Yunanistan’daki Genel seçimlerden önce solcu Syriza Partisi ve onun Genel Başkanı Aleksis Csipras’ın seçilmeleri halinde yapacakları ile ilgili açıklamaları ve vaatları ayakları yere basan açıklamalar ve vaatlar değildi. Yunanistan’ın ekonomik anlamda bir batış sergilediği o günlerde, batışa neden olan politikaların daha da gevşetilerek devam ettirileceği vaatlarını veriyordu. Bu vaatlar nelerdi? Asgari ücretin ve emekli maaşlarının artırılacağı, fakirlerden elektrik parası alınmayacağı, yeni istihdamlar yapılacağı gibi tamamen popülist ve Yunanistan gerçekleri ile AB gerçeklerine tamamen ters olan vaatlardı. Csipras seçilmesi halinde ekonomik anlamda nasıl bir ülke devralacağını bilmesi gerekirdi. Kamu borcunun GSYİH’nın %180’ine ulaştığı ve bu borçların artık çevrilemez bir durumda olmasına rağmen, tamamen hayali bir şekilde vaatlarda bulunması, kendisini bugün ne yapacağını bilemez hale getirmiştir. Benim bildiğim kadar Yunanlılar çok hayalperest bir millettirler. Csipras da seçilmesi halinde borçlarının bir kısmının silinmesini, faizlerin kaldırılmasını talep edeceğini söylüyordu. Seçildikten sonra da Almanya’dan 2. Dünya Savaşında Yunanistan’ın işgali sırasında uğradığı zararın tazminini isteyecek kadar hayalperestti. Seçildikten sonra ve Troyka ile Yunanistan’ın borçları ile ilgili masaya oturunca, işlerin hiç de kendinin düşündüğü gibi olmadığını gördü. İlk zamanlar burnundan kıl aldırmayan Csipras yavaş yavaş kıvama gelip, Troyka ile uzlaşmak için kendi felsefesine ters düşen küçük de olsa tavizler verdi. Ancak karşı taraf Nuh dedi Peygamber demedi. Gerçeklere toslayınca bu defa sorumluğu üzerinden atmak için, Troyka’nın tekliflerini halk oyuna sundu. Evet çıksaydı istifa edip “Benden bu kadar” deyip kenara çekilecekti. Hayır çıkınca Troyka’ya ilk taviz olarak Maliye Bakanı Varufakis’in kellesini verdi ve yerine evetçi Çatalos’u getirdi. Tabii ki bir haftalık referandum sürecinde tüm Yunan Bankaları ve Borsa kapatıldı. Halk parasına para diyemedi. Pazartesi açılması gereken banklar ancak Çarşamba günü açılacakmış. Bu arada Maliye Bakan Yardımcısı Nanti Valavani, Bankalar açıldıktan sonra, vatandaşların bankalardaki kiralık özel kasalarında bulunan para, altın ve mücevherata sermaye kontrolu sona erinceye kadar el konulduğunu açıkladı. Yunan halkı bu durumda Csipras Hükümetine nasıl güven duyabilecektir?

                                        ***

AB tarafından yükselen seslere baktığımız zaman, AB’nin Yunan palavralarına pek pabuç bırakmayacağını görüyoruz. Nitekim bir AB yetkilisi Yunan Referandumunda Hayır çıkmasının AB’nin Euro Bölgesi kurallarını değiştiremeyeceğini söyledi. Bir başka yetkili de, biz de referandumda halkımıza kendi vergileriyle toplanan paralarla Yunanistan’ı kurtaralım mı diye soralım demiştir. AB bu defa Yunanistan’ı iyi tanıyor. AB’nin şartlarına uygun olmamasına rağmen, AB Kıbrıs Mağlubiyetinden sonra Yunanlıları onere etmek ve bir daha cuntanın eline düşmemesi için içine aldı. AB’ne uyum sağlaması için de Yunanistan’a hiçbir yeni üyeye yapmadığı kadar inanılmaz şekilde ve hibe olarak yardımlar yaptı. Yunan siyasetçiler de bu derenin suyunun sürekli akacağı inancı ile har vurup harman savurdular. Hibe yardımlar durunca ayni yaşamı, bu defa AB kurumlarından borç alarak yani başkalarının kesesinden sürdürdüler. Ne zaman ki borçlar çevrilemez duruma geldi, bu defa Troyka’nın kapısına dayandılar. Ancak karşılarında 1980’lerin kendilerine karşı anlayışlı ve cömert AB’sini bulamadılar. Acı reçetelerle karşılaştılar. Güçlerine bakmayıp direndikleri sürece de acı reçetelerdeki ilâçların dozu arttı. Şimdi siz bakmayın euro’dan çıkarız, paralel para birimine geçeriz demelerine. Alınması gereken önlemler acı da olsa alınmaz ve geciktirilirse, Yunan Halkının ödeyeceği bedel de daha ağır olacaktır. Umarım Csipras’ın ayakları yere değmiştir. Hem de ıslak yere değmiştir de, hayal aleminden gerçek aleme döner.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31