Kıbrıslı Türkler her halde kendilerini sırma saçlı zannederler ki, halâ daha “Bu memleket bizim biz yöneteceğiz” diyorlar. Halbuki gerek su krizi sırasında, gerekse de 2016/18 protokolünün halâ imzalanmaması ile ortaya çıktı ki, bırakın sırma saçlara sahip olmayı, dazlak keller olduğumuz takke düşünce görüldü. Bana göre Türkiye’nin gerek su konusundaki, gerekse de ekonomik protokolün imzalanmasındaki ısrarı çok iyi olmuştur. Ne olduğumuzu ve ne yapabileceğimizi gördük. Su konusundaki anlaşmanın KKTC Meclisi’nde onaylanması sırasında anlaşmaya hayır diyen TDP milletvekilleri ile seyirci locasındaki bazı vatandaşlar “Bir damla onur” diyerek protestoda bulundular. Bu bir damla onura sahip olabilmek için bugüne kadar ne yaptığımızı ve bundan sonra ne yapacağımızı sorguladık mı? Hayır. Bilâkis bakın eski CTP Genel Sekreteri ve de eski ilk sosyalist (!) Dışişleri Bakanımız Kutlay Erk Cumartesi günkü köşe yazısında ne yazıyor. “UBP ile kurulan ortaklıktan bir beklenti de Türkiye Hükümetinin bu oluşuma sıcak bakacağı, program uygulamasında sıkboğaz etmeyeceği, finans akışında santajlar yapmayacağı yönündeydi.” Diğer taraftan eski CB ve bugün CTP’nin Genel Başkanı olan MA Talat ne diyor. “C.başkanlığı seçimini kaybetmemizin bir nedeni de, Yorgancıoğlu Hükümeti döneminde yapılan istihdamlardır” demiştir. Bunları yazan ve söyleyen siyasiler sayesinde mi onur sahibi olacağız?

                                        ***

Kamu çalışan maaşlarının eksik ödendiği geçmiş günlerdeki bir köşe yazımda da vurgulamıştım. O kadar aşağılandıktan sonra 2016/18 ekonomik protokolünü imzalamayın. Bir süre sıkı çekelim ama, kendi ayaklarımız üzerinde onurlu insanlar olarak durabilelim. Bu konuda sadece bir tek sendikadan açıklama geldi. KTÖS “Geçici 10. Maddenin kaldırılması, polisin sivile bağlanması, TC Yardım Heyetinin kapatılması” ve başka talepler sıralayarak, o taleplerin yerine getirilmesi halinde maaşlardaki %40 kesintiye razı olduğunu duyurmuştu. Diğer bazı sendikalar ne yapmıştı? Maliye bakanlığı önünde maaşların eksik ödenmesini protesto etmişti. Dürüst siyasetten bahseden HP Başkanı Özersay da, Ekonomik Protokolün olumlu ve olumsuz yanlarından bahsederken, olumsuzluklar için kendi çözüm önerilerini de eklemektedir. Ancak bugüne kadar aynen su konusunda olduğu gibi Nuh diyen ama Peygamber demeyen TC, finans akışını sağlamak için taleplerinde ısrar ederse ne gibi politika izleyeceğini söylemiyor. TC’nin mali bütçeye katkısı durduğu için, devlet maaş ödeme dışında hiçbir mali yükümlülüğünü yerine getiremiyor. Müteaahhitler sadece çalışanlarımızı ödeyecek kadar, hak edişlerimizden bize avans verin diye yalvarıyorlar. Bu durumda ya onursuz yaşamaya devam edecek, ya da KTÖS’ün önerdiği şekilde %40 eksik maaşla bir müddet idare edeceğiz. Ondan sonra iki devlet olarak TC ve KKTC yetkilileri bir araya gelerek, TC’den sağlanacak finansal desteği, uluslar arası bir antlaşmaya döndürecek adımları atacaklardır. Örneğin KKTC’de üslenen Türk Silahlı Kuvvetlerine sağlanan yer ve diğer olanakların yıllık kira bedelleri saptanmalı, TC vatandaşlarına sağlanan eğitim, sağlık gibi hizmetlerin karşılığının talep edilmesi, karşılıklı ticarette mütekabiliyetin sağlanması elde edilmelidir. Bunlar yapıldıktan sonra, kendi evimizin içini de düzenlersek, o zaman TC’den ne savunma ne de yatırımlar için kaynağa ihtiyacımız olmaz. Bu şekilde sosyalist Erk’in dediği gibi programlarda TC’nin bizi sıkboğaz etmemesi için UBP’li hükümet modellerine de ihtiyacımız olmayacaktır. KTÖS’ün önerisine diğer sendikalar, sivil toplum örgütleri, tüm çalışanlar ve emekliler hazırsa geçici de olsa %40 daha az ödeneceğiz ama, hasret kaldığımız o bir damla onura sahip olabileceğiz.     

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31