Toplum psikolojisinin iyiliği için sanat şart.

Toplumun iç barışı ve huzuru için; düşünmesi, tartışması, okuması, yazması, dinlemesi, dinlenmesi için sanat şart.

Bütün bunlar için de sanatçı şart elbet.

Ya hepsinin olması için? Sanata duyarlı bir toplum ve sanata duyarlı bir devlet şart…

Akıl karıştırıcı olacak biliyoruz, ancak bunların tümünü tersten de söylemek mümkün. Yani sanatın işlevsel olabilmesi için, barış ve huzurun, düşünen, tartışan, okuyan, dinleyen, dinlenen bir sanatın varlığı için de topluma ihtiyaç var.

Başka bir bakışla; sanatçılarımız olması için bir toplum olmamız ve bir toplum olabilmemiz için de sanatçılara ihtiyacımız var.

Tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan misali anlayacağınız…

***

Bu sene tiyatro festivalini işte tüm bunlara borçluyuz. Duyarlı sanatçılarımız ve çok direngen bir Lefkoşa Belediye Tiyatromuz olmasaydı bu sene 11. Tiyatro Festivali’miz hayata geçirilemeyecekti.

Bu zorluklar ve sıkıntılar içerisinde olmasına karşın, bir tiyatro festivalinin altından kalkılmasına imkânı olmadığı halde, canla başla direnerek tiyatro festivalinin hayat bulması için çabalamaya devam eden Lefkoşa Belediye Başkanı, Belediye Meclis üyeleri ve yöneticilerinin tiyatroya ve sanata olan duyarlılıkları olmasaydı 11. Tiyatro Festivali’miz hayata geçirilemeyecekti.

Toplumu bundan mahrum bırakamazdık diyen bir Turizm ve Kültür Bakanı’mız olmasaydı, 11. Tiyatro Festivali’miz hayata geçirilemeyecekti.

Sanata duyarlı sponsorlar, ellerini, halk için bu taşın altına koymasalardı da 11.Tiyatro Festivali’miz hayata geçirilemeyecekti.

Ve özlemle, inatla festivali bekleyen tiyatro seyircileri olmasaydı, 11 Tiyatro Festivali’miz hayata geçirilmeyecekti.

Açıkça söylüyorum: Yıllardan bu yana, yanan bir Devlet Tiyatrosu binasını topluma yeniden kazandıramayanlara, Lefkoşa Belediyesi Tiyatro Sahnesi’nin de içinde bulunacağı binayı bitiremeyenlere, Lefkoşa Belediye Tiyatro’sunun kapatılması ve sesinin kesilmesi için çalışanlara kalsaydı bu Tiyatro Festivali, bu sene hayata geçirilemeyecekti…

Şükürler olsun halkımız bu önlemi sandıkta almışa benziyor…

***

Bu Tiyatro Festivali Belediye’nin değil. Bu Festival Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun da değil. Festivalin 10 yılını geride bırakıp, 11 yıla yelken açtığı bir ortamda, görülüyor ki Festival artık hepimizin, halkın, tüm tiyatro severlerin.

Bu nedenle tiyatro festivalimize sahip çıkacak güce, bilince ve duyarlılığa sahip olan güzel bir ekip olduğumuz açıktır.

Bir teşekkür borçlu olduğumuzu söylemek, bizi uyandıran ve uyanışın yaşattığı kazanıma ulaştıran kişilere haklarını teslim etmek boynumuzun borcudur. Bu birliğe kavuşacak bilince bizi ulaştıran sanatçılarımıza, bu sanatçılarımıza ışık tutan bir sanatçı lideri olarak Yaşar Ersoy’a ve tüm ekibine ayrıca bir teşekkür borçluyuz.

***

Son tahlilde siyasetçilerimizin, 11. Tiyatro Festivali’nin hayata geçirilmesi uğruna yaşanan birlik, bütünlük ve azmi örnek almalarının önemi açıktır. Toplumu bir araya getiren, tiyatro severlere kaynağı sağlayan, sahneye taşınmasına emek harcayan ve hazırlanan anlamlı etkinliklere hak ettiği değeri veren insanların yarattığı sinerjiyi ve gücü örnek alarak siyaset kurumunu şekillendirmeyi öğrensinler.

Tiyatro Festivali ile onurlanan hizmeti sunanların/sunulmasına katkı koyanların ve doyuma ulaşanların ortak çıkarı kazan-kazan esasına göre hayata geçirmelerini siyasetçilerimiz nasıl okuyorlar? Okudukları ne kadar işe yarar görünüyor onlara?…

***

11. Tiyatro Festivali’miz 2 Eylül’den 2 Ekim’e kadar bizlere çok şey anlatacak.

Çok düşündürecek, çok sorgulatacak.

10 yıldır bizi yönetmeye talip olanlardan bir elin 5 parmağını geçmeyecek kadarının orada olmasına bir türlü alışamadık.

Kim bilir belki bu sene topluca gelirler ve toplumun izlediği, tartıştığı, sorguladığı ve yorumladıklarını görür, ders çıkarırlar.

Hepimize iyi seyirler…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31