Kamuda örgütlü  KTAMS ve Kamu Sen yöneticileri yaptıkları açıklamalarda, yeni kurulan Hükümet programında ve TC-KKTC 2016/18 Ekonomik Protokolünde yer aldığı şekilde, başta Mağusa Limanı olmak üzere KKTC Limanlarının özelleştirilmelerine karşı çıktılar. Karşı çıkabilirler. Her birey veya kurumların kendi özel düşünceleri olabilir. Saygı duyulması gerekir. Ama bir şeye karşı çıkılırken, yani limanlardaki özelleştirmelere karşı çıkılırken, özelleştirme yerine ne yapılması da söylenmelidir. Örneğin Mağusa Limanı nasıl geliştirilecektir? Eğer CB Akıncı hayal görmüyorsa ve dediği gibi Kıbrıs Sorunu 2016 veya 2017 başında çözülürse, Mağusa Limanı bugünkü haliyle nasıl hizmet verecektir? Daha ağır tonajlı yolcu ve yük gemilerinin rıhtıma yanaşabilmesi için, gereken derinliği sağlayacak yatırımları kim yapacaktır. Gelecek binlerce yolcuya hizmet verecek terminal binaları ile artacak ithalât ve ihracatı karşılayacak ambar gibi alt yapıyı kim yapacaktır? Bugün limanda bir kale gibi duran Liman İşçileri Şirketinin Statükosunu kim yıkacaktır? Dünyanın sayılı güzel yerlerinden biri olan Antik Girne Limanını pislikten ve çöküntüden kim kurtaracaktır? Limanlarımızdaki olumsuzlukları çoğaltmak mümkündür. Ancak benim derdim o değildir. Benim derdim bu ülkeye ve ülke insanına layık olduğu hizmetin verilmesidir.

                                          ***

Bu ülkenin son kurulan hükümetinden önceki hükümetinin Başbakanı Ömer Kalyoncu ile Maliye Bakanı Birikim Özgür, defalarca yerel bütçeden yatırımlara ayrılan pay ancak yerel bütçenin %1’dir diye söylemişlerdir. Yerel gelirlerimiz 3 milyar civarında olduğuna göre, yatırımlar için ayrılan kaynak da 30 milyondur. 30 milyonla bu ülkede hangi yatırımı yapacaksınız ki? Üstelik 2016 yerel bütçesinde öngörülen açık, 649 milyondur. Bu demektir ki yerel bütçede yatırımlar için ayrılan 30 milyonluk kaynağın da bir karşılığı yoktur. Bu durumda TC ile ekonomik protokol yapıp yardım ve kredi almaktan başka şansınız yoktur. Ki 2016/18 ekonomik protokolüne göre TC’den alınacak 1.1 milyarlık yardım ve kredilere rağmen, Genel bütçe 357 milyon liralık bir açıkla denkleştirilmiştir. Bu durumda yatırım yapmayı bırakın, çalışan ve emekli maaşlarını bile ödeyemezsiniz. Eğer istihdamın artmasını ve ekonominin büyümesini istiyorsanız, mevcut tesisleri yeni yatırımlarla geliştirirken, başka sahalara da yatırım yapmanız gerekir. Yatırım yapacak kaynağı siz yaratamaz ve başkasından isterseniz, onun ortaya koyacağı şartlara uymanız gerekir. Yatırımlar için de, maaş ödemeleri için de parayı veren TC olduğuna göre, TC’nin ister dayatacağı deyin, ister zorladığı deyin şartları kabul etmek zorundasınız. Para talep ettiğiniz yer TC olmasa da, tıpkı Rum tarafının TROYKA’sı gibi olsa da, talep edeceğiniz yardıma karşılık kendi şartlarını önünüze koyacaktır.Bana göre kamudaki her türlü olumsuzluğun en büyük sorumlularından biri de, kamuda örgütlü memur ve işçi sendikalarıdır. Şimdi istemezük diyeceklerine fedakârlık yapmaya hazırsalar, kendi ayaklarımız üstünde durmamız için, ürettiğimiz kadar tüketmemize razı olmalıdırlar. Bundan dolayı da bir damla onura sahip olmaya davet ettikleri siyasiler gibi, kendileri de onur sahibi olarak, kendi ayaklarımız üzerinde duruncaya kadar başta maaşları olmak üzere birçok kazanılmış hak denilen haklarından vazgeçmelidirler. Ta ki ayaklarımız üzerinde duracak kadar üretelim.                 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5