Yeni Çalışma ve Sosyal Sigorta Yasa Tasarısı ile ilgili dün Meclis komitesinde hayli sert tartışmalar yaşandı. Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre UBP Güzelyurt Milletvekili ve eski Kamu İŞ sendikası başkanlarından Ahmet Çaluda komite toplantısında “dıştan dayatılan yeni Sigorta Yasasının KKTC’nin yapısına uygun olmadığını söyleyerek sert bir tartışma çıkardı. Çaluda’nın Yasa Tasarısının geri çekilmesi yönündeki sert muhalefetine sonucunda komite yasayı görüşmekten vazgeçti.

 

Olası krizi Bakan Ünverdi engelledi

Kendi partilileri tarafından da başarısız gibi gösterilmeye çalışılan Çalışma Bakanı Dr Şerife Ünverdi Sosyal Sigorta Yasa Tasarı’sının çekilmesi yerine iyice üzerinde çalışıldıktan ve tartışıldıktan sonra komiteye getirilmesi yönünde talepte bulundu ve bu talep kabul gördü. Tabii ki bu UBP içindeki durum. Konuyu daha detaylı öğrenebilmek için Bakan Ünverdi’yi aradım ve konuştum. Telefonun bir ucunda bulunan Bakan Ünverdi hararetli bir tartışmanın ortasında olmasına karşın telefonunu açtı. Yasayı geri çekip çekmediklerini sordum “hala görüşüyoruz, o yönde bir eğilim var ancak Bakanlığımız bu yasanın daha iyi tartışılması ve sendikaların hassasiyetlerinin de sağlanması sonrasında Meclise geri gelmelidir. Sizlerde görüyorsunuz haksız yere eleştiriliyoruz. Çalışma Bakanı olarak ne ben ne de Hükümetimiz KKTC’nin zararına olacak hiçbir şeyi asla yürürlüğe koymayız. Yasa iyice tartışılacaktır ve gerekli düzeltmeler yapılacaktır. Ben geri çekilmesinden yana değilim, reform ve yenilik şart ama toplumun ve tarafların hassasiyeti bizim için son derece önemli…” dedi ve başka şeylerde konuştuktan sonra telefonu kapattık.

 

Ünverdi hassasiyetleri bertaraf etmiyor

Bu aslında oldukça önemli bir cümle. Bir kere son birkaç aydır Bakan Ünverdi’yi başarısız göstermeye çalışan ve zaman zaman da bunu başaran UBP’li vekiller ya da onların yakınları var. Üzücü tabii. Şimdi parçalanma değil birlik olma zamanı desek dahi kimsenin dayanışma gösterme niyeti yok. Sendikaların ve buna bağlı olarak halkın sıkıntılarını gözönünde bulunduran biri Şerife Hanım. Yani yıllardır siyasette olmasına karşın yeni bakan oldu diye yıpratmak mı lazım. Çalışma Eski Bakanı Türkay Tokel’den bu konuda yardım istemiş kendisi; ne kadar güzel bir davranış. Her şeyi ben biliyorum edasında olmayan ve zoru aşmak için yine kendi partisinden destek alan bir Bakan Şerife Hanım. Türkay beyde gidip görüş belirtmiş. Ona da bravo, hükümetlerde esas olan devamlılıktır. Tabii bu işi başka yöne çeken Türkay beyin yakınları var bunları duyuyorum ama onlarda siyasetin tuzu biberi diyelim.

Herkes bir yerlerden başlar aklı başında çalışkan bir Çalışma Bakanımız var; ben bu zorlukların aşılacağına inanıyorum. Sonra sendikalarda bu konuda oldukça seviyeli ve dikkatli, yapıcı davranıyorlar.

 

*****************

 

DP’den TDP’ye dayanışma kazığı mı?

Hem DP hem de TDP bu topluma çok şey kazandırmış ve kazandıracak olan iki önemli partidir. Her ikisinin de ilk seçimde iyi bir milletvekili sayısı ile Meclise gireceğine eminim. Bir gün önce e-mailime DP MYK’sında alınan TDP ile ortak eylem planı konulu bir haber geldi. İçimden hade bakalım hayırlısı olsun dedim ve hemen meraklandım; CTP NERDE? Buna birazdan değiniriz.

 

Son derece sönük bir eylem

Meclisin önünde dün DP-TDP’nin kara bayrak eylemini izledim. Öylesine ilginç anektodlar yakaladım ki anlatamam. Bir kere DP ile TDP’nin gücüne oranla sayısal olarak çok az katılımlı gerçekleşen bir eylemdi. Gazeteciler ile eylemcilerin sayısı denkti. Poliste bir önlem aldı ki sormayın; heralde onlarda büyük bir eylem olacak sandılar; ama açıkçası bende öyle sandım. Daha iyi hazırlanılıp bu eylem Pazartesi yapılabilirdi, bence hata edildi.

 

Çakıcı ordaydı ama Denktaş yoktu

Bilmiyorum TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı bu işe bozuldu mu ama siyaseten ciddi bir eşitsizlik vardı. Başkan Çakıcı aldı eline megafonu ve konuşmasını yaptı. Buraya kadar tamam ama konuşma sırası DP’ye gelince megafonu devralan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş değildi. DP Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk’tü. Ee oldu mu şimdi. En azından DP’nin Genel Sekreteri katılabilirdi; O bile olmazdı doğru olmazdı. Genel Başkan Denktaş’ın katılması gerekirdi ancak bu eylem yapılırken DP eyleme üst düzey katılmadı. O kadar sıcağın altında TDP’de Lefkoşa İlçe Başkanını eyleme göndermekle yetinseydi ya. Sayın Çakıcı bu dayanışma işini bir düşünsün derim..

Evet CTP’yi de unutmayalım. Yakında bu konuyla ilgili sert bir yazı yazacağım. Dünkü eylem bize gösterdi ki muhalefet parçalandı. Muhalefet arasında gruplaşma mı oluştu ki dünkü eylemde CTP yoktu? Bunu yakında iyice eşeleyeceğiz. Muhalefetin ayrı hareket etmesi sadece gürültü çıkarır netice kaydetmez.

 

****************

 

Buran Atakan ile Çakıcı barıştı mı?

Şimdi bu da nerden çıktı diyeceksiniz? HAVA-SEN Başkanı Buran Atakan sendikası ile birlikte bir zamanlar Ercan Havalimanında eylem yaptığında ona destek vermek için Başkan Çakıcı Ercan Havalimanına gitmiş ve konuşma yapmak istemişti. Konuşma yapmak için Eline megafonu alan Çakıcı’nın elinden megafonu alan Buran Atakan, Çakıcı’ya “bu eylemde siyasetin işi yok” diyerek, Çakıcı’yı dışlamıştı. Çakıcı da Atakan’a bir laf söylemişti ama bunu yazmayım. Meclis önündeki eylem de dün ikisini yan yana görünce sevindim doğrusu. Demekki siyasi partiler ve sendikalar birlikte hareket etmeli. Nedersiniz Sn Atakan?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31