Yazımın başlığı bana ait değil. 26 Eylül, 2015 tarihli Kıbrıs Gazetesinde sevgili Ali Baturay’ın köşe yazısının başlığının özetidir. O günkü yazısında Ali Baturay uzun süredir yazmamasının nedenini soranlara bir tekrar duygusu yaşadığını, ayni sorunları defalarca yazmasına rağmen bir şeyin değişmediğini, sorunlarımız 7’mizde neyse gelip gelip 77’mizde de bizi buluyorsa, “aynılık” ya da “tekrarlar” umutsuzluğa dönüşüyor. Umutsuzluk çok kötü bir şeydir. Hele ülkesinden umudunu yitirmişse çok şey yitirmiş demektir diye yazdı. Ali’ye hak vermemek mümkün mü? Değil elbette. Ama bazı haris, aç gözlü, iş bilmez, partizan ve yalancının yüzünden yurdumuzdan ümit kesmek de olmaz diyorum. Sorunlarımızın çözümlenebilmesi için gerkirse bin defa tekrarlayarak sorunlarımızı görmeyen gözlere ve duymayan kulaklara sokacağız. Her seçim yanlış seçim yapan kardeşlerimizi doğruyu buluncaya kadar uyaracağız. Zaten bizi yönetme iddiasında olanların da en büyük isteği, yaşadığımız tekrar duygusunun bizi usandırıp yazmaktan vazgeçirmesidir. Magazin yazamayacağımıza göre tekrar da olsa yurt sorunlarını sürekli gündemde tutacağız.

                                                 ***

Ali Baturay’a sormak isterim. Tekrar olacak diye Kıb Tek kazıklarını yazmayalım mı? Düşünün ki yıllardır bağlı bulunduğumuz belediyelere sokak aydınlatma ücreti ödedik. Belediyeler bizden topladıkları aydınlatma ücretini Kıb Tek’e yatırmadılar. Ne zaman ki sokak aydınlatma vergisi belediyelerden alınıp Kıb Tek’e verildi belediyeler aydınlatma vergisi tutarını çöp vergisine ekleyip almaya devam ettiler. Bu arada Kıb Tek de bizden sokak aydınlatma vergisi almaya başladı. Yetmedi Belediyelerin Kıb Tek’e ödemeyip 113 milyon liraya ulaşan sokak aydınlatma borcunu da her tüketicinin maktu ücretine 5.5 lira ilâve ederek bizden almaya başladı. Düşün ki merdiven ayağında bulunan ve ayda sıfır tüketimi olan sayacın da maktu ücretine 5.5 lira eklediler. Yani bizler her ay üç defa sokak aydınlatma ücreti ödüyoruz. Buna karşın sokak lâmbalarımızın tümü de yanıyor mu? Nerde gezer.

Yollardaki hem de ana yollardaki çukurlar yüzünden kazalar oluyor ve buna çare bulunamıyorsa ve vatandaş kendi imkânları ile bu çukurları beton ile dolduruyorsa tekrar etmeyelim de ne yapalım? Koskoca(!) Karayolları Dairesi dururken karayollarının kenarlarındaki otları temizlemesi için hükümet 2 belediyeye yüzbinlerce lira  para veriyorsa varsın biz yazalım da tekrar olsun. Tarım Bakanı ağlama duvarına döndü. Her gidene para yok diye ağlıyormuş. 50 milyon olarak ayrılan ancak 80 milyon gerçekleşen fazla mesailere parayı nerden buluyorlarsa, emekli olanlara halâ daha olmayan makam ve risk için sadece 2015 bütçesinde 40 milyon liralık ek tahsisata parayı nasıl buluyorlarsa, ağlama yerine icraat yapmalarını tekrar tekrar da olsa hatırlatacağız. Halâ daha müşavir,  işe göre değil, adama göre iş yaratırlarsa tekrarlayacağız. Banka hortumcularının mal varlıklarına el konulması ile ilgili yasa tasarısı 2007 yılından beri Meclis Genel Kurulunda bekletilirken, tekrar olmaması için kalem mi kıracağız? Ya Meclis kürsüsünde bana rüşvet verildi diye tomar tomar dolarları sallayan eski vekil ve ona rüşvet verdiğini iddia ettiği vekilleri unutmak mümkün mü? Elbette değil ve hatırlatmak da tekrar da olsa en büyük görevimizdir. İnsanlarımıza yıllardır yedirilen hastalıklı hayvan etlerini, hastalıklı hayvanların halâ daha para yok gerekçesi ile alınıp itlâf edilmemelerini tekrar olacak diye yazmayalım mı? Bir ülkenin üç tane temel direği vardır. Bunlar olmazsa o ülke çöker. Sağlık, Eğitim ve yargı. Bu konuda gerek sağlıkçılar, gerek öğretmen sendikaları ve yargıçlar hemen hemen hergün sorunlarını dile getirmektedirler. Bu sorunları çözülmedi diye, biz de köşemize çekilip tekrar olmaması için kalem oynatmayalım mı sevgili Ali? O zaman bizi yönetme iddiasında olanlara dikensiz gül bahçesi hediye etmiş oluruz. Buna ise asla müsaade etmemeliyiz.   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31