Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), KKTC’deki ve Türkiye’deki üniversiteler arasında en fazla uluslar arası akreditasyona sahip ulusal eğitim kurumumuz konumuna geldi. Geçen salı akşamı Alsancak’ta, GAÜ’ye bağlı Camelot Beach Club’ta bu başarıya katkı koyan kurum ve kişilerin onurlandırıldığı bir etkinlik düzenlendi. Medyamızda ayrıntıları verilen bu başarının baş mimarı GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar’dan ülkemizin de gururu olan bu  süksenin özet dökümünü  dinledim. GAÜ’nün 30’ncu kuruluş yılına yaklaştığı bir ortamda konuşan Akpınar, bu üniversitemizin atmış olduğu duyarlı ve ileri adımlarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde var olma sürecinde birçok önemli uluslararası denetleme ve akredite kuruluşlarının kontrolör yapısı altında kendisini tüm dünyaya kabul ettirdiğine parmak bastı. 
   Bu başarının KKTC ve Türkiye üniversiteleri arasında bir ilk ve bir örnek olduğunu belirten Kurucu Rektör, “Ülkemizde başta YÖDAK denkliği ve tanınma programında olan GAÜ, anavatanımız Türkiye’nin YÖK’ü tarafından tanınmakta ve kabul edilmektedir. Dış kampuslarımız da aynı şekilde saygı görmekte ve OSYM kılavuzunda yer almaktadır. Ülkemizin üçüncü dünya ülkeleri tarafından kabul görmemesi nedeniyle bu ülkelerden gelen öğrencilerin tanınma konusunda ve kendi ülkelerinden gelen talepleri doğrultusunda GAÜ,  ABD yüksek öğretim kurumları denetleme programında bir Kuzey Kıbrıs yüksek öğretim kurumu olarak denklik listesinde yer almıştır. Bu çok önemli kazanım, yıllardır üniversitemizin bir Amerikan üniversitesi olma esasının özünü oluşturmuştur” dedi. 
   Bu bağlamda Akpınar’dan GAÜ’nün bu yıl ayrıca ABD yüksek öğretimde işletme eğitimi akreditasyon kurumunun olağan geleneksel yıl sonu toplantısına KKTC’de ev sahipliği yapacağını da öğreniyoruz . 
   Birçok ülkenin bağımsız akreditasyon ve tanınma programında olan GAÜ,  İran , Tayland , Ürdün , Birleşik Arap Emirlikleri , Kazakistan , Orta Asya genelinde , Rusya ve Belarus dahil , Afrika ülkelerinde , Avrupa Birliği’nde tam bir denklik programına da girebilmiştir. GAÜ, halen İngiltere ulusal akreditasyon kurumu  NARIC tarafından kabul görürken İngiltere akreditasyon kurulu tarafından da akredite edilmiştir. GAÜ İngiltere kampusu da İngiltere’nin Highly Trusted üniversiteleri listesinde resmi olarak tanınan güvenilir dünya üniversiteleri arasındaki yerini artık almıştır . 
   Akpınar “AB , Bolonya süreci, Avrupa Eğitim Bölgesinin önemi ve Yüksek öğretimde kalite ve Uluslararasılaşma programında kabul gören bir dünya üniversitesi olma sürecinde bilginin evrensel gücüne ve denetimine inandık. Birçok alanda akreditasyon ve denetleme süreçlerinden başarıyla geçtik. Yine gururla ifade edebilirim ki,  Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerimizin tümü Avrupa Birliği tarafından akredite edilmiştir. Bu bağlamda  adamızdaki tek üniversite olarak yerimizi korumaktayız.  Üniversitemizde verilen İngilizce  dil eğitimi yine AB yabancı dil kalite yönetim kurumu tarafından akredite edilmiştir” diyor. 
   Eğitimde mükemmel olmanın ilk başarılı isminin  GAÜ olduğunu, birçok üniversitenin bu eğitimde kalite belgesini almak için yıllarca uğraştığını belirten Akpınar, bu alanda da GAÜ’nün KKTC ve TC’de bir ilk olma başarısını elde ettiğini açıkladı. GAÜ yine AB İşletme Federasyonu (ECBE) tarafından akredite edilen ve “Kuzey Kıbrıs” adı  altında AB’de yer alan tek üniversitedir. Turizm bölümlerinde de ayrıca WTO’dan akreditasyonunu alan tek üniversitemizin GAÜ olduğuna dikkati çeken Akpınar, çok zorlu süreçlerden geçerken, bilimin evrensel şekillenmesinde sınır tanımadıklarına vurgu yaptı. ABD Turizm ve Otelcilik Birliği tarafından yetkilendirilen GAÜ’nün Turizm Bölümünün ayrıca Fransa Paul Bocus Gastronomi ve Turizm networku tarafından KKTC’de  ve  Türkiye’de programlarının hayata geçirilmesinde üniversitelerini ortak kurum olarak seçtiğini de açıkladı. GAÜ, BM alt komisyonlarından Eduniversal tarafından ilk 1000 üniversite arasında yer almış,  yüksek lisans İşletme programı ilk 100 içerisine girmiştir. Akpınar bu konuda “ne olduğunu, neyin en iyisi olduğunu bugün GAÜ kendisi söylemiyor. Eğitimin ilk şekillenmesinden, müfredat gelişiminden, içerik ve teknik yapılanmasından idari ve akademik protokollerin uygulanmasından,  takip ve kontrolden, hizmet kalitesinden ve araştırma alanlarının tümünden, öğrencilerinin gelişim programından, mezun öğrencinin iş hayatında yerleşmesinden ve son olarak işveren geri dönümüne kadar denetim altında olan GAÜ, bu süreçleri adamızda duyarlılıkla  önemseyerek çok zor bir ilki oluşturmuştur” diyor ve gururunu duyumsatan bir ifadeyle ekliyor: “Bugün, tüm bu saydığım alanlarda tekiz.”  
   Dünya üniversiteleri arasında ve klasında bir yarışta olduklarını, artık KKTC’yi ve Türkiye Cumhuriyeti’ni uluslararası alanda temsil ettiklerini savunan Akpınar sözlerini sonlandırırken şunları ekledi: “Gururluyuz. Çünkü en iyisi olduğumuzu biz söylemiyoruz. Tüm bu yapılarda olmak ve uluslararası kabul görmek sözde değildir, gerçektir. Tüm süreçlerin ve yapıların içerisinde denetime açık bir yapıda ve her zaman kıyaslanmaya açık olmak hiç de kolay değildir. Şurası bir gerçek ki, ülkemiz bugün tüm bu başarıları anlayan ve takdir eden bir yapıda değildir. Biz GAÜ olarak kendimizi anlatmak istedik. Bilmeyenler için söylemem gerekiyorsa,  GAÜ bugün 79 ülkede temsil ediliyor. Bu ülkeler içerisinde öyle ülkeler vardır ki, bizleri başarılarımızla bir efsane olarak kabul ediyor ve işbirliği için yarışıyorlar. Bugün eğer Hong Kong’da dahi Sağlık Yönetiminde Yüksek lisans programlarımızı uygulama talebinde bulunan yüksek öğretim kurumları varsa, bu üniversitemizin ulaştığı  düzeyin açık kabulüdür.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31