Pazar günü Türkiye’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP adayı Erdoğan’ın kazanması, bana göre AKP ve Erdoğan için sonun başlangıcıdır. Her ne kadar Erdoğan “Ben klâsik cumhurbaşkanlarından olmayacağım, yetkiyi halktan aldım, bu yetkiyi sonuna kadar kullanacağım” dese de TC Anayasası’nda cumhurbaşkanının yetkileri yasalarla sınırlandırılmıştır. Erdoğan elbette yasaların dışına çıkıp, iktidarda olan partisi AKP’nin de desteği ile anayasaya rağmen yetkilerini aşmak isteyecektir. Bunu yapabileceğini de başbakan ikenki icraatlarıyla ıspatlamıştır. Ancak bu defa karşısında daha sert bir siyasi muhalefetle, halk muhalefeti bulacaktır. Böyle bir durumda Erdoğan’a yapılacak muhalefet hem içte, hem de dışta daha çok destek bulacaktır. Ayrıca Erdoğan’ın AKP’nin başından şekil olarak bile gitmesi, AKP içi çatışmaları da başlatacaktır. Her ne kadar Erdoğan “Elbette partime geri döneceğim” diyen Gül’ün önünü kesmek için, Gül’ün görevi devretmesinden bir gün önceye AKP Kurultayı aldırarak, AKP’ye kendine bağlı başkan ve yeni yönetim seçtirecek olsa da, Gül’ün önünü kesemeyecektir. Bilâkis AKP içi çatışmaların fitili ateşlenmiş olacaktır. Gül AKP’deki iktidar kavgasını kazansa da kaybetse de, AKP parçalanma sürecine girecek, Erdoğan da Çankaya sırtlarından bu parçalanmayı hüzünle seyredecektir.

                                      ***

Erdoğan’dan sonra AKP’ye kimin başkan olacağı totosu oynanmaktadır. Bana göre bu çok gereksiz bir tartışmadır. Erdoğan’a sorusuz sualsiz biat edecek olan ve onunla bugün Suriye ve Irak’ta yaşanan trajedi ve akan kanda ortak olan, bugüne kadar Türkiye’nin gelmiş geçmiş, en başarısız Dışişleri Bakanı olan Ahmet Davutoğlu Erdoğan’ın yerine AKP’ye başkan olacaktır. İsminin önünde Profesör ünvanı olan Davutoğlu, komşularla sıfır sorunun mucididir(!) Bugün Türkiye’nin etrafında kavgalı olmadığı komşusu yok gibidir. Profesör ünvanını Malezya’nın adını kimsenin bilmediği çakmak Hasan Kibrit Hüseyin Üniversitesinden alan ve uzaktan komutalı olacak olan Davutoğlu ile Türkiye, bugünkü dış politika batağından daha fazla bir batağa saplanacaktır. Yapmak istediği yetkisini aşan icraatları yasalarla engellenecek olan Erdoğan, daha bir hırçınlaşacak ve kontrolünü kaybedecektir. Bu ise hem kendinin hem de AKP’nin sonunu hızlandıracaktır. Böylece Türkiye 11 yıldır gördüğü kâbustan uyanacaktır. Bu arada birkaç söz de Türkiye seçmeni için yazmak istiyorum. Türkiye’de cumhuriyet kurulduktan sonra, Erdoğan’a gelinceye kadar, hiçbir başbakan Erdoğan gibi yolsuzluklar konusunda açığa düşmemiştir. Düşünün ki ülkenin ana muhalefet partisi lideri hergün görsel ve yazılı basında Erdoğan’dan Başbakan olarak değil, Başçalan olarak söz etmiştir. Erdoğan ile ilgili tape iddiaları da Erdoğan tarafından montaj veya dublaj olarak reddedilmesine karşın halâ daha ortada durmaktadır. Yine Cumhuriyet tarihinde hiçbir başbakan, Erdoğan kadar rakipleri hakkında küfürlü, aşağılayıcı ve alay edici olmamıştır. Buna rağmen seçmen yine oyunu Erdoğan’dan yana kullanmıştır. Bu da şunu gösteriyor ki, Türkiye’nin seçmen profili yarım asırdan uzunca bir süredir değişmemiştir. Koca Nazım’ın yarım asırdan da önce yazdığı şiirindeki gibi “Koyun gibisin kardeşim, çobanın topuzunu havaya kaldırınca, mağrur bir şekilde boğazlanacağın mezbahaya koşar adım gitmektesin”. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5