20 Aralık’ta Toplumcu Demokrasi Partisi 5. Olağan Kurultayını yapacak. İlk 4 kurultay parti başkanlığına başka aday çıkmadığı için başkanlık seçimi yapılmadan geçilmişti. Bu kurultayda ise şimdiki Başkan Cemal Özyiğit’in karşısına TDP Mağusa İlçe Başkanı Mustafa Emiroğulları aday olarak çıktığı için, başkanlık yarışı olacak ve seçim yapılacaktır. Aslında siyasi partilerde gerek başkanlık olsun, gerekse de diğer organların teşkilinde çok aday ve seçim olursa, o partilere dinamizm gelir ve kurultaylara katılım da çok yüksek olur. Nitekim geçtiğimiz haftalarda TDP’de ilçe ve belde organlarının teşkilinde, birçok belde ve ilçede birden fazla aday yarıştığı için, kongrelere katılım çok yüksek oranlarda gerçekleşmiştir. Bu ise parti aidiyetini artıran ve dinamizm yaratan bir olaydır. Hangi aday ve adayların kazanacağı peşinen belli olursa, o kurultaya katılım çok az olur. 

                                            ***

TDP’nin bir mensubu olarak TDP’ni çok iyi tahlil edebileceğime inanmaktayım. Son genel seçimlerden hemen sonra bir başarısızlık söz konusu olmadığı halde, o zamanki TDP genel başkanı Profesör Mehmet Çakıcı, onurlu bir duruş sergileyerek genel başkanlıktan istifa etmişti. Yapılan kurultayda başka aday çıkmayınca şimdiki başkan Cemal Özyiğit seçimsiz TDP Genel Başkanı olmuştu. İlk zamanlar ben de Özyiğit’in genel başkanlıkta başarılı olabileceğine dair kuşkuluydum. Ancak geçen zaman içerisinde Özyiğit, TDP başkanlık koltuğunu lâyiki ile doldurmuştur. Belki hükümet eden partilerin beceriksiz yönetimlerinin de katkısı ile  Özyiğit TDP’ni üye ve örgüt bazında büyütmüştür. Bildiğim kadarı ile de birçok beldede yeni örgütler kurulma aşamasındadırlar. Aslında KKTC’de muhalefette olan bir partinin örgüt kurup örgütlenmesi çok zordur. Çünkü hükümette olan partilere karşı insanlarımız birçok nedenle muhalif saflarda görünmek istemezler. Partinin banka borçları yanında, kira gibi diğer borçları da Özyiğit zamanında sıfırlanmış ve parti artıya geçmiştir. Özyiğit zamanında yapılan yerel seçimlerde, Amiral Gemisi Lefkoşa’da uzun zaman sonra Belediye Başkanlığı seçimi kazanılmıştır. Ayrıca yine uzun zamandır kazanılamayan belediye meclis üyelikleri de, birçok ilçe ve belde belediyelerinde kazanılmıştır. Yine 2015 yılında TDP’nin verdiği aktif destekle Mustafa Akıncı Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Şu anda TDP’de her konuda oluşturulan komiteler, tıpkı gölge bakanlıklar gibi çalışmakta ve TDP’nin her konudaki yol haritasını hazırlamaktadırlar. Tüm bunlar şu anda başkan olan Özyiğit’in hanesine yazılması gereken başarılardır. Bu bakımdan bana göre Özyiğit’e bu başarılarının yanında bir genel seçim başarısı şansı da tanınmalıdır. Zaten benim tanıdığım Özyiğit, tıpkı Profesör Çakıcı gibi, genel seçimlerde değil başarısızlık, çok büyük bir başarı yakalayamazsa onurlu bir şekilde görevi devredecektir. Bu bakımdan benim gönlüm TDP Başkanlık seçimlerinde Cemal Özyiğit’ten yanadır. Bu düşüncemden dolayı yukarıda yazdıklarımla çelişkiye düştüğümü sanmayın. Ben diğer aday çekilsin ve Özyiğit seçimsiz başkan olsunu savunmuyorum. Sadece TDP üyelerine Özyiğit’e bir genel seçim yaşama şansı vermeleri çağrısı yapıyorum. Diğer TDP başkan adayı Mustafa Emiroğulları da çok sevdiğim ve takdir ettiğim bir kişidir. Gerek milletvekili olarak gerekse de Mağusa İlçe Başkanı olarak TDP’ne maddi manevi çok büyük hizmetlerde bulunmuştur, bulunmaya da devam edecektir. Yaş bakımından da Emiroğulları birçok TDP’liden genç olduğu için, önümüzdeki dönemlerde TDP’ne başkan olarak da hizmet vereceğine inanıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31