Ülkede hareketli günler yaşıyoruz. Siyasilerin uyanık olmaları için bu eylemler, grevler, sloganlar ve uyarılar aslında bazen iyi olabiliyor. Hükümet bir şekilde yaşanan sorunları çözüyor ya da çözmek için uygun zemin yaratabiliyor. Erken ya da geç kalınsa da Başbakan İrsen Küçük duyarsız bir Başbakan değil. Bir hafta içinde birden çok bakanlar kurulu toplayan ve ülkeyi etkileyen sorun her ne ise çözüm üreten bir yapısı var.

Bu sıralar yine çokça telefonlar ve bilgiler gelneye başladı; UBP içinde bir iç karışıklık deneneceğini duyuyorum. Bunları duydukça yüzüm bir gülümseme oluşuyor çünkü UBP bu tür iç karşıklıklar konusunda adeta Japonya’ya benzedi sallanıyor ama yıkılmıyor; çünkü her türlü depreme karşı hazırlığını yapmış, zincirleri birbirlerine bağlamış bir ekip var Başbakanın etrafında..

BAŞBAKAN OLDUKÇA İYİ BİR EKİBE SAHİP

KKTC gibi siyasi oyunlarla sürekli çalkalanan bir ülkede ister istemez Hükümet eden bir Başbakanın iyi bir ekibe sahip olması gerekiyor. Başbakanlıkta müthiş bir bilgi donanımına haiz, istenildiği anda her türlü gelişmeden haberdar olabilen ve bunun ötesinde müdahale edebilen  güçlü bir ekip var. Bu ekip sürekli olarak İrsen beyi gerekli bilgilerle donatıyor ki bu da Başbakanın doğru ve emin adımlar atmasın yardımcı oluyor.

KURULTAYA GİDEN SÜREÇ

UBP Kurultayına daha koca bir yıl var. Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere bu süreç bir aya kalamaz hareketlenmeye başlayacak.

işin içerisinde yine Saray’a yakın çevreler olduğu iddia ediliyor. Ne kadar gerçek bilemem ama Sürekli olarak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kurultayda destekleyeceği bir aday arayışında olduğunu duyuyorum.

Taban bu tür iddialardan son derece rahatsız. Gazetecilik mesleğinin verdiği yapıyla hem örgütlerden hem de parti meclisi üyelerinden 2012 Aralığında gerçekleşecek kurultayda Başbakan İrsen Küçük’ün tek aday olarak konsensüs çerçevesinde seçilmesi isteniyor. Tüm kamuoyuna “UBP’de bir lider var O da İrsen Küçük’tür” imajı nın verilmesi temennisi var.

TABAN İRSEN KÜÇÜK’Ü TEK ADAY OLARAK GÖRMEK İSTİYOR

UBP tabanı kelime anlamıyla “Saray’ın sürekli arayış içinde” olduğu yönündeki söylemlerinden rahatsız. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Başbakan İrsen Küçük’e yönelik bir hazımsızlığı olduğuna inanmıyorum ama bu eğer böyle olmasa sanırım Derviş beyin adı bu kadar senaryonun içine karıştırılmazdı. Bugüne bugün Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun çıkıpta “Hükümetten çok memnunum” dememesi , Hükümetin gönderdiği bir çok yasayı veto etmesi Sn Eroğlu’nun , İrsen beyi karşı bir aday arayışı senaryolarına konu edilmesine de olanak tanıyor.

Ancak daha önemlisi var; Derviş bey bu senaryolardan rahatsız değil ki çıkıp aleyhte bir açıklama yapma ihtiyacı da hissetmiyor.

Birileri tarafından sürekli yeni anketler ısıtılıp piyasaya sürülüyor; Başbakan Küçük başarısız gösterilmeye çalışılıyor. Öyle anlıyorum ki bu bir projenin önemli bir parçası.

TABAN KARGAŞA ÇIKARANA HESAP SORACAK

Aldığım duyumlara göre çok yakında Parti içinde yine huzursuzluk çıkarılacak.ama huzursuzluğu çıkaracak olanlar daha fazla huzursuz olacak; bunu söylemek lazım. Taban’ın ciddi bir yükseliş yakalan İrsen Küçük hükümetine inancı ve olaylar karşısında güvenişi her geçen gün artıyor. Memlekette kargaşa bitmiyor diyeceksiniz; derim ki hangi gün bitti. Bunlar tatlı kargaşalar; ancak partilerin kendi içinde kargaşa yaşaması ya da bunu birinin tetikleyecek olması artık tepkiye dönüşecek.

EROĞLU NE İSTİYOR?

Bu soruyu her gün kendime bir daha soruyorum zira duyduklarıma kulaklarımı tıkasamda açtığımda yine duyuyorum. Evet Sn Eroğlu bu hükümetten ne istiyor? Bu önemli bir soru. Doğru icraatlar yapmasını, çalışmasını, partiyi ve halkı kucaklamasını; eminim tüm bunları Sn Eroğlu istemektedir.

Ama Sn Eroğlu eminim ki bir şey daha istemektedir; O da Rahmetli Rauf Denktaş’ın bir zamanlar kendisinden istediği şeyi! “kontrol altında olmayı ve söz dinlemesini”. Evet Rahmetli Baba Denktaşımız da, Sn Eroğlu O’na itaat etmediği için UBP’yi bölüp dokuzlar hareketiyle DP’yi kurmuştu. Eroğlu’nu sevmeyenler dahi “başkanımızı biz getirir biz götürürüz deyip” Eroğlu’na sahip çıkmıştı.

Şu an da UBP’de yaşanan temel sıkıntının nedeni bu . İrsen Küçük kendi ekip ve iktidar gücüyle bir ülke yönetmeyi tercih etti.

Bugüne kadar Derviş beyin Hükümet aleyhine çok açıklamasına tanık olduk. Bunlar kayıtlarla sabit; internet bu haberlerle dolu. Şimdi Eroğlu ne istiyor diye bir daha sorarsak “ talimatla yönetilen bir UBP Genel Başkanı” cevabını alırız; kimse kusura bakmasın. Ama UBP tabanı eleştirenden övgü yapana kadar UBP’de hiçkimseden talimat almayanbir Genel Başkan istiyor.

Başbakan İrsen Küçük’ün de yaptığı bu. İşte bu nedenle İrsen bey sürekli birileri tarafından başarısız gösterilmeye çalışılıyor. Yazıp çizince de rahatsız oluyor bazı çevreler ama yapacak bir şey yok; Cumhurbaşkanımız, yani toplum liderimiz Derviş Eroğlu’nu biz bağımsız bağlantısız olarak kabul ediyoruz. Doğrusu bu. Toplum Sn Eroğlu’ndan görüşme süreci ile ile ilgili mazeret değil çözüm ya da yeni kapılar açmasını bekliyor.

Kim ne kadar uğraşırsa uğraşsın Güneş balçıkla sıvanmıyor usta!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31