Nefesim söylediklerimden mütevellit kesilecekse, varsın kesilsin! Ama ben söyleyeceğimden vazgeçmem!

***

Her şey yolunda gitse bile aksiliklerle karşılaşılacak elbet!

Elbette haketmediklerimizi başımızdan defedecek güç bizlerin elinde!

Kimiz biz biliyor musunuz?

Kadınlar!

Biz Nüfusun yarısı da bizim, nüfusun tümü üzerindeki emek de!

Biz sevgiliyiz de, anayız da, emekçiyiz de... Adayız da, seçmeniz de!

Kadın olduğumuzdan, fikrimizin, zikrimizin gücünü elimizden almaya pek meraklılar. Yıllardır hakettiğimiz alanı açmamıza fırsat vermeyerek bizleri evlere mahkum edenler karşısındaki gücümüzü yavaş yavaş kazandık. Şimdi artık memleketteki ihtiyaçlarımızı açık açık söylüyor, yerel yönetimlerden de devletten de ne beklediğimizi ve nasıl katkılar yapacağımızı  açık açık iletiyoruz!

Biz artık sadece sessiz sedasız sandıklara giden oyu bağışlanmış seçmenler değiliz!

Artık seçim süreçlerindeki etkimizin farkındayız. Bu etkiyi görene, farkedene destek olacağız, olmalıyız ki bizim gücümüze güç katsın, bize fırsat yaratsın. Unutmamalıyız! Bize yaratılan fırsatlar sayesinde de topluma ve yurdumuza katkılarımız daha çok değer bulacaktır. Bizim katkılarımız değer buldukça, memleketin eğri seferi, doğrulur. Memleketimin üzerindeki yük toplumun yarısının omuzlarından  kalkar, eşit paylaşım varlıkta ve yoklukta

 gerçek olur. Tıpkı üretimde de eşit dağılımı sağlayacağı gibi!

***

Geçtiğimiz gün Cumhuriyetçi Türk Partili kadınlar yerel seçimlere yönelik irade ortaya koyup varlıklarını hatırlattıklarında bu duyguları yaşadım.

Bilboardlar üzerinde kadınlara hitab eden, toplumsal cinsiyet eşitliğine vurgu yapan, bildirilerinde kadınları da hatırlayan kaç başkan adayı ve  belediye meclis üyesi adayı var ki?

Sözlerinin arkasında durarak toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılıkların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılacağını söyleyen kaç aday var? Kaç parti var?

Geleneksel ataerkil yapının aşılamaz, dogmatik bakışının bizleri nereye taşıdığını gördük. Şimdi kadının da söz sahibi olmasına kapı açacak çalışmalara fırsat tanımaktan gocunmayan siyasi parti ve adayları desteklemeliyiz. Kadın meselesi, eşitlik meselesi, kadınlara uygulanan açık veya örtülü ayrımcılıkların nedeni olan ataerkil yapının sürdürülmesinde sakınca görmeyen adaylar zaten ne programlarına, ne propaganda süreçlerine kadının adını veya toplumsal cinsiyete dayalı eşitliğin tek bir sözünü koymadılar.

Ey kadın dostlarım! Ey seçmen gücü olan sorumluluk sahibi Kıbrıslı dostlar! Ey Lefkoşalı kadınlar!

Sizi görmezden gelen bir adayın seçildikten sonra da sizin farkında olmayacağını bilmiyor musunuz? Sizi görmezden gelen, daha neleri ve kimleri görmezden gelir kimbilir! Tıpkı bundan önceki dönemde olduğu gibi her şeyi görmezden gele gele sadece kendilerini tatmin eden yönetimler yaratanların sebeplerinden ders çıkarmalıyız!

Sizi görmezden gelen bir yönetim istemiyorsanız şimdiden düşünün. Bu süreçte kadınların da varlığını hatırlayan kimler var!

Ve hiç bahsetme gereği duymayan kimler var?

Onları tartın, sonra kararınızı verin. Çünkü başımıza ne geldiyse ataerkil siyasetin erkek egemen anlayışından gelmiştir! Unutmayın!

***

Ve tekrar söylüyorum. Siz de söyleyin! Nefesim söylediklerimden mütevellit kesilecekse, varsın kesilsin! Ama ben söyleyeceğimden vaz geçmem

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31