Konu “Maraş Vakıfları” ve Kıbrıs çapındaki öteki Vakıf malları. Konu Kıbrıs Türk Halkına verilen zararlar. Vakıfların  yetkilisi Kıbrıs Evkaf Yönetimi. Son habere inanmak istemiyorum. Türkiye’de birileri, “Abdullah Paşa Vakfı’nın” mirascıları olarak  ortaya çıkıp Türkiye’de dava açarak kendi leyhlerine karar aldırtmışlar. Ya Kıbrıs Evkaf Yönetiminin hak ve hukuku ne olacak?

Abdullah Paşa Vakfının  mirascıları olabilirler mi? Belgeleyebilirlerse, KKTC Mahkemeleri de kabul ederse olabilir. Ancak bu kadar hassas ve Milli Dava ile içli dışlı bir konuda, sahte girişim bize büyük zarar verir.

Bu konuda tek yetkili “Kıbrıs Evkaf Yönetimidir”. Bu davayı önceden açan ve karar aldırtan, ileri götürecek olan “Kıbrıs Evkaf Yönetimidir”. Evkaf konusunda uzman olan eski Genel Müdür Taner Derviş, Kıbrıs’taki Evkaf malları ve Vakıflar konusunda Uzman Haşim Altan ve öteki Evkaf Müdürlerimiz ve seçkin hukukcularımız, yıllardır yapılması gerekeni ortaya koyup, savundular. Şimdi Dünya önüne çıkarken zayıf iddialarla, yalap şap kanıtlarla zaman öldürmeyelim ; haklılığımıza gölge düşürmeyelim.

KKTC’ye Türkiye’de ve hatta Suriye ve Mısır’dan elinde bir tomar uyduruk kâğıt getirip birçok mal üzerinde hak iddia eden çok! Ben İskân Bakanı iken birileri İskenderun’dan geldi ve benim akrabam olduğunu, Güneyde İskele’de ailemize ait Vakıfta taraf olduğunu ileri sürmüştü. Evkaf Müdürlüğüne gönderdiğimi ve yapılan araştırmanın olumsuz çıktığının kendisine söylendiğini anımsıyorum. Başka birisi de soyadının “Kotak” olduğunu söyleyerek gerisinde istek dizmişti.

Şimdi Maraş ve Kıbrıs’ın her tarafındaki Vakıflar söz konusu olunca, onun bunun hak iddia etmesi ile zaman kaybetmeyelim. Kıbrıs Evkaf Yönetimi, KKTC Mahkemelerinde dava açar, sonra her Vakfın mirascıları saptanır ve haklarına saygı gösterilir. Ama her durumda ilk görev Vakıflar adına Kıbrıs Evkaf Yönetiminindir. İlk Mahkeme de KKTC Mahkemeleridir. Bu arada hata yapılmamalıdır.

KKTC Milli Mücadele Konseyi, bunca zaman adada varolan Vakıfların hakkını korumak üzere dava açılmadığına veya açılan bazı davaların da ileri götürülmediğine bakarak, bu görevi yerine getirmeye soyundu. Bu konuda Kıbrıs Evkaf  Yönetimine tam destek verilecektir. İlkin Av.Ergin Ulunay ve Av.Bayram davayı kazanan kişilerdir. Şimdi de Taner Derviş, Haşim Altan ve Av.Güner Göktuğ ön çalışmalarını tamamladılar. Milli Mücadele  Konseyi, oluşturduğu “Dünya Kıbrıs Türkleri Vakfı”, Uzman ve Hukukcularla  işbirliği sağlayacaktır.

Önemli olan Kıbrıs Türk Halkının haklarına yapılan tecavüzü def etmektir. Önce İngiltere kendisine emanet edilen Türk Haklarını çiğnemiş, pas pas yapmış, uyduruk bahanelerle Vakıf mallarını Rumlara devretmiştir. Buna yetkisi yoktu; bu konuda Hukuk çiğnendi. Rumlar da “Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti” oyunu altında Vakıf mallarını Rumlara veya Rum-Yunan-Avrupalı Şirketlere peşkeş çekti. Şimdi sıra bunları geri almaya geldi.

Kıbrıs Türk Halkı,hakkını ne Ruma, ne Yunana, ne İngilize ne de AB üyeliği oyunlarına kurban etmeyeceğini göstermelidir. Osmanlıdan kalan Vakıflar Kıbrıs Türk Halkının vazgeçilmez hakkı ve zenginliğidir.

Taner Derviş bu konunun “Uzmanı” olarak “İşgâlci Lordos” dediği açıkgöz Rum zengininden hesap sorulmasını belirtti ve nedenlerini belgeledi. Bunu yarınki yazımda inceleyeceğim. Geç kalan hak iddiamızı daha fazla erteleyemeyiz. Mallarımızı yağmaladılar, yaktılar, yıktılar, zarar ziyan talep etmedik. Vakıf mallarımızı yağmaladılar dava açmadık. Türkiye’de birileri politika uğruna, Evkaf malının iç edilmesine göz yumarak, bunu sineye çekti ve milyonlarca Sterlin tazminat ödemeyi kabul edip ödedi. Şimdi haksızlık sürmektedir. İşgâlci ve yağmacı Ruma yüklü tazminat ödenmesi gündeme oturdu.
Bu kez de Ankara’da birileri, bunca yıl hakkı yenen Kıbrıs Türkü olduğu hâlde,Ruma yanlış olarak ödenen tazminatların faturasını Kıbrıs Türküne çıkacağını duyurdu. Bu katmerli haksızlıktır. Ruma tazminat ödemek hataydı. Politika kokuyordu. Bunu hâlâ devam ettirmek, Türk Halkını tehdit etmek hataların en büyüğüdür. Bunun hesabı sorulacaksa Ankaralı bürokratlara sorulmalıdır. Bu malları Kıbrıs Türk Halkı yağmalamadı. Resmi göçmen olarak Kuzeye gelerek malını mülkünü güneyde bırakan bu halk sorumlu değil mağdurdur.

Ancak  Vakıf Malını gasbeden Ruma tazminat ödeyenlerse o kararın altına imza atıp ödeyenlerdir. Bu konuya devam edeceğim.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31