Söz verdiler: Şeffaflık, eşitlik, adalet için çalışacak, sorgulayacağız dediler. Henüz ilk ayını dahi doldurmamış hükümet için umutlu olduğumuzu söyledik. Söylemeye devam edeceğiz.

Seçim ve propaganda süresi içerisinde verilmiş çok önemli sözler var. Özellikle CTP-BG toplumsal cinsiyet meselesi hakkında çok konuştu, çok yorum yaptı. Verilen sözler unutulmaz. Veren için de, verilen için de…

O halde haydi bakalım! Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları meselesi sorgulama, şeffaflık, eşitlik ve adalet için en başta gelen konulardandır. Tam da söz verildiği gibi…

Kadın meselesinin çözülmesi için artık kaybedilecek zamanımız olmadığını birçok kesim konuşuyor, istiyor ülkemizde. En önemli görev de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na düşüyor...

Israrcıyız: Bu bilinmeli, ona göre tavır ve politika belirlenmelidir.

Kadının, asırlardır içine hapsedildiği kabuktan sıyrılıp çıkabilmesi için çalışma yaşamında var olabilmesi ön koşuldur.

***

Kadının çalışma yaşamındaki varlığı, kadının üretkenliğinin ekonomik alanda ülkenin artı değer kazanabilmesi için değerlendirilmesinin önemi büyüktür.

Toplumsal ve siyasal yaşamın kolaylaştırılabilmesi için toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılıkların ortadan kaldırılmasının ön koşul olduğunu söylemek, artık ispatlanmış bir bilginin ve tavrın tekrarından başka bir şey olmayacaktır.

İşte tam da bu sebeple, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çok önemli görevler düşmektedir. Bir kere kadınların çalışma yaşamına katılabilmelerini kolaylaştıracak her türlü yasal, hukuki, bireysel veya örgütsel girişimler resmi olarak desteklenmelidir. Kıbrıs’ın kuzeyindeki kadın profilini ortaya çıkaracak çalışmalar yapılmalıdır.

Kadınlarımızın kısa, orta ve uzun vadede, ülke ve aile ekonomisine ülkedeki çalışma yaşamına katılarak verimli olabileceklerinin ivedilikle belgelenmesi gerekmektedir. Bu sayede, Kıbrıs’ın kuzeyinde, her köye, her ilçeye ulaşarak, gerekli veri tabanını oluşturmak, bu veri tabanı bağlamında kadına istihdam alanlarının açılmasının yöntemlerini ortaya çıkarmak şarttır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın böyle bir hazırlığı var mıdır?

Çalışma yaşamındaki kadınların güçlendirilmesi, eğitim durumlarına göre konumlarının belirlenmesi ve kadının insan sermayesinin sunabileceği imkânlar doğrultusunda kadın ve erkekler arasındaki gelir ve statü farklılıklarının azaltılmasının önlemleri alınmalıdır.

Geleneksel görevlerinden dolayı, kadınların çalışma yaşamından dışlanmasının önüne geçecek çalışmaların yapılması yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın görevlerindendir. Aksi takdirde kapitalizm sonrası önü alınamayan liberal politikalar nedeni ile kadınların çalışma yaşamındaki varlıkları daha da zora girecek ve ayrımcılığın sınırlarında genişlemeler görülebilecektir.

Görünen odur ki, sosyal devletin kadınlara uygulanan bu ayrımcılığın giderilmesi için bir an önce kollarını sıvaması şarttır.

Kadınların sendikalardaki varlığının artırılması için alınması gereken önlemler de hızla gözden geçirilerek, çalışma yaşamının düzenlenmesi ile ilgili konularda daha fazla kadının bakanlık nezdinde karar alma mekanizmalarında çalışmasının önlemleri alınmalıdır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapacağı birkaç çalışma ve önemli değişiklik sayesinde görülecektir ki, kadının çalışma yaşamındaki varlığı sadece sayı ve nitelik olarak artmayacak, aynı zamanda siyasal yaşamdaki varlığını da artıracaktır. Çünkü ekonomik kazancını ve bağımsızlığını, en azından ülkemizdeki erkekler ile eş seviyeye taşıyabilecek olan kadının, üretkenliği ve yeteneklerinin de aynı seviyede olduğunun görülmesine yardımcı olacaktır.

Kadının daha fazla alanda söz söyleme yetisinin kabul edilmesi kaçınılmazdır.

Bunu takiben, kadınların karar alma mekanizmaları ile siyasetteki görünürlüğü ve görevi de artırmış olacaktır.

***

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı üzerine düşen görevi yerine getirecek olursa, belki de Kıbrıs’ın kuzeyinde bugüne dek yasal çalışmalar veya birtakım sivil toplum örgütünün girişiminden öteye geçememiş toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarının sonuç verdiği önemli bir ilerleme sağlanmış olacaktır.

Dışlanmış kadınların topluma katkısının unutulması, açık seçik gözlemlenebilen geri kalmışlığımızın en önemli etkenidir.

Açık ve net olarak bilinmelidir ki: Kadın emeği, enerjisi, yeteneği ve donanımından faydalanılması ile hareketlenecek ekonomik ve toplumsal gelişimimiz, her alanda yaşamlarımıza artı değer olarak yansımasında etkili olacaktır.

Sayın bakan, kolları sıvayacak mı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31