıkmak, hem gereksiz heyecan yaratılmasına, hem de yanlış yönlendirilmelere sebep olabileceğinden umut tacirliği yapmayı yeğlemedik. Bunun yerine çalışmalarımızın meyvesini alıp, doğru zamanda ve doğru bilgilerle basınımızı ve halkımızı bilgilendirmeyi tercih ettik.

Yazımın başında da belirttiğim gibi, Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’na ilişkin haberlerimizi yakın zamanda paylaşacağız.

13 Ekim 2011 tarihindeki “Sakın kimseye söylemeyin, sizi işe alacağız!” başlıklı aynı yazınızda istihdamlara ilişkin de bazı bilgiler ve yorumlar yer almaktadır. Bu bölümü üzülerek okuduğumu da bilmenizi isterim.

Yapılan çalışma hususunda doğru bilgileri sizinle paylaşarak, neden üzüntü duyduğumu ifade etmeye çalışacağım. KTHY eski çalışanlarından 25 kişi ile Bakanlığımızda görüşme yapıldığı doğrudur.

Söz konusu kişiler daha önce THY tarafından yapılan testte en iyi performansı gösterdiği tespit edilen ve ilk olarak görüşmeye çağrılmaları için THY tarafından bize verilen listedeki kişilerdir.

Söz konusu 25 kişi, Bakanlık Müdürümüz tarafından telefonla aranarak görüşmeye davet edilmiştir. Ancak telefon görüşmelerinde “sakın kimseye söylemeyin, sizi işe alacağız” şeklinde bir ifadeye yer verilmemiştir. Görüşmeye davet edildiklerini duyurmamamızın nedeni ise, geçmişte yaşanan bazı huzursuzlukların tekrarlanmasını, gereksiz ve suni heyecan yaratılmasını önlemek amacını taşımaktadır, kötü bir niyet veya şaibe bulunmamaktadır. Ayrıca bilmenizi isterim ki; Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’na yapılacak istihdamlar 25 kişi ile sınırlı olmayacak, ancak geçtiğimiz gün görüşmeye çağrılan KTHY eski çalışanı 25 kişi de kesin olarak istihdam edilecek diyecek noktada değiliz.

Değerlendirmeler titizlikle yapılıyor ve henüz işe alımlarına karar verilmiş değildir.

Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’na ilişkin yürütülen her çaba ve çalışma nasıl titizlikle yapılıyorsa, istihdamlara ilişkin çalışmalar da titizlikle yapılıyor ve yapılacak.

Göz önünde bulundurduğumuz şey torpil değil, nitelikli çalışanlar ve sürdürülebilir bir yapılanmaya sahip, sonu KTHY’ye benzemeyecek, hepimizin her yönüyle gurur duyacağı bir Kuzey Kıbrıs Hava Yolları yaratmaktır.

Bilgilerinize saygılarımla sunarım…”

(H.Ersan SANER Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı)

 

(Yazarın notu: Bakanlıkta mülakata çağrılan 25 kişinin bir çoğu kendilerine yapılan çağrıda telefondaki kişinin ‘kimseye söylemeyin’ dediğini ifade etmişlerdir. İstihdamların selameti açısından bu isimleri açıklamamız mümkün değildir. Ayrıca şuna da adımız gibi eminiz ki, istihdamlar ilk kez partizanlıktan uzak ve tamamen THY’nin uzmanları tarafından yapılmaktadır. Devlete yapılan istihdamlarda da bunun örnek olmasını teşkil ederiz.L.Ö.)


Okur mektubu:

“Piro’nun çekmecesinde bekleyen çekler”

“Yıllardır Devlet Piyangosu’nda çalışırım...Ama bu kadar düzensizlik,disiplinsizlik ve usulsüz harcama yapıldığını sanmıyorum..

Her şey yeni hükümetin başa gelmesiyle başladı. tüm vasfı UBP Gönyeli Belediye meclis üyesi olmaktan başka bir şey olmayan Mustafa Piro, bu kuruma sorumlu olarak atandı....Hade düzen bu diyelim ve kabul edelim...Esas konu sonrasında olanlar. Bu şahıs kendisini müdür diye kabul ederek yetkisiz iş görmeye başlar...AÇIK OLAN FON YASASINA AYKIRI İŞLEMLER YAPAR...2005 yılında çıkan fon yasası açıktır...Zaten bu yüzdendir ki bakanlık tarafından milli piyangolar 1 aydır Sayıştaylık denetimindedir. Ortaya çıkan bu usulsüz harcamalar Sayıştay tarafından yeni yasa çıkarılacak diye (kendi kafalarına göre) ÖRTBAS EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR. Mesele bununla da sınırlı değil bir Girne bayisinin geri dönen 60-70 bin TL değerindeki çekleri yetkisiz bir şekilde 6 AYDAN FAZLADIR PİRO’NUN ÇEKMECESİNDE BEKLEMEKTEDİR(çek yasasına göre 6 ay bozulmayan çek hükümsüzdür)yani bu da kurumun hanesine zarar olarak kayıt edilir. Yönetim kurulu kararı olmadan kesilen çekler de cabası. Ve her geçen gün ortaya yeni bir yasa dışılığı çıkan bu şahısın son icraatı türkiye milli piyangolara iade biletleri sadece 1 faks çekerek bildirmesi  gerekirken YAPMAMASI SONUCUNDA bu zararı yetkisi olmamasına rağmen kuruma zarar işlemiştir...(bir faks =15,000tl)”

Mustafa Piro’nun açıklaması:

Suçlamaları aktardığımız Devlet Piyangoları sorumlusu Mustafa Piro, bayilerden geri gelen karşılıksız çek varsa bunların yönetim kurulu ile Süleyman Göktaş’a bildirildiğini, ayrıca ilgili çeklerin yasal faizleriyle tahsil edildiğini söyledi. Kendilerinden önceki dönemde de kurumun devamlı zararda olduğunu da söyleyen Piro, 2010 yılında 900 bin TL kar ettiklerini, bu yıl da Eylül itibarıyla 600 bin TL karda olduklarını açıkladı. Mustafa Piro Sayıştay raporlarında da temiz çıktıklarını kaydetti.

gunun-foto_raf_.20111015000254.jpg

MESAJ KUTUSU

Sayın Fatma GÖRENER, bakanlığın odalarına 30 kadar gizli kamera koyma kararınız çalışanlar arasında büyük huzursuzluk yarattı. Bu kararınızı bir daha gözden geçirmeniz isteniyor. Haberiniz olsun istedik.

Sayın Ali VELİECEOĞLU, sizin yeğeni Limanlar Dairesinde istihdam ettirince ortalık toz duman oldu, istifalar başladı. Örgüt Başkanları hakkınızda iyi şeyler düşünmüyor bilesiniz.

Sayın Nusret GÜNER, UBP Korkuteli örgüt başkanlığından istifa ettiğinizi öğrendik. Bu istifa başka birinin istihdamından mı kaynaklanıyor, yoksa sizin istediğiniz istihdamlar olmadı diye mi?

Sayın Tahsin GÜL, bundan sonra size rahat yok, partilileriniz bütün kirli çamaşırları ortaya dökmeye başladı. Gübre ihaleleri, Hastane ve Ercan’ın temizlik işleri mercek altına alınmış, Allah kolaylıklar versin.

Sayın Ersan SANER, yeni şirket konusundaki açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederiz. Ama siz yine de müdürlerinizi koruyacağınıza istihdam edileceklerinin sözüne güvenin ve işgüzarlık yapanların da kulaklarını çekiniz.

Sayın Ersin TATAR, stok affı için yapılan söylentiler konusunda bir açıklama yapmanız gerekiyor. Böyle bir af gerçekten yapılacak mı? Eğer doğruysa bu kararın ardında kimler var? Umarız doğru değildir…

Sayın Alpan UZ, sizin yeni uçak şirketi daha havalanmadan koltukları doldurmuşsunuz bile. Ama şu Larnaka işini pek sevmedik desek yalan olmaz. Ne yapıp edin Ercan’a inmeyi başarın.

Sayın Akıl LATİFOĞLU, birileri sizin de hem geçen hükümet hem de şimdiki hükümet döneminde devlet bankalarından aldığınız kredilerin peşine düştü. Yenierenköy’deki taş ocağı da halen unutulmadı bilesiniz.

Sayın Şerife ÜNVERDİ, yaşlılar yurdunun Hamitköy’e yapılması konusunda eğer ısrar ederseniz başınız epey ağrıyacağa benziyor. Aman dolduruşa gelip de yanlış bir adım atmayın olur mu?

Sayın Osman ÖZALP, YYK’yı yeni bir binaya taşımak için yoğun istekleriniz olduğu söyleniyor. Ancak hükümet şu anda sizin derdinizi dinleyecek durumda değil. Bu sene bir geçsin hele bakacaklarmış…

Sayın Sonay ADEM, ortaya öyle bir bomba attınız ki, bakalım kimin elinde patlayacak doğrusu biz de çok merak ediyoruz. Hakkımızda hayırlısı artık.

Sayın Özkan YORGANCIOĞLU, Sonay beyin açıklamalarından sonra parti olarak bir açıklama yapmamanız gözlerden kaçmamış. Bu konuda Sonay beyi yalnız bırakmayı düşünmüyorsunuz değil mi?

Sayın Mustafa DEĞİRMENCİOĞLU, parti merkezinden para istemeyen tek ilçe başkanı olarak tarihe geçeceksiniz. Artık ilk seçimlerde vekillik garanti diyebilir miyiz acaba? Yakışır doğrusu…

Sayın Mehmet SOLKANAT, hakeme küfredip etmediğiniz bizi çok ilgilendirmiyor ama bu konuda yemin ederken çocuğunuzu ortaya koymanıza anlam veremedik. Çoluk çocuğu karıştırmayın bu işlere lütfen.

Sayın Bengü ŞONYA, değiştirilmek üzere olan Sigortalar yasası konusundaki açıklamalarınıza partiniz MYK’sından tepkiler gelmeye başladı. Bu konuda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz haberiniz olsun.

Sayın Sermed EMİN, emiklilikten sonra kendinizi tamamen bahçe işlerine verdiğiniz gözlemleniyor. Yetiştirdiğiniz organik ürünleri pazarlasanız ikinci bir emeklilik maaşı elde edebilirsiniz.

Sayın Deniz GÜRGÖZE, derginizin son sayısı tamamen gelin ve damatlara hitap ediyormuş. Eğer bu devirde evlenmeye cesaret eden varsa ne mutlu onlara. Hayırlı işler dileriz.

Sayın Ömer TATLI, akaryakıttaki grevin iyice canınızı sıktığı söyleniyor. Ben depoyu doldurmadım bittiği an yine kafa iznine çıkacağım, size de tavsiye ederim.

Sayın Habil TÜLÜCÜ, masraflarını tamamen belediye bütçesinden karşıladığınız yeni ahşap binanız hayırlı ve uğurlu olsun. Umarız turizme katkıları olur ve en azından yerli turistlerin ilgi merkezi haline gelirsiniz.

Sayın Özay ÖYKÜN, bir de gazetecilerin dedikoducu olduğundan şikayet ederler değil mi? Siyasetçiler bu işi daha iyi biliyor ve sizi de çıldırtmayı başarmışlar. Allah sabırlar versin diyoruz.      

 


 

Günün Fıkrası : Eczane

 

Pansiyoncu kadının evinde genç bir erkekle genç bir bayan oturuyordu. Pansiyoncu kadın sabaha karşı genç bayanın odasında bir gürültü duydu. Kalkarak bayanın odasına gitti ve orda delikanlıyı yakaladı.
Genç adamın üstünde sadece pijamasının üstü bulunuyordu.
"Burada ne işin var?" diye sordu.
Delikanlı boynunu bükerek yanıt verdi:
"Buraya sadece ilaç getirmek için geldim. Bu bayanın başı ağrıyormuş da..."
Pansiyoncu kadın yataktaki bayanı ve ayaktaki delikanlıyı yukarıdan aşağıya süzdükten sonra:
"Peki" dedi. "Yalnız sokağa çıkmadan önce eczanenizi kapasanız iyi olur!"

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31