Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, özellikle Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun başkanlığı döneminde, sağlık konusuna hastanelerin ve kliniklerin dışında bir bakış açısı getirmeyi başardı. Birlik, birbirini izleyen etkinlikleriyle genel toplum sağlığının çevre sorunları ile var olan ciddi bağlantıları üzerinde sürekli gündem oluşturarak çevre sorunlarımızla mücadelede başarılı olabilirsek hastanelere ve kliniklere başvuran hasta sayısının da azalacağı bağlamında yaygın bilinç yarattı. Hüdaoğlu, hekimliğinin yanı sıra safkan bir çevreci. 

Tarım işçileri ve mevsimlik işçilerin sağlık ve toplumsal sorunları, çevre sağlığı ile halk sağlığı konularında gerçekleştirilen atölye çalışmaları da, bu çerçevedeki bilimsel etkinliklerin son halkası. Geçen hafta KTTB genel merkez binasında yer alan bu atölye çalışmalarına konunun uzmanları anlam ve değer kazandırdı. Bursa Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Pala ve Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi, Gaziverenli hemşerimiz Dr. Derviş Alp Gazitepe’nin konuşmacı olarak katıldığı atölye çalışmasında Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, Kıbrıs Türk Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Hüseyin Hepgüler ve Kıbrıs Türk Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ozan Özuyanık da birer sunum gerçekleştirdiler. 

Prof. Dr. Kayıhan Pala ve Dr. Derviş Alp Gazitepe “Tarım ilaçları ve çevre kirliliği, geçici tarım işçilerinin sağlık ve toplumsal sorunları” üzerinde aydınlatmada bulundular.

Kıbrıs Türk Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ozan Özuyanık  “Tarımsal işçilerin tarımsal uygulamalarda eğitim eksikliği ve doğan sağlık sorunları”; Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı “Tarımsal işletmelerde aile bireylerinin tarıma olan katkıları ve sorunları”; Kıbrıs Türk Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları “İşletme sahiplerinin ve işletmelerde mevsimlik olarak çalışan kişilerin hayvan hastalıkları ve çevresel olumsuz koşullarla karşı karşıya kalmış olduğu hastalıklar” ve Kıbrıs Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Hüseyin Hepgüler “Hayvansal ürünlerdeki kalıntılar” üzerinde sunumlarda bulundular.

Ayrıca hekimlerimizin de büyük ilgi gösterdiği bir başka toplantıda Prof. Dr. Pala ve Dr. Gazitepe “Kamu özel ortaklığında hekimlik ortamı ve sağlıkta reformlarından toplumun etkilenmesi” konulu sunum gerçekleştirdiler. 

 * * *

KTTB genel merkezindeki bu etkinlikler öncesinde bilim adamlarına verilen yemeğin özel konuğu benim için hayli ilginçti. Bu özel konuk, Kıbrıs’ın en sıcak günlerindeki Türk–Rum ilişkilerini sinemaya taşıyan “Akamas” filminin yönetmeni Panikos Hrisantu idi. Katıldığı festivallerde bolca ödüllendirilen “Akamas” filminde toplumlar arası çatışmalar sırasında Kıbrıs’ın Akama bölgesinde birbirlerine aşık olan yoksul Türk Zavalli’nin oğlu Ömer ile zengin Rum Nikolis’in kızı Rodu’nun dramını anlatılır. Yanlış bir zamanda, yanlış bir yerde aşkın ateşine kapılıp bedel ödeyenler çoktur. İşte “Akamas” filminde bu tür acılı bir aşkın Kıbrıs versiyonu Hrisantu tarafından anlatılıyor. Hrisantu, özel sohbetimizde, filmine Kıbrıslı Türklerin gösterdiği ilgiden ve verdikleri olumlu tepkilerden son derece mutlu olduğunu söyledi.

Kendisi, Güney Kıbrıs’ın ünlü fotoğraf sanatçısı ve sinemacısıdır. Onun bir başka özelliği de, efsanevi Türk sinemacısı Yılmaz Güney’in ölümünden kısa bir süre önce Güney Kıbrıs’a yaptığı ziyaretin en yakın tanıklarından biri olması. Hrisantu, 1984’ün ocak ayında, Güney’in gezisini ve temaslarını adım adım izledi, onunla konuştu, fotoğraflarını ve filmini çekti. Şimdi elindeki zengin malzemeden yararlanarak bir Yılmaz Güney belgeseli hazırlamakla meşgul. Bu belgeselin de “Akamas” filmi kadar ilgi toplayacağına inanıyor.

Güney Kıbrıs’taki evini bir fotoğraf ve film galerisine dönüştürdüğünü belirten Panikos Hrisantu, sinemaya olan tutkumu görünce, evini ziyaret etmemden memnun olacağını söyledi. Dr. Suphi Hüdaoğlu, “Panikos ailemin Güney’de terk ettiği evde oturuyor. Birlikte gideriz” dedi. Umarım bu ziyareti erken zamanda gerçekleştirir ve gözlemlerimi köşeme taşırım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31