1975 yılından beri yürürlükte olan Siyasi Partiler Yasası, Pazartesi günkü Meclis Toplantısında yapılan değişikliklerle oybirliği ile geçerek yasalaştı. Geçmiş yasaya göre bana göre olumlu değişiklikler içeren yeni yasanın yine de eleştirilecek noktaları vardır.

Siyasetin yozlaşmasına ve halkın siyaset ve siyasetçiye güveninin azalmasına neden olan milletvekili transferinin yeni yasa ile önlenecek olması, en önemli ve en isabetli değişiklikdir. Kıbrıs Türk Siyaset Tarihinin bir yüz karası olan ÖRP örneği, bir daha bu ülkede yaşanmayacak demektir. Daha iki yıl önce yapılan seçimler öncesinde DP’li milletvekili adaylarına başka partiye transfer olmamak için imzalatılan borç senetlerine de rastlamayacağız demektir. Başka partiye transfer olmaması için, hak etmeyen ve liyakatı olmayan vekillerin zorla partide tutulması için bakan yapılmalarına da artık şahit olmayacağız. Yani açıkçası artık, bir gazeteci dostun geçmişte yazdığı gibi, siyasetin fahişelerine de tanık olmayacağız. Geçmişte partisinden istifa edip de, diğer siyasi partilere “Gelecek tekliflere açığım” diyebilecek milletvekili tipleri de artık olmayacaktır. Siyasal partilerin gelir ve giderleri aslında Yüksek Mahkemece denetleniyordu. Ancak mesleki bilgileri hukuk ve işleri başlarından aşkın olan muhterem yargıçlarımız bu denetimi lâyıkıyla yapamıyorlardı. Yeni Yasa ile Yüksek Mahkeme, Sayıştaylık kanalı ile siyasi partilerin gelir ve giderlerini denetletebilecek. Demokrasinin önünde bir engel olan ve tek adamlığı teşvik eden, milletvekili adaylarını merkez yoklaması ile tesbit etmek de tarih olacaktır. Aday tesbitinde artık söz üye veya delegede olacaktır. Seçimlerde %3 oy alan partilere de enaz bir milletvekili çıkarmış gibi hazine yardımı yapılması da, bana göre partilerin özerkliklerini koruması açısından çok olumludur. Bugüne kadar siyasi parti kapatmasına neden olabilecek yasaklardan bir tanesini ben de yeni yasayla birlikte yeni öğrendim. İnanın ilk anda inanasım da gelmedi. Eski yasaya göre “TC’nin Kıbrıs ile ilgili garantörlük hakkını inkâr etmek veya kaldırmak” parti kapatılmasına neden oluyormuş. Tıpkı sözde medeni Avrupa Devletlerinin “Ermeni Soykırımını” inkâr etmeyi yasaklaması gibi.

Yukarıda yazdıklarım Yeni Partiler Yasası’nın olumlu yanları. Ancak Yeni Seçim ve Halk Oylaması Yasası da Meclisten geçirilmedikçe ve Partiler Yasası ile birlikte okunmadıkça bana göre yine de eksiktir diye düşünüyorum. Ayrıca Yeni Yasada iki maddeye itirazım vardır. Birincisi partisinden ihraç edilen milletvekiline de, kendi rızası ile istifa etmiş milletvekili gibi ayni uygulamanın yapılacak olmasıdır. Şimdi milletvekili yüz kızartıcı bir suç işlerse ve ihraç edilirse tamam. Ancak parti disiplinine rağmen, mecliste yasalar oylanırken halk yararına parmak kaldırdı diye ihraç edilmesi asla onaylanamaz. Örneğin partisi Göç Yasasını Mecliste oylatırken, parti kararına rağmen, çalışanların aleyhine olacağı için red oyu kullanan vekilin partisinden ihraç edilmesi halinde transfer vekiller gibi işlem görmesi bence milletvekili bağımsızlığına gölge düşürür. Bir de eskiden kadınlara kota verilerek yapılan pozitif ayrımcılığın, şimdi %30 cinsiyet kotası altında yeni yasada yer almasıdır. Bir kere feministler kadın ve erkek eşittir diyorlar. Hatta Aile Yasasında yapılan değişikliklerle kadınlar lehine pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Mademki kadın erkek eşittir, kadınlar da siyasi partilerde enaz erkekler kadar görev alıp kendilerini yetiştirmelidirler. Bunu yaptıkları zaman, zaten kotaya ihtiyaç duymadan milletvekili adayı olabileceklerdir. %30 cinsiyet kotası konması bana göre partileri çok zor duruma düşürecektir. KKTC genelinde seçime girecek olan her siyasi parti enaz 15 kadın milletvekili adayı bulmak zorundadır. Bugünkü şartlarda bana göre her partinin milletvekili olabilecek 15 kadın aday bulması, zor değil, imkânsızdır. Böylelikle her parti %30 kotaya uyabilmek için nitelikli bazı erkek adaylarından vaz geçmek zorunda kalacaklardır. Kadın erkek eşitliğini savunanlara bana göre bu pek yakışmadı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31