Dün öğle saatlerinde, bültenlere ilginç bir açıklama düştü: Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu rektörü Dr. Suat İ. Günsel KKTC'nin içinde bulunduğu sosyal, siyasal ve ekonomik yapıya ilişkin bir değerlendirmede bulunarak, özelde Sayın Cumhurbaşkanı’na, genelde de tüm Kuzey Kıbrıs halkına belli tehlikeleri işaret etti.

Siyasal temelli görünen sorunun, aslında önemli sosyal sorunlara kapılar açtığını vurgulayan Günsel, memleketimizin köklü siyasal partilerinden Ulusal Birlik Partisi’nin parçalanma tehlikesi içinde olduğuna da vurgu yaptı.

Bu durumun Kuzey Kıbrıs’ın pozisyonuna içte ve dışta önemli zararlar veriyor olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst mertebelerinde dahi konunun endişe içinde izlenmekte olduğunu hatırlattı.

Suat Günsel’in bu ilginç çıkışının sebeplerini anlamaya çalıştım. Neden diğer birçok iş insanı gibi olan bitenleri köşesinden izlemediğini, neden müdahale etme gereği duyduğunu sorguladım. Önce biraz olumsuz yorumladım dahi diyebilirim. Ancak, sonrasında, Sayın Suat Günsel’in iş ve ekonomi dünyamızdaki yeri ve önemi açısından konuyu değerlendirdiğimde, akademik yaşamdaki konumunu da üzerine eklediğimde bunun yerinde bir “müdahale” olduğu sonucuna vardım. Unutmamalıyız ki, bu gün kendisinin işyerlerinde ve yatırımlarında binden fazla insan çalışmakta. Binlerce insan geçimini sağlayacak istihdam alanı bulunmakta. Suat Bey’in bu memlekete birçok faydalı yatırımı bulunan ve hatta devletin bile çok defalar çeşitli kurumlarını kredilendiren bir pozisyonda olduğunu düşündüğümde, bu hakkın fazlasıyla kendisinde olduğunu fark ettim.

Endişelenmekte haklı.

Bir KKTC yurttaşı olarak, köşesinde oturup olan bitenleri izlemektense, gördüklerini, hissettiklerini, ekonomik gidişata yapacağı etkiler açısından da değerlendirdiğini düşünecek olursak durumla ilgili görüş ortaya koymaması ve düşüncelerini aktarmaması belki de daha anlamsız olabilirdi. Ticaret Odasının geçtiğimiz günlerde verdiği, biraz da esprili, ilan kadar duyarlı ve dikkat çekici olan bu açıklama Cumhurbaşkanı’na da mesajlar içermekte:

Bir anlamda, Sayın Cumhurbaşkanı’na olağan üstü bir hal içerisinde olunduğunu ve bu olağan üstü duruma müdahale etmesi çağrısını barındırdığını hissettiren bu açıklama, aslında durumun vahametini kavramak açısından da son derece anlamlı.

UBP’nin son günlerde yaşamakta olduğu gerginliğin, iktidarda olsun veya olmasın, her halükarda toplumdaki siyasal, sosyal ve ekonomik gidişatı etkileyebilecek düzeyde olması ve bu durumdan endişelenilmesi son derece normal bir bakış açısıdır. Bu sebeple Suat Günsel’in vurguladığı endişelerini sadece mektubun ve bildirinin sahibi olan Cumhurbaşkanının değil, hepimizin değerlendirmesi önemlidir.

Özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC konusundaki duruşuna, Kıbrıs sorunu ve müzakere sürecindeki rolüne ve Kıbrıslı Türklerin başta Güney komşumuz, devamında da dünyanın gözünde düşeceği pozisyona da işaret eden Günsel’in, Türkiye’deki üst mevkilerde bulunan insanlarla kurduğu iletişimin izlenimlerini ve yorumlarını görmek mümkün. Bu nedenle Sayın Suat Günsel’in bu uyarı nitelikli açıklamasını anlamlı ve yerinde bulduğumu iletmek isterim. Bu sorumluluğun sadece Günsel tarafından değil, siyasal, sosyal ve ekonomik duruşunun ülkeye fayda sağladığına inanan her birey, her kurum ve her kuruluş tarafından gösterilerek, ülkede bir seferberliğin başlatılmasına liderlik edilmesine katkı koyabileceğine inanıyorum.

Kim bilir, belki de, bu çabalarla, el birliği içinde bu sorunlu ve zor günlerden kurtulma ümitlerimiz kuvvetlenir ve yeniden uyanışa geçen bir Kıbrıslı Türk halkı doğar…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31