Asrın projesi, asrın mesajlarını verebilmeli. Hem bize, hem de bizim dışımızdakilere. İki yıl kadar sonra on binlerce metre küp su Türkiye’den bu kurak adaya gürül gürül akmaya başlayınca yapılması gereken üretime ve ekonomik devrimlere hazır mıyız? Bu bağlamdaki çalışmalar başlatıldı mı? Bu soruların gereklerini yerine getirebilmemiz için önümüzde çok kısa bir süre vardır. İki yılın geçmesi nedir ki?

   Kuraklık yüzünden başaramadığımız üretimleri ve ekonomik atılımları gerçekleştirme aşamasına geldiğimizde eğer devrimci planlarımız, programlarımız ve projelerimiz hazır değilse “su akar, Türk de bakar” durumuna  düşeceğiz. Asrın projesi yüzümüze gözümüze, asrın fiyaskosu olarak bulaşmış olacak.

   Diğer bir sevindirici olay da suyla birlikte Anadolu’dan elektrik enerjisinin de geleceğidir. Daha bol enerjiye kavuştuğumuzda neler yapmamız gerektiğinin planlarına da artık soyunma zamanıdır.

     *       *       * 

   Sulu tarım olanaklarına bol bol kavuştuğumuzda ülkenin hangi bölgesinde hangi ürünlerin yetiştirileceğinin projelerini yapmak için hiç zaman yitirilmeden Türkiye ile birlikte harekete geçmeliyiz. Neden Türkiye ile birlikte? En azından en büyük pazarımız yakınımızdaki Türkiye olacağı için.

   Türkiye’nin bizden her ürünü alamayacağı ekonomik bir gerçektir. Bazı Türkiye ürünlerine rekabet edebilmemiz olanaksız. Üstelik AB ile gümrük birliği anlaşmaları olan Türkiye’nin AB’ye karşı yükümlülükleri var. İstediği ürünü istediği şekilde KKTC’den ithal edemez. Bu gerçeğin de göz önünde bulundurulması ve Türkiye’nin KKTC’den ithal edebileceği ürünler üzerine odaklanılması gerekir.

   Üçüncü dünya ülkelerine ihraç edebileceğimiz ürünler bağlamında da akılcı projelerimiz olmalı. İklim koşulları nedeniyle pek çok ülkede yetişmeyen tarımsal ürünü bu adanın şahane ikliminde yetiştirebilme olanağına sahibiz. Örneğin tuzlanmış su riskinden kurtularak narenciyeyi yeniden sarı altına dönüştürebilme şansımız doğacak. Geçenlerde gazetemiz duyurdu. Kolyandroyu bile ihraç edebilme olanağına sahibiz!.. Ve daha neleri…

   Üretimdeki itibarımızın sarsılmaması için yasaklanmış tarımsal ilaçların ve hormonların kullanılmasından vazgeçebilmemiz, tarımsal ilaç kalıntılarından arınmış ürünler satabilmemiz için de, hem meslek örgütleri, hem devletin ilgili birimleri ve hem de bu ülkenin yurtsever, duyarlı bireyleri etkin biçimde devrede olabilmeli. Bu bağlamdaki vurdumduymazlıklar yüzünden başımıza gelenlerden hâlâ ders alamamışsak, hem toplumsal sağlığımızın ve hem de ihracatımızın nasıl darbelendiğini görebilmekten acizsek, bu ülkede suya boğulsak bile itibarlı bir üretim ve yaşam alanı olamayacağımızın ve ürünlerimize alıcı bulamayacağımızın artık bilincine varmalıyız. Kısa günün riskli kârlarına değil, geleceğin parlak ufuklarına yönelmeliyiz.

   Kıbrıs sorununa çözüm arayan toplumlararası görüşmelerin duvara çarptığının kesinlik kazandığı bir aşamada, KKTC’de asrın su ve enerji projesini gerçekleştirme çalışmaları, Geçitköy barajının temel atma töreniyle yepyeni bir ivme kazandı. Hiç kuşkusuz Rum’un da bundan alması gereken mesajlar vardır. Tavan yapan uzlaşmazlıklara ve Kıbrıs’taki Türk varlığının sonunu getirecek çözüm formüllerine karşı Kıbrıs’ın coğrafyasında asrın uyarısı yapılmıştır. Su ve enerji konusundaki bu devasa proje, Kıbrıs Türk varlığının Kıbrıs’ta sonsuza kadar yaşayacağını bazı uzlaşmaz kafalara eğer hâlâ vurgulayamıyorsa, o kafaların acil tedaviye ihtiyacı vardır.

   Küresel ısınmanın ve korkunç iklim değişikliklerinin sarmalında olan dünyamız, savaşlara da yol açabilecek, gelecekteki çok daha büyük boyutlu kuraklıkların kâbusunu yaşamaktadır. İşte o kâbus KKTC coğrafyasında, su zengini Türkiye’nin uzattığı el sayesinde aşılıyor. KKTC sulak özel bir coğrafya olacak. 

   Petrol, önemli bir enerji kaynağıdır. Ama alternatifsiz değildir. Petrolün yerine başka enerji kaynakları konabilir. Bilim insanları belki de o alternatifleri  bulmuşlardır da, petrolün tümüyle tükenmesini beklemektedirler. Ama tüm canlıların yaşam kaynağı olan suyun yerine konulabilecek hiçbir alternatif yoktur. Su, yaşamın en stratejik, en vazgeçilmez maddesidir.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31