Kıbrıs Türk yazın ürünlerine Türkiye’de başlayan ilgi çok yavaş bir tempoda olsa da ilerlemektedir. 50’li yılların sonundan itibaren “Varlık” dergisinin ve yayınlarının sahibi olan Yaşar Nabi Nayır’la kurduğu yakın ilişki sayesinde yazın dünyamızdan Türkiye’ye ilk açılımı yapmayı başaran Özker Yaşın olmuştu. Şiirleri önce “Varlık” dergisinde yayımlanmış, arkasından “Varlık” yayınları arasında, Kıbrıs’ımızın o müthiş ve maalesef kanlı günlerinde büyük ilgi gören şiir kitapları da çıkmıştı. Aynı yıllarda, Londra’da yaşayan Osman Türkay’ın bazı kitaplarının İstanbul’da yayımlanarak yankı bulduğuna tanık olacaktık.
  
Babasından yıllar sonra ünlü şairimizin oğlu Mehmet Yaşın da şiir kitaplarını Türkiye’deki yayınevlerine kabul ettirmeyi başaracaktı. Yakın geçmişte Fikret Demirağ, Mehmet Kansu ve İsmail Bozkurt gibi isimler de Türkiye’deki yayınevlerinin kabul edip bastığı kitapları sayesinde seslerini sınırlarımız dışında duyurabildiler. Tabii ki o sesler, aynı zamanda Kıbrıs Türk halkının da sesleriydi...
  
Ve Kıbrıs Türk halkı, yazarları ve şairleri aracılığıyla özgün sesini Türkiye kamuoyuna iletmeyi sürdürüyor.
    *       *       *
  
Çok yavaş bir tempoyla ilerleyen bu süreçte şimdi görüyoruz ki, yazın dünyamızın genç isimlerinden birinin daha kitabı İstanbul’daki Galata Yayınevi gibi saygın bir kurum tarafından basılmaya layık görüldü. Yazın dünyamızın bu genç ismi Dr. Filiz Besim, kitabının adı ise “Tarihe Sözüm Var.” Asıl ilginç ve güzel olan, Filiz Besim’in ünlü Kıbrıslı Türk şahsiyetlerle uzun süredir yaptığı röportajların oralardan ilgiyi çekebilmesi ve kitabının basım teklifinin doğrudan İstanbul’dan gelmesidir. Kitabın İstanbul’da basılmasının ve geniş bir dağıtım ağı içinde her yana ulaştırılmasının zamanlaması da çok önemli: 2011 Türkiye’de KKTC yılı ilan edilmiştir!..
  
Okuyucu, Filiz Besim’in 216 sayfalık ve tarihi fotoğraflarla bezenmiş kitabında,  Kıbrıslı Türklerin toplumsal ve siyasal tarihinde kısa bir yolculuğa çıkarılıyor. Kıbrıs Türkünün yakın tarihini, o tarihi yapanlarla birlikte kol kola dolaşıyoruz. Faiz Kaymak, Mehmet Zeka, Ümit Süleyman Onan, Aydın Samioğlu, Nejat Konuk, Nail Atalay, İsmail Bozkurt ve Mehmet Özeş gibi şimdiden tarih olmuş Kıbrıslı Türk figürlerin yaşanmışlıkları üzerinden ve oldukça geniş bir perspektiften inanılmaz olaylarla yüklü bir toplumsal serüvene bakıyoruz. Bu serüvende yüzleştirildiklerimiz, bırakınız sınırlarımız dışındaki okuyucuyu, yerel okuyucumuzu bile etkilemekte. Çünkü nice bilinmeyen, gözler önünde geçit resmi yapmakta.
  
Filiz Besim, röportajlarını ve o röportajlardan kaynaklanan kitabını hazırlarken tabii ki bir zamanların toplum lideri Faiz Kaymak ve efsanevi hukukçu Mehmet Zeka Bey’le yüz yüze konuşma olanağını bulamadı. Çünkü bu iki isim çoktan sonsuzluğa göçmüşlerdi. Ama yazar; onların dünyasını günümüze, onların en yakınlarının ağzından ve belgelere dayanarak yansıtıyor. Diğer şahsiyetlerle ise yazarın günler süren söyleşileri oldu son birkaç yıl içinde. Kitabın son röportajı  “Kardeş Ocağı 100 Yaşında” başlığını taşıyor ki, bu bölüm Kıbrıs Türk halkının siyasal, kültürel ve toplumsal yaşamına yıllar boyu damgasını vuran o en köklü ve geleneksel kulübümüzün öneminin altını çiziyor. Neler yaşanmamış ve ne ilklere imza atılmamış ki asırlık Kardeş Ocağı  serüveninde!..  Kitabın “Anılarla Kıbrıs” başlıklı final bölümü ise birbirinden ilginç Kıbrıslı fotoğraflarla oluşturuldu. Doğa ya da mekan manzaralarını değil, doğrudan insan manzaralarını yansıtıyor bu fotoğraflar. Çünkü kitapta anlatılan zaten Kıbrıs’ın insanları ve onların tarih yaratan serüvenleridir. Fotoğrafların kimisi yıpranmış albümlerden, kimisi de yıllamış kerpiç duvarlardan alınarak aktarıldı kitaba.

Yazarlar ve gazetecilerle artık fazla konuşmayı sevmeyen, yeğlemeyen ve kendi köşelerinde anılarıyla baş başa kalmak isteyen Ümit Süleyman Onan, Aydın Samioğlu ve Nejat Konuk gibi kimliklerin Filiz Besim’e o denli rahat ve içten konuşabilmelerine şaşıyoruz. Bu durum da yazarın konuşturma yeteneğini ve güven veren, ikna eden  yaklaşımını vurgular nitelikte.
  
Yazarın bu dördüncü kitabının girişine aldığı “Anlat Bana” başlıklı şiiri Kıbrıs’ın binlerce yıllık kültürel miras zenginliğini ve Kıbrıs Türk kimliğinin bu zenginlik içinde nasıl oluşa geldiğini çok kesin ve anlamlı dizelerle vurguluyor.
    *       *       *
  
Son söz olarak ben şunları vurgulamak isterim:
  
Kıbrıslı Türk yazarlar ve cümle sanatçılar olarak Kıbrıs platformunda söyleyeceklerimizi söyledik. Kendimizi yine kendimize anlatma devinimlerimiz yeter olsun. Dışa açılalım artık, dışa!.. Türkiye’ye ve Türkiye’nin üzerinden dünyaya Kıbrıs Türkünün kültürüne, tarihine ve beklentilerine dair söyleyecek çok sözümüz vardır. Yazılı, çizili ve görsel olarak…   

Eserlerimizi ve ürünlerimizi dış dünyayla en yaygın biçimde buluşturma zamanıdır şimdi. Sayın yöneticilerimizden bu konuda gerekli desteği görmüyoruz. Kendi göbek bağımızı kendi elimizle kesmekten başka çaremiz yoktur. Çevremizdeki kalın duvarları ancak kültürümüzün ve sanatımızın gücüyle yıkabiliriz. Sınırlarımız dışında yabancılarla buluşturulan düşünce ve yetenek ürünlerimizin gittikçe çoğalması dileğiyle, bu bağlamdaki umut veren başarısından dolayı Dr. Filiz Besim’i kutlarım.      

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31