Lefke Avrupa Üniversitesindeki 1 ve 2 numaralı yurtlar ücretsiz olarak Türkiye Kredi ve Yurtlar Kurumu’na verildi. İçinde Türkiye geçen her cümleye itiraz eden zihniyet bunu duyunca yine ayaklandı. Devir olayını peşkeş olarak gördüler, sanki Türkiye o yurtlardan para kazanacakmış gibi!

Bu birdenbire gelişmiş bir olay değil. Ocak ayında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Türk öğrencilerin yoğun olduğu ülkelerde yurt açacağı konusu gündeme gelmiş ve mecliste tartışılmıştı.

Konu Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmiş, Başbakan Erdoğan bu teklifi olumlu karşılamış ve yurtdışında okuyan TC uyruklu öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu tarafından kredilendirmesi ve bu öğrenciler için yurtlar açılmasına dair kanun hızla çıkartılmış.

Bunun üzerine Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Lefkoşa’da yurt açmak üzere harekete geçmiş. Bu aşamada Lefkoşa’da açılacak yurdun Lefke Avrupa Üniversitesini tercihlerde alt sıraya itebileceği Kredi Yurtlar Kurumu’na iletilmiş. Genel Müdür Hasan Albayrak’ta bu talebi haklı bularak Lefke’deki yurt için temaslarda bulunmak üzere KKTC’ye gelmiş.

Sonuçta LAÜ Mütevelli Heyetinin gündemine alınan konu üyelerin oybirliğiyle kabul edilmiş. Duyduğumuza göre bölgedeki yurt sahipleri de bu işe rıza göstermişler.

***

Kredi Yurtlar Kurumunun KKTC’de yurt açma olayı gündeme geldiğinde buna destek vermiştim ki, olay LAÜ olunca desteğim daha fazla. Konum itibarıyla bir türlü istediği ivmeyi yakalayamayan okul, son yıllarda KKTC’yi tercih edenlerin azalması sonucu iki kez sıkıntıya düştü.

Niçin yurtlar parasız olarak verildi” sorusuna yanıt vermeden önce KKTC üniversitelerinin öğrenci sayısındaki düşüşe bakmak gerekiyor. Ekonomisinin yüzde 40’ı üniversite sektörüne dayalı bir ülkede 5 üniversitenin önlisans ve lisans programlarına sadece bin 167 adayın yerleşmesi ve 13 bin 411 kontenjanın boş kalması öyle sıradan geçiştirilebilecek bir olay değil.

Öğrenci sayısının azalmasının en büyük etkeni TC’deki vakıf üniversitelerinin artması. Şimdi hemen her ilde vakıf üniversitesi var. Bu üniversiteler KKTC’deki üniversitelerden pahalı. Ancak bir öğrencinin ulaşım, barınma, yeme, içme masraflarını hesaplar ve birde buna ailenin yanında olmanın huzurunu eklerseniz TC’deki vakıf üniversitesini tercih eden öğrencilerin daha avantajlı olduğunu görürsünüz.

O zaman ne yapılacak? Siz KKTC üniversitelerinde artı bir şey sunacaksınız ki okul cazip hale gelsin. Yurt olayı da bu katma değerin en önemlisi. Zira KKTC’de kiralar bırakın öğrenciyi normal şartlarda çalışan bir ailenin kaldırabileceğinin çok üstünde.

Bu bağlamda da LAÜ’deki yurtların devri çok iyi düşünülmüş ve uzun vadede verimli olabilecek bir karar. Çünkü siz barınma sorunu olmayan bir okul pazarlayacaksınız.

Parasız verilmesine gelince; TC buradan kar etmeyi amaçlamıyor. Zaten yurtlar TC tarafından sübvanse edilecek. Peki LAÜ TC’nin şartlarında – parasız, ya da düşük ücretli - kiralayabilir miydi yurtlarını öğrenciye? Elbette ki hayır. Elde ettiğimiz bilgilere göre Kredi ve Yurtlar Kurumu’na verilecek 1 ve 2 no’lu yurtların elektrik, su, bakım, onarım, ısıtma gideri yıllık 250 bin lira civarında. (En eski yurtlar olması sebebiyle bakım onarım giderlerinin yüksek olduğu söyleniyor.) Bu devirle birlikte 250 bin lira tasarruf edilecek.

Kredi yurtlar Kurumu’nun bu yurtlarda kalacak olan öğrenciye aylık 150 lira yemek yardımı yapması da okulu avantajlı hale getirecek bir başka unsur.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz; Son yıllarda üniversite sektörümüz ciddi bir kan kaybı yaşıyor. Öğrenci sayımız düştü, memnuniyet azaldı. Üniversite sektörünün sadece okulla sınırlı kalmadığı eklemlemeli bir ekonomi oluşturduğu ve bir öğrencinin barınma yanında ulaşım, yeme, içme, giyim, kırtasiye gibi giderlerinin olduğu gerçeğinin göz önüne alınması gerekiyor.

Yurt olayı çekim merkezi aslında. Çünkü öğrenciler genellikle ilk yıl yurdu tercih ediyor. Çevreye alıştıktan ve arkadaş edindikten sonra yurtta kalan öğrenci parmakla gösterilecek kadar az.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31