Bir sol partiyi, sağ partiden ayıran en önemli özelliklerden biri nedir?

   Ayrıca, Avrupa’daki merkez sağ, ya da muhafazakâr demokrat partilerin “merkeze yakın demokratları ile sağa kayan faşistleri arasındaki en önemli özelliklerinden biri nedir?

   Hemen bu iki soruya yanıt verelim.

   Bir sol partiyi sağ partiden; sağ partilerde sola daha yakınlarla faşistleri de bir birinden ayıran en önemli özellik “entrikacılık”tır… Sağda entrika vardır.

   Peki bir siyasetçi, neden entrikacılıkla uğraşır sizce?

   Bunun bir tek yanıtı vardır. İktidarda kalmak için!

   Bir siyasetçi neden ısrarla ve inatla iktidarda kalmak ya da koltuğunu korumak ister? Neden işi bittiği halde çekip gitmez ve inatla orada oturur?

   Bunun da bir tek yanıtı vardır. Kişisel çıkarı için!

   Sol yoksulların; sağ varlıklılarındır.

   Sol partiler yoksulluk; sağ partiler de soyluluk için uğraşır.

   Kısacası; “ben solcuyum” deyen adamın tüccarla, işadamıyla, hele hele komprador patronlarla işi olmaz.

   Sözüm meclisten dışarı dostlar; çünkü meclisi yazdık, bıyıklı kardeşler çok kızdı; CTP’nin solculuğunu sorgulamak şart olmuştur…

   Geçmişini değil ama…

   “Ben Sosyalist Enternasyonal üyesiyim” demekle olmuyor…

   Sen Sosyalist Enternasyonal üyesiysen, “ülkemdeki özel sektör kalkınsın; patron kazansın, işçiye de verecektir” diyemezsin.

   Bunu dediğin anda, senin sol ile bir alakan yoktur.

   “Sağ – sol ayrımı Sovyetler Birliği’nin çöküşü ile ortadan kalktı” gibi bir dahiyane iddia var! Komik!

   İnsanların emeklerinin sömürülmesi devam ettiği müddetçe; genel anlamda sağ ve sol çıkarlar da var olacaktır ve bu çıkarların savunulması esnasında “sol” kimlik sahipleri; patron kesimiyle ahbaplık kurup, iş yapıp, komisyon alıp zengin olamayacaktır.

   CTP’li yönetici veya diğer kardeşlerim, “hayır, dünya değişmiştir; özel sektör kalkındırılmalıdır; bakın Tony Blair, bakın İngiliz İşçi Partisi” falan da demeyin sakın. Dediniz geçmişte çünkü.

   Blair; İşçi Partisi’nin farklı yapısı içerisinde; sağ kanadın temsilcisidir ve hiç bir Muhafazâkar Partili’nin başaramadığı kadar da Thatcherist’tir… 

   Ve İngiltere’nin, Thatcherism denilen elde olan her şeyin özelleştirilmesi sistemi sonucu hangi noktaya geldiği iyi değerlendirilmelidir.

   Özelleştirmeden, devletin varlıklarının kişisel bazı çıkarlar da elde edilerek kompradorlara teslim edilmesinden yana politikalar üretip, aynı anda “solcuyum” demek; doğru değildir. 

   Elbette özelleştirmeden yana olabilirsiniz… Ama, aynı zamanda dürüst de davranmak zorunluluktur.

   Ona buna solculuk dersi verip, patronlarla alemlerde, yatlarda en pahalı şaraplar içmek; ihalesiz iş dağıtmak; İngiltere’den gelen yatırımcılardan komisyonlar alıp; sonra o işadamlarının iflasına seyirci kalmak yakışık değildir.

   Hele hele Meclis kürsüsünden, 1928 Stalin yoldaşımın modeli bıyıklar ve de en önemlisi Kıbrıslı Filozof Zenon edasıyla, elinizde hiç bir bilgi olmaksızın; yalan yalan yalan gazete tirajı açıklayarak komik durumlara düşmek de solculuk değildir.

   CTP, elbette solcuların partisidir. CTP, tıpkı İngiliz Yeni İşçi Partisi gibi, merkezin solunda ve evet sol bir partidir.

   Ama, CTP’yi toplumun gözünde “güvenilmez” duruma düşüren beş on kişinin solculukları “şov”dan öteye değildir. Partiye zararları da nettir. Vatandaş kibarlığından yüzlerine söyleyemiyor olabilir; ama miadları dolmuştur.

   Geçtiğimiz hafta yazdık; CTP’nin gençleşmeye, Avrupalılaşmaya ihtiyacı olduğunu dile getirdik.

   Eleştiridir bu. Solda entrikacılara yer yoktur… Bazı entrika meraklısı dostların bıyıklardan (eski model) bahsettik.

   Daha, kahve renkli iki beden büyük takım elbiselerden söz etmedik. Köpürdüler! Meclis kürsüsünden; ne söyledikleri pek de belli olmaksızın; çığlıklar atarak bizi mahkemeye vereceklerini söylediler.

   Bıyıklarınız çok çirkin! Ne var bunda! Berbere gidin ve kesin! 

   Ben de şişmanım mesela! Bana her “şişko” diyeni mahkemeye versem, selamlaştığım her vatandaş hapse girer! Kızmayın! İşinize ve partinize bakın. Ve hemen bırakın… Emekli olun, köşenize çekilin, entrika anılarınızı yazın (özellikle hükümet dönemini). 

   Gençlere yer açın… Sizden çok daha iyi yetişmiş; çok daha bilgili, çok daha çağdaş, çok daha yabancı dil bilen, çok daha dünyalı ve gerçek Avrupalı solcular gelsin. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31