Bitmek bilmeyen şiddet, en çok kadınları mağdur ediyor  ülkemizde!

Devlet eliyle kadına şiddet uygulanıyor!

Devlet, kadına yönelik şiddete hala sessiz kalıyor!

İlgili uluslararası antlaşmalardan KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde  anayasa hükmünde kabul ettiklerimiz olduğu halde, uygulanmaların takip etmeyerek kadına yönelik şiddete göz yumuluyor! Sözüm ona, yasalrdaki Cinsiyet Ayrımını takip eden geçici bir komite dahi var mecliste. Hatta Kadın Çalışmaları Dairesi diye bir dairemiz bile var!

Ve devlet, kadına yönelik şiddete göz göre göre amenna diyor!

Ve buna bile bile sessiz kalarak sürdürmekten hiç gocunmuyor!

Her gece kaç kadın itekleniyor evinde acaba?

Kaç kadın kafasına yumruk yiyor?

O esnada komşulara ses gidipgitmediğinden kaç kadın kendisi utanıyor, şiddeti uygulayan kişi yerine?

Kaç kadın sessizce ailesi, çocukları, komşuları duymasın diye sessizlik içinde gömüyor yüreğine bu olan bitenleri?

Kaç kadın ölmek, intihar etmek istiyor, onuruna yakıştırmadığı için bu kaba kuvveti acaba?

Ve kaç kadın “Artık yeter!” deyip gelip polise gittiğinde çaresizliği ile başbaşa bırakılıyor göz göre göre?

Dedim ya devlet kadına şiddet uyguluyor, şiddet uygulanmasına göz yumuyor.

Hiç kimse de bunun önüne geçmek istemiyor.

Sebep belli: Bunun önüne geçecek olanların çoğu erkek ve onların böyle bir sıkıntılar yok. Ayrıca her türlü stresini deşarj edebilecekleri ev içişiddet sayesinde, yaşamını daha keyifle sürdürmekte olan, başarılara koşan bir sürü adam da, kadınlar ve çocuklar üzerinden deşarj olmasalar bu kadar başarılı olamıyorlar!

***

Üzgünüm!

Kırgınlık ve hüzün dolu bu yazı yarın da devam edecek!

Üzgünüm!

Erkeklere öğretilen kaba kuvvet ve otorite algısı, sadece kadınlara ve çocuklara işliyor bu gibi durumlarda!

Artık sadece kadınlar ve çocuklar üzerindeki egemenliklerini bu bağlamda sürdürmeye kaldı bu cengaverler!

***

Gün boyunca arkadaşları ile mutluluk içinde, keyifle yaşantısını sürdüren, patronu ile arasında hiçbir kaba kuvvet uygulama gereği duymaya kulübünde, kahvehanesinde son derece uyumlu ve kibar olan adam, eve gelince aslan kesiliyor bir anda!

Temizliği, yemeği, çocukları, hiçbir şeyi bulamazsa kadının elbisesini, geceliğini ya da namus üzerinden herhangi bir faraziyesini bahane ederek otoritesini ispat etmeye sıvayabiliyor kollarını yumruklarının tekmelerinin gücünü göstermek için.

Herkese olan öfkesini üzerinde patlatabilmek üzere o kadınla bir araya gelmiş sayıyor kendisini çünkü zavallı!

***

Şiddet uygulayan, o anda ne kadını düşünürne de çevresini aslına bakarsanız!

Gücünü ispat edebileceği tek zayıf obje, ya kadın oluyor ya da etraftaki eşyalar!

Yok eden, saldırgan davranışlarla, kaba kuvvetle, beden gücünü kötüye kullanarak kadına zarar vermeyi kendinde bir hak görüyor bu zavallılar!

Bir çok ilişki-etkileşim tarzındaki aşırı duygu durumunu sözlüolarak ifade etmekten aciz bu kişiler, ifade edici yaklaşımlarını tekmeyle,tokatla, kırarak, dökerek ifade edebiliyorlar. Adeta ormanda yaşayan,sosyalleşememiş ve evrimsel kültür süreçlerini yaşamamışçasına!

***

İddia ediyorum: Devlet bu bireysel yaşamlara tek tek müdahale edebilir!

Unutulmamalıdır ki, Amerika yeniden keşfedilmiyor! Şiddet, öfke, kaygı ve korku duygularının değişik boyutlarıyla dışa yansımasıdır. O halde şiddet uygulayan bir “ev reisi”nin tedaviye ihtiyacı olduğunu şiddete uğrayan kadın değil, devlet tespit eder! Hatta daha ileriye giderek, bu bağlamdaki sorunları çözerek “sosyal devlet” olabilmiş devletlerdeki bu sorunun çözüldüğünü söylemekten dilimizde tüy bitti.

Şiddet uygulamadığını ispat etmek zorunda olan kaba adamlar vardır o devletlerde!

Kadının uğradığı şiddeti ispat etmek zorunluluğu dahi yoktur doğru düzgün çalışan sistemlerde! Kadının

ve de hiçbir insanın uğradığı şiddeti hak etmediği İnsan HaklarıEvrensel Bildirgesi ile açık ve sarih bir biçimde ifade edilen, geçen yüzyıldan bu yana var olan bir bilgidir.Ancak bizdeki ve bizim gibi geri kalmış devletlerdeki uygulamalar sadece bu tür bildirgeleri kabul etmiş gibi görünerek, uygulamaya yanaşmadıkları ise ispata şayan bir durum değildir.

***

Şiddet, günümüzün ve devletimizin en önemli sosyal sorunlarından biri olduğunu ilk defa söylemiyorum. Belli ki son def da olmayacak bu!

Bu yazının sonucu olarak kabul ederseniz Dünya Şiddet ve Sağlık Raporu’nda tanımlanan şiddeti sizinle paylaşıyorum: “Gücün ya da fiziksel kuvvetin; tehdit yoluyla ya da gerçekte; fiziksel zarar, ölüm, psikolojik zarar, gelişme engeli ya da yoksunluğa (ihtimalde ya da gerçekte) neden olacak şekilde; kendine, bir başkasına ya da bir grup veya bir topluma karşı niyetli biçimde kullanılması”.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5