Arzuhalin sözlük anlamı, istida yapmak veya dilekçe vermektir. Bu köşede defalarca yazdım. Yazmaya da devam edeceğim. Yani her gelen yeni hükümete, başbakana ve bakanlarına da arzuhal yazarak yetim hakkı yiyenleri şikâyet edeceğim. Yetim hakkı yiyenlerin yanına kalmaması için hazırlanan, 2007 yılından beri mecliste bekletilen ve Genel Kurulun gündemine alınmayan yasayı sürekli hatırlatacağım. Belki bir vicdan sahibi hükümet çıkar da bu yasayı bir an evvel meclisten geçirir. Genniişş tabanlı ve solcu bir Başbakanın başkanlığında kurulan yeni ve de reformcu hükümete de hatırlatırım. Hak yiyicelerin yanına kâr kalmaması için 2007 yılından beri mecliste bekletilen Batan veya batırılan bankaların hissedar, yönetici ve birinci derece yakınlarının taşınır veya taşınmaz mal varlıklarına el konulup satılması ve paranın Tasarruf Sigorta Mevduat Fonuna yatırılması ile ilgili yasadan bahsediyorum. Batan bankalardan sonra, bugün olsun halâ daha tüm bankalar yerel veya şübe olsun topladıkları mevduatlarının %1’ini hiçbirşey talep etmeden TMSF’na yatırmak zorundadır. Bunun nedeni ise olası bir banka krizinde, hükümetin mudilere garanti ettiği mevduatlarının garanti edilen yüzdeliğinin ödenmesi içindir. Bu %1 bankaların maliyetlerini artırdığı için de kredi faizlerine yansıtılmaktadır. Bu ise kredi kullananların  daha çok faiz ödemesi anlamındadır.

                                                   ***

Anımsatayım. 2000/2001 yılında KKTC’de kurulu birçok banka sahipleri tarafından hortumlandığı, yani soyulduğu için batmışlardı. Paralarını alamayan mevduat sahipleri banka mudisi olmuşlardı. Mudilerin KKTC Meclisini basmasından sonra Türkiye’den gönderilen paralarla tüm mudiler kuruşuna kadar ödendi. TC tarafından ödenen para tam 220 milyon dolardı. TC bu parayı KKTC’den talep etmedi. Bu parayı toplayın ve kalkınmanızda kullanın dedi. Bu maksatla KKTC Meclisi 2007 yılındaki “Şirketler Yasası uyarınca mahkemece tasviyesine karar verilen Şirketler ve Bankalara ilişkin Ek Kurallar Yasa Tasarısını” hazırladı. 2007 yılından beri de Genel Kurula bu Yasa inmedi. Halbuki bu yasanın 8. Maddesi 1. Bendine göre:

    Mahkeme kararı ile Mahkeme gözetimine bağlı tasfiyelerde, tasfiye halindeki şirkete herhangi bir sebeble borçlu bulunan :

Tasfiye halindeki şirketin tasfiye tarihindeki hakim hissedarları ve direktörleri,

tasfiye halindeki şirkete karşı tüm mal varlıkları ile şahsen sorumludurlar. Bunun yanında bu yasa ile bu gibi şahıslara çok önemli ticari kısıtlamalar da getirilmektedir. Örneğin ithalât izni alamazlar, devletin, TC’nin ve AB’nin hiçbir programından yararlanamazlar, teşvik alamazlar ve iş kuramazlar. Ayrıca bankaların alacakları fona devrolunur. Bu alacaklar için verilmiş olan teminatlar, eğer borçlu tarafından borç ödenmemişse nakde çevrilerek fon hesabına geçirilir. Bu yasada ön görülen fon kriterlerine göre yapılan hesaplamalarda, bu yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, tasfiye halindeki banka ve diğer şirketlerin alacak bakiyelerinin artıya geçmesi halinde, borçluya geri ödeme yapılmaz, ilgili borçlar ödenmiş addedilir.

Sayın Solcu Başbakan; hortumlanan yani çalınan bankaların hakim ortak ve direktörleri bugün çeşitli işler yapmakta, bir elleri yağda, bir elleri balda lüks yatlarda ve arabalarda zevkü sefa sürmektedirler. Biliyorum Everest Bank’ta bu durumda olan yoldaşların da vardır.Ama yine biliyorum ki sen sadece yoldaşlarının değil, KKTC’nin Başbakanısın. Üstelik solculuğuna lâf söyletmeyecek kadar da sıkı solcusun. Hadi Başbakanım. 2007 yılında hazırlanan bu yasayı artık Meclis Genel Kuruluna getir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31