Ortadoğu’da “Demokrasi” adına Arap ülkelerinin karıştırılmasından sonra yeni senaryo belli oldu. ”Washington Post” gazetesine göre yakında Israil “Hizbullah’ı” yok etmek için saldırıya geçecektir. 

 

İsrail ordusunun, Lübnan'daki Hizbullah'a ait 1000 dolayında sığınak ve askeri tesisin yerini gösteren haritaları Amerikan Washington Post gazetesine sızdırdığı belirtildi. Uzmanlara göre, İsrail'in amacı(Güya) kamuoyunu olası bir saldırıya hazırlamak.

Gazetede yayınlanan “Haritada”, Lübnan'da sivillerin yaşadığı bölgelerde Hizbullah'a ait 550 dolayında yeraltı sığınağı, 300 dolayında gözetleme noktası ile yaklaşık 100 silah deposunun yeri gösteriliyor. 

Telaviv’de yayınlanmakta olan “Jerusalem Post” gazetesinin haberine göre, örgütün kısa ve orta menzilli füzelerini depoladığı yerlerin çoğu, 2006'da İsrail ve Lübnan arasındaki savaş sonrasında BM'nin Hizbullah'ın silahlanmasını yasakladığı  Lübnan'ın güneyinde bulunuyor.  
        
Ajanslara göre, İsrail'in bu bilgileri “kamu diplomasisi” kampanyasının bir parçası olarak sızdırdığı belirtilerek, bu şekilde dünyayı yeni bir savaşa hazırlamayı amaçladığı savunuldu. 
        
Washington Post'ta yer alan bir yoruma göre ise, İsrail'in hastanelerin, okulların ve hatta evlerin yakınındaki bu yerlere ileride bir saldırı düzenlenmesi halinde doğabilecek uluslararası eleştirileri önlemeyi hedeflediği ifade edildi.

Washington Post'a konuşan İsrailli bir komutan, "Amacımız Hizbullah'ın  haritada gösterilen  köyleri bir muharebe alanına çevirdiğini göstermektir" dedi. Hizbullah ise haritanın doğru olup olmadığı konusunda açıklama yapmaktan kaçınarak, İsrail'i "korkutma taktiklerine" başvurmakla suçladı.         

Hizbullah'ın siyasi bürosundan Kadir Nureddin, "Lübnan'ı yok edebileceklerini söylemeye çalışıyorlar. Bunu yapabiliyorlarsa bırakalım yapsınlar, ama ben yapamayacaklarını söylüyorum" diye konuştu.İsrail yıllardır, Hizbullah'ın İran ve Suriye'nin yardımıyla silahlanarak Lübnan'ın güneyinde füze köyleri kurduğunu iddia ediyor.

Ortadoğu’nun en kritik bölgesinde olan KKTC’de bizler, önce Kuzey Afrika’da, daha sonra BAE bölgelerinde,  her durumda birilerinin dürtüsü ile çıkarılan “Ayaklanmayı” yani  büyük çıkar güçlerinin oyununu izlemekteyiz. Bunu anlamak için olayı ters yüz ederek kendimize sormamız gerekmektedir: Acaba Avrupa’da zaman zaman dozu kaçan nümayiş ve çarpışmalar yer alırken,geriye kalanlar, o ülkedeki Yönetimin istifasını istemekte veya devirmek için askeri girişim yapmakta mıdırlar? AB son 6 aydan beri karışıklık içindedir.Orada da iktidarların istifası için BM veya herhangi bir Uluslararası güç, harekete mi geçti?

Yoksa yarısı Müslüman, öteki yarısı Hristiyan ve Putperest olan Sudan’da, zengin  petrol yataklarına  bakarak, ülkenin verimsiz topraklarının Müslümanlarda kalma koşulu ile ikiye ayrılmasını sağlamak haklı girişim midir? Şimdi de Libya’yı demokrasi veya halkın savunulması iddiası ile Bengazi’den Fransa’nın dürtüsü ile başlatılan isyan ile ülkenin, doğu ve Batı olarak bölünmesinin haklılığı mı kabul ettirilecektir? Yoksa oyun Irak’ta olduğu gibi Libya petrollerinin üzerine konmak mıdır?

Sonuçta yapılan açıklamalarla, son oyun  Israil’in bu işlerde başrol oynadığı da artık ortaya dökülmüştür.Oyun Şii ve Sunni çatışmasının arasına girerek Şii varlığını yok etmektir. Washington Post’un yayını yabana atılmamalıdır.

Yarın Türkiye’de Türk-Kürt çatışmasını da bahane ederek  Uluslararası müdahaleden söz eden çıkarsa şaşmayınız…Çünkü Türkiye de “Müslüman” bir ülkedir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31