2 Ekim tarihli T.A.K bülteninde, Maliye Bakanlığı açıklamasına göre, Ekim ayı içerisinde toplamda 53.84 milyon lira ödeme yapılacakmış. Duyan da zanneder ki çalışan ve emekli maaşlarından gayri piyasaya Ekim ayı içerisinde ilâve olarak 53.84 milyon lira daha girecek. Halbuki bu paranın büyük kısmı Kooperatiflere, TÜK’e ve destek adı altında tüccara gidecek.  Çünkü 2 milyon lira olan narenciye ödemesi aslında narenciye ihracatçılarına verilen teşviktir. Yani üç beş tüccarın cebine girecektir. Narenciye üreticisinin beklediği 2015 yılı doğrudan gelir desteğinden henüz tıs yoktur. Doğrudan gelir desteği olarak ödeneceği açıklanan 5 milyonluk gübre ile 2 milyonluk arpa faiz farkı çiftçiye değil, Koop. Merkez Bankasına ödenecektir. Gübre desteği için Koop. Merkez Bankasına  verilecek olan 5 milyon da 2013/2014 ekim yılından kalmadır. Yani 2015/2016 yılına dönük henüz bir şey ortada yoktur. Yıl sonuna kadar süt üreticilerine ödenmesi gereken para 15 milyon olmasına karşın Ekim için ayrılan sadece 1.8 milyon liradır. Ekim ayından sonra yıl sonuna kadar 2 ay kaldığına göre, reformcu (!) Kalyoncu Hükümeti geri kalan 13.2 milyonu nerede bulup da ödeyecektir. Üstelik yıl sonunda 13. Maaşların da ödenmesi gerekecektir. Öğretmenlere almaları gereken hazırlık ödeneğinin sadece %25’i yani dörtte biri ödenecek.

                                            ***

Yukarıda sayılan ve çoğunu yazmadığım Ekim ayında yapılacağı açıklanan ödemelerin aylar öncesinden yapılması gerekirdi. Piyasalar ancak öyle olursa rahatlardı. Halbuki Maliye Bakanlığının açıklamasında Eylül ayına göre Ekim ayında ekonominin daha iyi olacağı öngörüsü dolayısı ile,(Nasıl?) kamu maliyesinin gelirlerinde de artış olacağından hareketle, piyasaya yapılacak ödemelerle reel ekonomi rahatlatılacaktır. Tam bir softa şaşırtması. Hayvancının, çiftçinin ve bahçecinin alacaklarını verme, doğrudan gelir desteklerini verme, öğretmenin alması gereken hazırlık ödeneğinin dörtte birini ver ve piyasanın rahatlamasını  bekle. Üstelik yapacağın ödemelerin de büyük kısmının piyasaya girmeyeceğini bile bile. Çünkü sağlık için yurt dışına 2.25 milyon, Türk Telekom’a 1 milyon, navlun ödemesi 1.82 milyon tamamen dışa gidecek ödemeler olmasına rağmen piyasanın rahatlatılacağını söyleyin. Borç ödemeleri ile TÜK’e yapılan ödemeleri de kattığımız zaman piyasaya girecek paranın miktarı daha da azalacaktır. Ama reformcu (!) Kalyoncu Hükümeti Maliye Bakanlığı açıklamasında daralmakta olan piyasanın daha fazla olumsuz etkilenmemesi için maaş ve transfer nitelikli ödemelerini gününde gerçekleştirdiği için övünüyor. Sevsinler böyle hükümeti. Geçen yazımda da yazdım. Maliyenin ihtiyaç duyduğu mali kaynakları nasıl yaratabileceğini önermiştim. Şimdi kendileri de  piyasanın daraldığını kabul ettikleri için artık denk bütçe için sıkı mali politika uygulamalarından vazgeçsinler. Öncelikle çalışan ve emekli maaşlarına sehven zam yapsınlar. Asgari ücreti derhal günün yaşam koşullarına göre yeniden belirlesinler. 2016 yılı mali protokolu için şimdiden kamuda örgütlü sendikalarla masaya oturup 2016 yılında memur maaşlarının ne olacağını belirlesinler. Eşel mobilin yeniden 2 ayda bir uygulanmasını sağlasınlar.Böyle yapıldığı zaman, artan gelirle birlikte talepte de artış olacağından her türlü tüketim artacaktır. Artan tüketimle birlikte Maliyenin de her türlü gelirinde artış olacaktır. İşte size bir mali kaynak daha.      

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5