Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan İrsen Küçük’ün birbirlerine karşı siyasi arenada kılıçları çektikleri açık seçik ortadadır.

Cumhurbaşkanı – Başbakan çatışması bağlamında, aslında yeni bir durumla karşı karşıya değiliz. Bu filmi 60’lı yılların ortasından beri görmekteyiz. Ki, 60’lı yılların ortası siyasetimizin ve demokrasimizin çok partili sistemde emeklemeye başladığı dönemdir…

Cumhurbaşkanı ile Başbakan’ın siyaset ortamında karşı karşıya geldiklerine bu süreç içinde kaç kez tanık olduk. 1968’de Ankara’daki sürgününden döndükten sonra o günün başkanlık sisteminde icranın başına geçen ve bir tür başbakanlık yapan Rauf Denktaş’ın Dr. Fazıl Küçük’le karşı karşıya kaldığı da tarihi bir gerçektir.

Daha o günlerde tetiklenen bu gelenek, Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin kurulmasından ve parlamenter sisteme geçilmesinden sonra da sürgit olacaktır…

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın başbakanlar Nejat Konuk, Mustafa Çağatay ve Osman Örek’le tartışmalarına yıllar içinde tanıklık ettik. Uzun bir dönem başbakanlık yapan ve uzlaşıcı kimliğiyle tanınan Çağatay’ın bile bu geleneğin etkisinden kurtulamaması ilginç bir durumdur. Ama Çağatay, cumhurbaşkanı ile tartışmalarının dışarıya yansımamasına en fazla özen gösteren ve bunu da başaran ılımlı başbakandır. 

O dönemde, Çağatay’ın başbakanlığı boyunca ve hatta Konuk’un başbakanlığından Eroğlu’nun başbakanlığa gelişine değin, “basın danışmanı” etiketiyle, başbakanlıkta çalışan bir bürokrat olarak, bu gerçeğe yakından tanık olanlardanım. Çağatay’ın, en fazla da siyasete yeni atılan Raif Denktaş’ın sıra dışı politik tavrı yüzünden baba Denktaş’la karşı karşıya geldiğini gözlemliyorduk.

Derviş Eroğlu’nun başbakan olmasından sonra ise Cumhurbaşkanı – Başbakan ilişkileri artık o derece gerilmişti ki, UBP ciddi bir bölünme yaşadı. Rauf Denktaş’la yakın ilişkisi çok iyi bilinen “Dokuzlar Hareketi”nin tetiklenmesiyle DP doğmuştu.  

 * * *

Şimdi özellikle şu kurultay sürecinde yaşananlara bakanların kafasında, “kurultaydan sonra UBP bir kez daha bölünür mü?” sorusunun oluşması, yakın geçmişten gelen gözlemlerin etkisinden kaynaklanır. UBP, hiçbir kurultayında bu denli sarsılmamıştı.

UBP içindeki karmaşa, muhalefetin “erken seçim” sloganına sarılarak iktidardaki UBP’ye karşı yeni bir yıpratma kampanyası başlatmasının en önemli nedenidir. Muhalefetin gönlünde “baskın basanındır” ilkesinden hareketle, UBP’nin bu karmaşasından yararlanma hevesi var.

Kurultay dolayısıyla başlayan hareketlenme, iktidardaki UBP’nin ülke çapında yaygın ve güçlü örgütlere sahip olduğunu kanıtlamış durumdadır. Dolayısıyla bu tabanıyla UBP’nin iktidarı kolay bırakmayacağı aşikârdır. Erken seçime de hazırlıklı bir parti olduğunu görmekteyiz. Kurultaydan sonra neler olacağı bilinmez ama, tabii ki iktidardaki UBP şu anda erken seçime taraftar değildir.  

 * * *

Kâh gazetecileri çağırarak, kâh değişik ortamlarda beyanatlar vererek erken seçim seçeneğini gündemde yükseltmeye çalışan CTP-Birleşik Güçler, DP ve TDP’nin bu mücadelelerinde samimi olduklarını kanıtlayabilmeleri için yapabilecekleri tek şey vardır. O da, toplu halde meclisten çekilmektir…

Başka hiçbir yöntem ve eylemle UBP’yi erken seçime zorlayamazlar. Uygulayacakları yöntemler ve eylemler, süreci tüketen birer gösteriden ibaret olur ve bu gösterileri sürdükçe de zaten olağan seçim tarihi gelip çatar…

Ve unutulmasın ki bugünün seçim sistemiyle yeni bir seçime gidilirse ideal siyasal düzeni oluşturmak olanaksızdır. Erken seçimin startını vermeden önce dar bölgeli seçim sistemini ıslah edecek bir düzenlemeye gidilmeli...

Evet; sine-i millet gerçekten siz politikacıları bekler ama, biliniz ki gideceğiniz o mekân sayenizde sine-i illete dönüşmüştür. Lütfen sine-i illeti tedavi edecek kimlikleriniz, yöntemleriniz ve donanımlarınızla geliniz.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31