BM Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi Eide, C.başkanı Akıncı ile yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “Karşımızda çözüm için son 10 yılın en büyük fırsatı bulunuyor” dedi. Eide böyle bir kanıya nereden vardı bilmiyorum. Bana göre çok iyimser bir açıklama. Akıncı’nın C.başkanı seçilmesi dolayısı ile böyle bir açıklama yapmış ise, Akıncı’nın elinde 51 ilmik atılmış Kıbrıs Sorununu çözecek, Büyük İskender’in kılıcı olmadığını iyi bilmesi gerekirdi. Ancak bazı söylentilere göre Kıbrıslı Rum olsun, Türk olsun, Kıbrıslıların dışında bazı şeylerin kotarılmakta olduğu bilgisi vardır. Yani Kıbrıslılara rağmen başta Amerika olmak üzere, yabancı mutfaklarda birşeyler pişirilmektedir. Pişirilmekte olan her neyse de, bu yıl içerisinde Kıbrıslıların yemeleri için önlerine konacakmış. Ancak varılacak anlaşmanın Annan Plânı örneğinde olduğu gibi, her iki toplumun onayı için referanduma sunulması halinde ben böyle bir anlaşmanın her iki toplum tarafından kabul görmeyeceği inancındayım. Ancak Zürih ve Londra Antlaşmalarında olduğu gibi, anlaşıldı denerek olası antlaşma liderler tarafından imzalanarak yürürlüğe konursa anlaşma olacaktır. Böyle bir anlaşma da pamuk ipliğine bağlı olacaktır.

                                           ***

Aslında Kıbrıs Türk Halkı olası bir antlaşmaya evet demede Kıbrıs Rum Halkından daha öndedir. Çünkü Kıbrıs’taki bugünkü sürer durumdan ençok zarar gören kesim Kıbrıs Türk halkıdır. Üstelik Kıbrıs Türk Halkı Kıbrıs gerçeklerine Rum Halkından daha fazla vakıftır. Vatan, Millet, Sakarya nutuklarına da karnı toktur. Dolayısı ile Kıbrıslı Rumlarla varılacak olası bir antlaşmada yönetim ve güç paylaşımına, yani yeni kurulacak federal yapıda yönetimi Rumlarla payalaşabilmek için toprak tavizinde bulunulacağını biliyordur. Annan Plânı’a evet diyerek de bunu kanıtlamıştır. Bana göre olası çözümde en büyük zorluk, Rum Halkının yeni devletin yönetimini bizimle paylaşabilecek özveriyi gösterip gösteremeyeceğindedir. Çünkü her zaman iddia ettiğim gibi, Kıbrıslı Rumların büyük çoğunluğu Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurucu ortağı olduğunu bilmiyorlar. Rumlar 1974’e kadar Kıbrıs Elen Cumhuriyeti’nde yaşarlarken, ansızın durup duruken 20 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye büyük askeri gücünü kullanarak Kıbrıs Elen Cumhuriyeti’nin %36’sını işgâl etmiştir. Büyük işgâl gücünü de kullanarak, bugün adanın Kuzeyinde yaşayan Türkleri kendi yönetimlerine zorla kabul ettirmeye çalışıyor. Kıbrıs gerçeklerini Rum halkına gerek Rum Liderliği, gerekse de Rum Ortodoks Kilisesi anlatmadıkça, bir anlaşma çok zor görünmektedir. Bu gerçek Türk tarafında Mustafa Akıncı gibi çözümden yana bir lidere rağmen, değişemez. Çünkü Akıncı olası bir antlaşma için Rum lider Anastasiadis’e bugün iyi niyet jesti olarak elini verse, Anastasiadis hemen kolunu da isteyecektir. Çünkü Kıbrıslı Rum Halkın tüm ağırlığı kilise birlikte Rum liderinin üstündedir. Anastasiadis’in bugün Akıncı’nın arkasında olan çözüme susamış bir Türk halkı gibi bir Rum halkı yoktur. Üstelik Akıncı seçim çalışmalarında asla hamaset yapıp bir çakıl taşı bile verilmeyecek diyerek seçilmedi. Hep ortak payda da buluşmaktan bahsederek seçim kazandı. Ama Anastasiadis de tıpkı kendinden önceki Rum lider Hristofias gibi, verdiğimiz en acı ve bizi acıtan taviz 2 bölgeli bir federasyondur diyegelmişlerdir. Yani federasyonu bile hazmetmekte zorlanıyorlar. Umarım Bay Eide haklı çıkar ve hızlandırılmış görüşmelerde Kıbrıslı bir antlaşmaya varılır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31