Dün, Lefkoşa Türk Belediyesi başkanı Kadri Fellahoğlu, göreve başlamasının 100. günü nedeni ile bir basın toplantısı düzenledi. Hedef medya ve kamuoyu ile gelinen noktayı konuşmaktı.

Medya mensupları, belediye meclis üyeleri ve görevli bazı belediye çalışanları oradaydı.

Toplantı gergin başladı.

Toplantının zamanının hatalı olduğu ve bunun bir siyasi şova dönüştürüldüğü iddia edildi.

TDP’li ve DP-UG’li belediye meclis üyeleri, ki şimdilerde milletvekili adayı olarak propaganda sürecinin içinde bulunuyorlar, toplantıda hazırdılar. Toplantı öncesinde, toplantının başlamasını bekleyen davetliler ile gerçekleştirdikleri sohbetlerde, toplantının siyasi bir propaganda olacağına yönelik inançlarını dile getirdiler. Başta toplantıya gelmemeyi düşündüklerini anlattılar. Buna karşın toplantıya gelmemenin bir sonuç üretmeyeceğine karar verdiklerini söylediler. Bu sebeple de orada hazır bulunduklarını ifade ettiler.

Buraya kadar her şey normal ve doğru işledi!

Bunu toplantıya gelerek ifade etmek son derece demokratik bir haktı ve bunu kullanabilecek cesaret de takdire şayandı!

***

Toplantı başladığında, başkan, müdürler ve meclis üyeleri yerlerini aldıklarında, milletvekili adayı DP Meclis üyesi, bu siyasi propagandaya alet olmak istemediklerini, toplantının 29 Temmuz’dan sonra yapılmasının daha doğru olacağını savunduğu bir konuşma gerçekleştirdi ve kürsüyü terk etti.

Millet vekili adayı TDP meclis üyesi de benzer bir tavır sergileyerek, DP’li arkadaşı ile toplantıyı terk etti.

UBP’li meclis üyeleri zaten hiç yoktu!

***

Şimdi soru zamanı:

Bir siyasi şovdan söz edilecekse, bu şovu yapan parti hangisidir?

  1. Şovu asıl yapan toplantıyı seçim sürecinde düzenleyerek belediyedeki gidişatı paylaşan CTP mi? Eğer CTP ise ve şova layık bir süreç izlenmişse bu iyi bir şey! Diğer partiler de yerelde benzer bir çalışmaya gidebilirler.

  2. Şovu asıl yapan, bunun seçim öncesi gerçekleşmesinin doğru olmadığını söyleyerek toplantıyı terk eden DP mi? Eğer DP ise ve bu toplantının yapılmasını engellemeye çalışmışsa bu incelenmesi gereken bir tavırdır. Ya gerçekten belediyedeki icraatların şova layık ve takdir edilmeye değer bir dizi çalışma olduğuna inanıyor ve seçime etki etmesi ihtimalinden çekiniyor; ya da belediyedeki gidişat DP’li meclis üyelerinin katkıları ve katılımcılık anlayışları açısından onları tedirgin ediyor.

  3. Şovu asıl yapan toplantının seçim öncesi gerçekleşmesinin doğru olmadığını söyleyerek toplantıyı terk eden TDP mi? Hatta kürsüden inmeden önce bir de reklam şirketi adı vererek, bu şirket ile CTP’nin ilişkisinin araştırılması gerektiğini de söyleyerek, kendi bilgi ve bulgularını paylaşmayan, diğer deyişle vur-kaç yapan TDP mi?

***

Toplantının çıplak gözle bakıldığında zamanlaması yanlış algısı yarattığı bir gerçek!

Ne yazık ki varsa bir siyasi şov niyeti, bunu ekarte etmek de desteklemek de muhalif meclis üyelerine bağlı idi.

Orada kalmak, aktarılmakta olan icraatlar konusunda partilerinin fikir ve görüşlerini, katkı derecelerini ve ortaya konulan özveriyi medya mensupları ile paylaşmak çok daha yapıcı olurdu. O zaman hedeflendiği anlatılan rantı, paylaşmış olurlardı. Üstelik bu rant paylaşımından medya da karlı çıkar, kamuoyuna faydalı bir tartışma sonucunda varılan objektif bilgiler sunmuş olurlardı.

Anlayacağınız:

Bir şov planı yapılmışa, muhalif partiler şovun tadını çıkarabilirlerdi. CTP’li başkanın varsa beğenilmeyen icraatlarını, varsa itirazlarını medya önünde tartışmaya açabilir, medyanın çok taraflı bilgi almasına katkı sağlayabilirlerdi. Demokrasinin kendilerine vermiş olduğu hakkı, ortamı terk ederek kullanmak yerine, orada kalarak belgeler ile argümanlar ortaya atarak sergileyebilirlerdi.

Özellikle DP, kendi çıkardığı bir belediye başkanının katkıları ile belediyenin içine düştüğü durumdan temizlenmek ve çabasını ortaya koymak adına basın toplantısını değerlendirebilirdi.

Yapmadı! Olmadı!

Bunun yerine Kadri Fellahoğlu’nun icraatlarda gelinen noktayı, alınan yardımları, belediyede varılan noktayı, hedefleri, eksiklikleri ve çaresizlikleri kendi doğru kabul ettiği şekilde anlatmasına imkan verdiler!

Diğer bir deyişle meydanı boş bıraktılar!

Muhalif medya da basın toplantısındaydı. Gidenlere destek olan çıkmadı. Tam tersine gidenlerin bilgi vermekten kaçınmasını düşündürücü buldular.

***

Basın toplantısı kapsamlı ve aydınlatıcı bir basın toplantısı idi. Fakat hala karamsar, hala önü tam aydınlatılamamış ve hala eksikleri çok bir tablonun mevcut olduğu açıktı. Personelin, Lefkoşalı’nın ve Başkanın özverili çalışmalarına diyecek yok! Yine de eksik bir şeyler olduğu hissi mevcut.

Hedef önümüzdeki 100 günde olup bitecekleri takip etmek

NOT: Lefkoşa Türk Belediyesi gibi bir belediyenin başkanı olup, bir muhtar kadar hareket alanının olmasından kötü ne olabilir? Kadri Bey’in işi çok zor! Personelin işi çok zor! Lefkoşa’nın işi çok zor!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31