İki liderin görüşmeleri sürerken, Rum Basınında mülkiyetle ilgili çıkan haberler, Kuzeyde bazılarının uykularını kaçırıyor. Bilhassa haksız yere Rum malı edinen ve de kahraman geçinen bazı Mücahit komutanlarının uykuları kaçıyor. O uykusuzlukla da saçma sapan ve hamasetle dolu açıklamalar yaparak halkın huzurunu bozmaya çalışıyorlar. Bugün Mücahitler Derneği’nde üst düzey görev üstlenen ve iskân müdürü iken deveyi havutu ile götüren bir eski mücahit komutanı, aldığı onca Rum malını aklınca satarak yerine Türk tapulu mallar aldı. Buna rağmen etrafa korku salmaya çalışanlarla birlikte hamasete sarılarak C.başkanı Akıncı’yı bizi satmakla (!) suçlamaktadırlar. Akıncı’nın iki tarafı da tatmin etmeyecek bir anlaşmaya imza koymam, tüm KKTC vatandaşları da Federal devletin de vatandaşları olacak ve KKTC’nin verdiği tapular geçerlidir açıklamalarına rağmen, vatan elden gidiyor nakaratı bu çevrelerce sürekli halka pompalanmaktadır. Oysa gerek Anastasiadis, gerek AKEL Lideri Kibrianu gerekse de Rum sözcünün demeçlerine baktığımız zaman, gidilecek daha uzun ve çetin bir yol olduğunu görürüz. Liderimiz Akıncı’nın da açıklamalarına baktığımız zaman, mülkiyet konusunda da henüz yolun başında olduğumuzu görürüz. Ancak belli konularda iki taraf arasında yaklaşımlar vardır. Örneğin malın ilk sahibi ile, şimdiki kullanıcının hakları konusunda gibi.

                                              ***

Daha gidilecek  uzun ve çetin bir yolumuz olduğunu yukarıda liderlerin de açıklamalarına dayanarak yazdım. Bana göre Yönetim ve Güç Paylaşımı da, en az mülkiyet kadar üzerinde kafa patlatılacak ve çetin müzakereler yapılacak bir konudur. Çünkü Rumlar tam 55 yıldır bir Elen Cumhuriyetinde yaşıyorlar. Şimdi bu Elen Cumhuriyetinden nasıl vazgeçip de lokmacı ve şamici olarak nitelendirdikleri Kıbrıslı Türklerle Federal bir Kıbrıs’ta yönetimi  paylaşabilecekler. Dönüşümlü Başkanlığı, Senato’da yüzde elli eşitliği, 10 bakandan 4’ünün Türk olmasını nasıl içlerine sindirebilecekler? Türk müdür, müsteşarlara nasıl tahammül edebilecekler ve onlardan emir alacaklardır? Bu yüzden kimse telâş etmesin. Kimse bir şeyleri kapıp da kaçmıyor. Kıbrıs Sorununu çözecek müzakereler, tıpkı pilâv benzetmesinde olduğu gibi “Daha çoook su kaldırır”. Sadece Türk Liderliğinin bir konuda dikkatini çekmek isterim. Rumlar eskiden beri müzakerelerde gelinen aşamaları Rum Basınına sızdırmışlardır. Bugün de aynisini yapıyorlar. Bu yüzden de Akıncı ve ekibi zor durumda kalıyor. Oyun bozucular da bundan faydalanıp çeşitli moral bozucu senaryolar yazıyorlar. Onlar Bizans oyunu yapıyorlarsa bizimkiler de şark kurnazlığı yapmalı ve Rum Liderliğini de zor duruma düşürmelidir. Sevgili Hasan Kahvecioğlu’nun dün köşesinde yazdığı gibi, bizim liderlik de Yönetim ve Güç Paylaşımı ve yerleşiklerle ilgili yalan da olsa bazı bilgileri bizim basınla paylaşsınlar. Böylece görüşmelerle ilgili gizliliğe Rum tarafı da uysun. Çok yakın bir gelecekte değilse bile, yakın sayılan bir gelecekte çözüme ulaşılmasını canı gönülden destekliyor ve Kıbrıs Türkünün varılacak bir anlaşmaya yeniden evet diyeceğine inanıyorum. Umarım Rumlar Annan Plânında olduğu gibi ayni hataya düşüp hayır demezler. Çünkü Annan Plânı’na Hayır deseler de AB’ne girmeyi garantilemişlerdi. O zaman zannetmişlerdi ki AB toprağı olan Kıbrıs’tan AB Türkiye’yi çıkaracaktır. Şimdi de sanmasınlar ki, doğal gazın Türkiye’den geçmesi için Türkiye Rumların tüm isteklerine evet diyecektir. Bu defa da doğal gazın arkasına saklanıp yine Hayır demezler diye umuyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31