Son günlerde UBP içerisinde yıldızı parlayan milletvekilerinden biri hiç kuşkusuz Mehmet Tancer’dir. Gece gündüz demeden faiz yasası için çok çalıştı. Son olarak Başbakan Tancer’i geçen gün mecliste toplanan bakanlar kurulu toplantısına çağırdı. Adeta  gölge bakan oldu   bakanlar kurulundan geçen yeni faiz yasasının mimarı olup çıktı. Tancer şimdi de askerlik yasası ile ilgili çalışmalara başladı. Bu durum Tancer’e büyük bir moral verirken, UBP’de bazı milletvekilerini de üzüyor. Tancer’in bir anda UBP içerisinde yıldızının parlaması bazılarını rahatsız ediyor. Aslında Tancer attığı her adımı bilinçli bir şekilde atıyor, çünkü o bir doktor UBP’den kazanabilmenin formülü de bu olsa gerek. Nasıl olsa Girne’de doktorluğun getirdiği bir oyu var, bir de UBP’de çalıştığını ıspatlarsa milletvekiliği çantada keklik gibi. Mehmet Tancer bize göre milletvekilliği seçimlerinden önce bakan da olacak. İşte o zaman gaileyi Girne’deki milletvekileri çeksin.

FAİZ YASASI UBP’DE SORUN OLDU

Başbakan İrsen Küçük faiz yasası son şeklini almadan önce UBP meclis grubunda tartışılacağı sözü vermişti. Ancak Başbakan ani bir kararla faiz yasasını grup toplantısı yapmadan bakanlar kurulundan geçirdi. Bunun üzerine bazı milletvekilleri Başbakan’ı sözünü tutmamakla suçladı. Başbakan da bunun üzerine faiz yasasını bakanlar kurulundan geçirdikten sonra dün göstermelik de olsa grup toplantısı yaptı. Yani; başında yapacağını sonunda yapmış oldu. Bu konuda bazı milletvekilleri Başbakan’a ateş püskürüyorlar. Yasa geçti, grup toplantısı yapıldı şeklinde mesaj veriyorlar. Geçen yasaya göre; birçok milletvekili faiz yasasının çalışmayacağı yönünde. Bakalım ne olacak?

 

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Kadri FELLAHOĞLU; Şu Gsm ile ilgili konuşmaya başlayınca kardeşinden kopya mı aldı? diye insan düşünmeden edemiyor. Gerçi söyledikleriniz de doğru, ara bağlantı ücretleri düşmesi gerekli. Türkiye'de %50 düşmüş biz geç bile kaldık.

Sn. Ömer TORUN; Bu aralar çok yoğun olduğunuzu duyuyorum. Yeni yıl hazırlıkları anlaşılan sizi de yordu. Umarım işleriniz dilediğiniz gibi gider.

Sn. Orhan TOLUN; KITSAB yönetim kurulu üyelikleri gördüğüm kadarı ile kapişari gitti. Yapmış olduğunuz yönetim kurulu görev  bölümü  bana bir kez daha ganimet düzeninde yetiştiğimizi  anımsattı. Tıpkı mal bulmuş mağrubi gibi! Allah aşkına hiç olmazsa sizden daha çok oy alanlara biraz saygılı olsaydınız da başkan yardımcılığını onlara verseydiniz. Nefret ve kin duyguları ile yaşamaktan hala bıkmadınız mı?  Bu memlekette turizimciler böyle yaparsa gerisini siz düşünün!

Sn.Ahmet BAĞZIBAĞLI; CTP’li belediye meclis üyelerini ikna etmeye çalışma. Onlar asla senin gibi olamazlar. Partiye danışmadan hiçbir karar alamazlar onların amacı parti ile iyi geçinmek ve yeniden seçilebilmek. Boşuna canını yeme sonra aspların bozulur.

Sn. Savaş ATAKAN; O zavallının bir suçu yok, ona ne olur kötü davranmayın o sizi çok seviyor.  Kaç günden beridir gözüne uyku girmiyor.

Sn.Caner ÖZHAN; Hoca bu hafta Lapta’yı yendin ama hala takım istenilen seviyede değil. Defansa önlem alamazsan başın ağrıyabilir.

Sn. Şemi BORA; Siyastten uzaklaşmanız bence iyi bir karar. Bizde nankör çok, makam olmayınca arayıp soran olmaz. İşlerinize yoğunlaşın gerisi yalan...

Sn. Hüseyin ÖZGÜRGÜN; Biz hala daha kimin mağdur olduğunu görecek kapasitede değiliz. Biz ancak Türkiye basınına haberi kimin sızdırdığının peşindeyiz. Yani yaşananları takip eden birisi olarak ne kadar basit kişiliksiz insanlarla yaşadığımızı hayretler içerisinde izliyorum. Asıl savunma yapması gerekenler susuyor! Ama neden?

Sn.Cafer GÜRCAFER; Memlekete hoşgeldin, umarım her şey yolunda gider. Bu arada gelişiniz yönetimde bulunan bir arkadaşınızın da moralini bozdu. Bugün olağanüstü genel kurul kararı alınacaktı. Yani gelişiniz onun için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Kısacası; sen buralarda yokken kimin dost kimin düşman olduğunu şimdi daha iyi anlayacaksın.

Sn.Özel KADIOĞLU; Gördüğüm kadarı ile son günlerde kafeslerden çıkmamaya başladın. Kuş sevgin belli ki tavan yaptı, insanlarla uğraşmaktansa kuşlarla  uğraş bence daha iyi, hiç olmazsa sana huzur verirler.

Sn.Mehmet TANCER; Askerlik yasası ile ilgili bilgilerini Cumartesi gecesi ekrandan anlatacak şekilde hazırlıklı ol. Çünkü yurt dışında yaşayan Kıbrıs’lılar dört gözle bu yasayı öğrenmek ister. Yani dersine iyi çalış gece soru yağmuruna tutulacaksın.

Sn.Kemal DÜRÜST; Bu aralar yine gündeme oturduğunuz kesin. Gecen gece hangi kanalı çevirseler seni karşılarında gördüler. Maşallah yani reklamın iyisi kötüsü olmaz da popularitene deycek birşey yok.

Sn.Meryem BAYRAMOĞLU; Yerel Yönetimler bakanlığından defalarca uyarılmanıza rağmen mesai saatleri içerisinde işinizde yükselme azmi mi desek, ne desek bilmiyorum ama hala kimseyi takmadan okula gidip geliyormuşsunuz yakında mesai arkadaşlarınız da üniversiteye kayıt yaptırırlarsa hiç şaşmayın...

Sn. BAKANIM; Tehlike henüz geçmiş değil! Birileri Girne şehir merkezinde bulunan lüks Otel’de araştırmalar yapıyor. Otel’de   çalışan  o arkadaşınızın çok dedikoducu olduğunu ve bir gün başınıza bela açacağını bilmelisiniz. Bu aralar oralara gitmeyin benden söylemesi!

Sn.Dr.Faiz SUCUOĞLU; Geçen gece bir grup işadamıyla yemekte görüldün. İşadamlarının ülkede yaşanan sıkıntılara parmak bastığı ve çözülmesi yönünde taleplerini ilettikleri konuşuluyor. Haksız da değiller yani...

Sn. Mahmut ANAYASA; Hayırlısı ile bugün yeni mekanını açıyorsun sana bol kazançlı günler diliyorum en erken zamanda seni ziyarete gelirim hayırlı uğurlu olsun.

Sn.Serdar DENKTAŞ; Bu bütçe maratonunda en pasif görüntü çizen parti başkanı oldunuz diyorlar. Hatta mecliste bile görünmediğin söyleniyor. Yoksa yurt dışında mısın da bizim haberimiz yok.

Sn.Mehmet MOREKET; Bakıyorum da güneşciği bulunca Tahsin başkanla güneşin tadını çıkartmadan edemiyorsunuz. Allah muhabbetinizi artırsın.

Sn.Aydın BAHRİ; TC Elçiliğinde göreve başladığınız söyleniyor. Hayırlı uğurlu olsun. Daırısı geride kalan KTHY çalışanlarının başına.

Sn.Aytaç ÇALUDA; Bakıyorum da diğer bakanlık bürokratları ile Şerife hanımı yalnız bırakmıyorsun. Ama bekleyin bakalım hangi bürokrat değişecek zira gelen haberler Şerife hanımın bazı bürokratları değiştireceği yönünde.

Sn.Akın AKTUNÇ; Fatih Terim farkını göstermeye başladığı kesin de Fatih Terim’in atalarının Meriç köyünden olduğunu biliyor muydunuz? Evet evet bizim Meriç köyü Ercan havaalanı yanındaki. Yani anlayacağın Fatih Terim de Kıbrıslı sayılır.

Sn.Mehmet ÖZÇELİK; Borçtan dolayı kesmeleri size açtırmazlarsa emin olun tahsilat artacak. Gerçi vatandaş ödeyemiyor diyorlarsa emin olun gerçekten de ödeyemiyordur. Desene vatandaş her zaman borçlu olacak.

Sn.Tanju SONUÇ; Yakında ilçenin balosu var. Balodan sonra sana kesin mesaj gelecek. Beklemede kal.

GARGA’YA MEKTUP VAR

 YENİ FAİZ YASASI FAİZ MAĞDURLARINA HİZMET ETMİYOR

Hükümet , Bankalar Birliği ve Merkez Bankasının  elele  vererek  oluşturdukları  ve Bakanlar Kurulu’ndan geçen bu yasa taslağı amacına hizmet etmemekle kalmıyor ayrıca varolan bu çarpık düzeni resmileştirmeye doğru büyük bir adım niteliği taşıyor.

Alenen KKTC halkını tahkir ve tezyif ederken , kamuoyu oluşturarak kabulendirilebilecek bir durum olacağına inanmak tamamen ütopik bir anlam taşıyor. Zaten mevcut düzeni destekleyen bir yasa kışkırtıcı olmaktan öteye gidemez  . Bütün bunlar yeterince düşünülmeden yetersiz hazırlıklarla yapılan bir düzenleme olduğunu gösteriyor.

Dayatılmaya çalışılan bu yasa beraberinde icraları da hızlandırıyor. Tefeci ve halk soyguncularına gün doğduğu anlamına gelir ki  zaten istedikleriyle eşdeğer bir durum oluşturur bu. Tamamen ironiyle yoğrulmuş bu yasal saldırıya ŞİDDETLE KARŞIYIZ!

Bu büyük mağduriyetin sebebiyet oluşturan halinin,  bayrağını taşıyan mevcut hükümet  ,oluşabilecek halk hareketinin ,  kamuoyunun ve karmaşanın altından kalkamayacaktır ve bunu  altını çizerek belirtmek gerekiyor. En önemlisi denge sarsacak nitelikte bir psikolojik yıkıma neden olmak ,  bu işin sorumlularının sırtında  büyük bir vicdani ağırlığa sebep olacaktır.

Özellikle üzerinde durulması ve  tartışılması gereken önemli noktalar var : bu yasa geriye dönük mağduriyete  çözüm oluşturmuyor.  Ortak bir güzargahta  anlaşmaya varılması  gereken  böylesine ciddi ve  ivediyete vardırılması gereken bir konuda  taraflı sonuç alınması , demokratik ortamdan nedenli uzaklaşıldığını gösteriyor.

Huzuru ve geleceği çalınan , güveni sarsılan ve  tüm hayatıyla beraber umutlarını bu yasaya bağlayan binlerce insana karşı sorumluluklarını  , görmezden gelen siyasi iradeye son uyarıdır!! Hala geç değildir !  Biran once bu yanlıştan dönüp kalıcı ve adil bir yasayı oluşturacak güç hareket geçirilmelidir.

 

Faiz Mağdurları Komitesi Genel Başkanı

Bulut AKACAN   

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31