Lefkoşa'da belediye sorununda, bize göre algısal bir çözüm oluşturulurken, belediyenin görünmeyen sessiz mağdurları hakkında 3 yazıdan oluşan serinin 3. ve sonuncusunu bugün sizlerle paylaşıyoruz.

Evet, algısal bir çözüm diyoruz, çünkü gerçekten bunun bir çözüm olmadığı konusundaki inançlarımız hala daha çok kuvvetli. Hiç bir sorunun çözülmediğii ve halen konunun başlangıç noktasında olunduğunu görmek için âlim olmaya lüzum yok. 

Halen daha sosyal güvenlik hakları, halen daha belediye başkanı, meclis üyeleri hakkındaki şaibeler, halen daha personel fazlalığı ve belediyedeki çözüm bekleyen sorunların hiçbiri sonuçlandırılmamış noktada beklemekte.

Bu kaos ortamında, özelde sessizliğe mahkum edilmiş kadın çalışanların yoksullukla mücadele riskleri ve genelde kadın yoksulluğu meselesi, ilgimizi çeken ve ne yazık ki elindeki yetkiler ile bu sorunla mücadele edecek kişiler tarafından yok sayılan bir sorun olarak varlığını koruyor.

***

İnkar edilemez ki maddi kaynaklar ve olanaklar, kişilerin toplumsal, çevresel, kültürel farklılıklarından dolayı yapabilirliklerini farklı etkiler. Bu açıdan, yoksulluğun değerlendirilmesinde, kadınların aile ve toplum içerisindeki eşitsizliklerinin ele alınmasına şarttır. Bir toplumda hane içi ilişkilerin nasıl olduğu ve kaynakların nasıl dağıtıldığı sorusu önemlidir. Bir eve şekerin girmesinden ziyade kadınların şekeri kullanıp kullanmadıkları önemlidir. Ya da eve giren şampuandan kadınların ne kadar faydalandıkları... Bunun gibi ayrıntıların saptanabilmesi, sosyal yardımın da, hane içi güç dağılımı ile ekonomik fayda sağlama ilişkisinin de özünü ortaya çıkarır. Kadınların özellikle önemsedikleri ve gereklilik olara belirleyerek aradıkları bir takım maddi ihtiyaçların kapsamını belirlemek, sadece kadınların ihtiyaçlarını görmek anlamına gelmez. Aynı zamanda toplumsal ihtiyaçların da ortaya çıkarılmasına katkı sağlayarak devlet- yurttaş ilişkisini kuvvetlendirir.

Kadınlar, eve giren parayı hane üyelerinin beslenme, ısınma, sağlık, eğitim, temizlik giderlerini karşılayacak biçimde kullanmakla yükümlüdürler. Özellikle yoksul evlerde bütçenin yetersizliği ile baş etmek kadınların sorumluluğundadır. Bu gibi durumlarda kadınlar yoksullukla baş etmek üzere çok farklı stratejiler geliştirebilirler. Yasamızdan yıllar önce çıkarılan "ailenin reisi erkektir" tanımlaması karşın, evin ekonomik yükünü paylaşmak üzere çalışma yaşamına kadının katılmasının yaygınlaşmış olmasına karşın, eve yeterli geliri getiremeyen erkeğin, cinsiyet kimliğine ilişkin sarsılmayı önlemek bile halen kadının görevi olarak görülmektedir. Bu nedenle yoksulluktan dolayı duyulan utancın bile kadınlar tarafından üstlenilen bir durum olduğunu söylemek sanırım çok da yanlış olmayacaktır. İşte bu nokta Lefkoşa Türk Belediyesi'nde ödenmeyen maaşlardan kaynaklanan ve kötü durumlara düşürülen aile bütçelerinin erkek emekçilerin eşlerini de nasıl etkilediğini açıkça gözler önüne sermektedir. Dolayısı ile belediyenin kadın emekçilerinin yanında, kadın eşlerin de sessiz mağdurlar arasında sayılması hatalı bir tanımlama olmayacaktır.

Dünyada, "yardımların kadınlaşması" özellikle, kamu kurumları, yerel yönetimler veya sivil toplum kuruluşlarına düşen bir görevi hatırlatmaktadır.

***

Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yaşanmakta olan sorunların toplumun işine yarayan bir sonuç yaratması elimizde. O halde gelin yapalım!

*"Yoksulluğun kadınlaştığı" gerçeğini göz ardı etmeden, kadınların katılımı ile oluşturulacak insan merkezli sürdürülebilir kalkınma planları yapmanın zamanı gelmiştir. Unutulmamalıdır ki, sürdürülebilir kalkınma ve büyüme, ancak kadının ekonomik, sosyal, politik, yasal ve kültürel statüsünü geliştirmekle mümkündür. 

*Cinsiyet analizinin ciddiye alındığı istatistiki veriler elde etmek ve bunları değerlendirmenin zamanı geldi.

*Kadının güçlendirilmesi, yoksulluğun ortadan kaldırılmasında etkili bir unsurdur. Toplumsal cinsiyet eşitliğini yaymak ve kadının statüsünü geliştirmek büyük sorunlarla mücadele etmek açısından toplumsal fayda sağlayacak bir adım olacaktır. Bu amaçla toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyerek, kadını güçlendirecek politikaların üretilmesi gereklidir.

*Kadınları yoksullaştıran ve hatta kadının sessizce yok sayılmasına sebep olan uygulamalar ile mücadele etmek, yoksulluk içinde yaşayan kadınların özel koşullarını dikkate almak hem genç hem de yaşlı nüfusa olumlu etkiler bırakacaktır. Bu nedenle devletin bu uğurda gerekli önlemleri alması önemli ivme kazandıracak bir etkendir.

* Kadın yoksulluğuyla mücadelede yoksulluk içindeki kadınların ihtiyaçlarına ve çabalarına cevap veren politikalarını yaratmak devletin bir ödevir. Bu amaçla yasaları ve idari uygulamaları, kadınların eşit haklarını desteklemek; cinsiyete dayalı yöntemler geliştirmek ve yoksulluğun kadınla özdeşleşmesini ele alacak araştırmalar yapmak kadının gelişmesini, toplumun ilerlemesini sağlayacak temel aşamalardır.

***

Bugüne kadar sayısız defalar kadın mağduriyetine seyirci kalındı. Halen kimbilir nerelerde ve hangi sebeplerle, kaç tane sessiz mağdur yaşamaktadır memleketimizde. Fakat göz göre göre Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki sorunlar nedeniyle oluşturulan bu mağduriyetlerin son bulması için devletin ve ilgili yetkililerin ellerini taşın altına sokmaları için bir pencere açmış olduğumuzu umut ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31