Ka ka te ce denen bu kurumsal yapıda akıl almaz işler olmaktadır. Yöneten pozisyonunda, ancak muktedir olamayanlar bu akıl almaz işler için kıllarını bile kıpırdatmadan sadece seyrediyorlar. Kendilerine baş bakan, bakan, müsteşar veya müdür olarak hitap edilmesinden, özel şoförleri olmasından dolayı kendi kendilerini tatmin etmektedirler. Bu yüzden de bu sahte ve yalan rüzgârının devam etmesi için, fincancı katırlarını ürkütmemeye, mevcut düzeni yani düzensizliği devam ettirmeye özen gösteriyorlar.

                                         ***

Vicdani redçilerin 15 Kasım törenleri sırasında açmış oldukları pankart, zorla polis tarafından ellerinden alındı. Daha sonra Polis Genel Müdür Vekili imzalı, adeta bir ultimatom yayınlanarak, günün anlam ve manasına uygun olmayan pankartların açılmasına izin verilmeyerek toplatılacağı ilân edildi. Polis G. M. Vekilinin bir atanmış olarak böyle bir açıklama yapması normal ülkelerde mümkün değildir. Ben bugüne kadar hükümet ettiğini sananlardan, P. G. M. Vekiline hoop, orda dur, dendiğini veya hangi pankartın açılıp açılamayacağına biz karar veririz dendiğini duymadım.

                                          ***

Geçtiğimiz hafta yağan bereketli yağmurlardan sonra, Lefke bölgesindeki derelerin denize aktığını basından öğrendik. Hatta milyonlar harcanıp yapılan Omorfo Derivasyon kanalından Omorfo Barajına akması gereken sular da, derivasyon kanalı çöp ve molozla dolu olduğu için vanalar açılarak denize akan derelere yönlendirilmiş. Böylece baraja akması gereken derivasyon suları da denize akıtılmış. Vadili göletinde biriken 3 milyon tonluk su da, gölet içerisine tahıl eken bazı açgözler zarar görmesin diye kapakları açılarak sular denizle buluşturulmuş. TV’de gördüm. Bir Vadilili köylü şöyle haykırıyordu “Yıllarca Rumlarla birlikte yaşadık. Rumlar bile gölette biriken suya dokunmadılar. Bizim gâvurlar suyumuzu denize akıttılar” diye dert yanıyordu. Bu konularda da kendini yetkili veya yönetici sananlardan bugüne kadar bir açıklama duymadım. Kış gelirken derivasyon kanalını temizlemekle yükümlü kimlerdi? Haklarında ne işlem yapıldı? Ya Vadili Göletinin suyunu boşaltanlara soru soruldu mu? Yoksa tıpkı Lefkoşa Sanayi Bölgesindeki göletin patlatılması gibi bu konular da geçiştirildi mi?

                                           ***

Vakıflar gibi kamu bankalarından 10 milyon dolarlık kredi verilen T. Ç. gibi CTP yandaşlarından ne zaman bankanın alacağı tahsil edilecektir? Teminatı varsa teminatı ne zaman nakde çevrilip borcuna tuta banka hesabına yatırılacaktır? Teminatı yoksa, teminatsız bu krediyi onaylayan CTP’li o zamanki banka yönetim kuruluna hesap sorulacak mı?

                                           ***

Kıb Tek’te münhalsiz ve sınavsız işe alınanlar kimlerdir? Kıb Tek’te hangi birimlerde görev yapmaktadırlar? Yanmayan sokak lâmbalarının tamiri için teknisyen istihdamı yerine alınan 105 kişinin kuruma yıllık maliyeti ne kadardır? Kıb Tek Yönetiminin Aralık ayında Bakanlar Kuruluna sunduğu elektrik fiyatlarının ucuzlatılması neden reddedildi? Sebeb olarak baş bakan tarafından açıklanan düşen petrol fiyatlarına göre daha çok ucuzlatılması gerekirdi mazareti inandırıcı değildir. Çünkü Hükümet olarak kendileri düşen petrol fiyatlarına paralel olarak akaryakıt fiyatlarını ucuzlatmadılar. Yer darlığından bugünlük bunları sorgulayabildim.          

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31