Alabildiğine kirlenen bir siyasetin vıcık vıcık zemininde güzelliklere doğru yol alabilmek olanaksızdır. Böyle bir zeminde yol almaya çalışanlar her adımda bir başka çirkinlik, kokuşmuşluk ve kirlenmişlikle yüzleşirler…

Ülkemizde her zaman temiz ve dürüst bir siyasetin özleminden söz edilir ama, bu özlemin gerçekleşebilmesi adına ciddi bir uğraş verildiğine de pek tanık olunamaz… Bunun nedeni çok açıktır… Çünkü bu vıcık vıcık kirli zeminin devamından yarar umanlar ve bundan nemalananlar özlemin gerçekleşmesine set çekecek kadar güçlü ve kalabalıktırlar…
    *       *      *

Derin bir geçmişi olmayan siyaset tarihimizde temiz, dürüst ve mütevazı siyasetin simgesi olarak gösterilen kimlikler vardır. Bunlardan biri de uzun bir dönem milletvekilliği ve başbakanlık yapmış olan merhum Mustafa Çağatay’dır. Onun tertemiz siyaset siciline gölge düşürecek tek sözü hiç kimse söyleyemez.

Nisan ayı başında ölüm yıldönümü dolayısıyla anılan merhum Mustafa Çağatay için bugünün politika sahnesinde olanlar yine çok güzel şeyler söylediler. Onun örnek alınması gereken politikacı olduğunu ısrarla yineleyip durdular. Ekranlar ve gazete sayfaları Çağatay’la ilgili övgülerle yankılandı yine…

Mustafa Çağatay örnek alınması gereken siyaset adamımızsa eğer neden siyası uygulamalarda örnek alınmıyor?.. Onun yaşam tarzı neden başka siyasetçilerin yaşamlarına rehber oluşturmuyor?.. Siyaset sahnesinde ve toplum içinde neden onun gibi davranılmıyor ve yaşanmıyor?..

İşte bu soruların gündeme gelebileceğini hiç hesaba katmayanlar sadece örneği vermekle yetiniyorlar ama verdikleri örneği siyasal yaşamımıza uygulama duyarlılığını asla göstermiyorlar.

Çok mu zor, çok mu olanaksız “örnek siyasetçi” olarak gösterilen Mustafa Çağatay’ı siyasette bir yaşam ve mücadele rehberi olarak algılamak?..
    *       *      *

Maiyetinde çalışan, siyaset ve yaşam tarzına yakından tanık olan emekli bir bürokratım. Onunla ilgili gözlemlerimi her zaman yüreğimde ve belleğimde saygıyla taşırım.

Makam arabası olmadan bakanlık ve başbakanlık yapmış, devlet hizmetinde kendi özel arabasını kullanmış bir siyasetçiydi o… En az 10 yıl boyunca devletimizin en güçlü birkaç kişisinden biri olduğu halde bu gücünü ne kendinden, ne ailesinden ve ne de yakınlarından yana kullandı… “Torpil” sözcüğü onun kitabında yoktu… Devlet hizmeti söz konusu olduğunda ailesini bile ihmal etmekten kaçınmayan bir özverisi ve sorumluluk duygusu vardı. Oğlunun sünnet törenine yoğun bir iş gününün sonunda evine döndüğünde tanık olunca “İyi yaptın Tuncay; benim zaman bulacağım yoktu” sözleriyle sevgili eşine takdirlerini sunan zarif babaydı… Devlet bütçesine Ankara katkılarının düzensiz aktığı ve maaşların bile ödenmesinde ciddi sıkıntıların yaşandığı günlerde Başbakanlığın anahtarlarını TC Büyükelçisinin masasına zarif bir jestle koymaktan çekinmeyen cesur ve ilkeli Hükümet Başkanıydı… Devlet makamında konuklarına yaptığı ikramı cebinden öder, öğleyin ve kimi zaman da geceleyin dışarıdan getirtip yine cebinden ödediği sandviçle safra bastırarak göreve devam ederdi… En ağır muhaliflerine bile alınganlık göstermez, hakkında haksız yazılar yazan gazetecilerle bir araya gelerek kendini onlara anlatmaya özen gösterirdi.
     *       *      *

Onun tevazuuna, özverisine ve siyasetteki dürüst görev anlayışına dair yazılacak daha yığınla anekdot ve yaşanmışlık vardır.

Bütün bunlar çok iyi bilindiği içindir ki o, her zaman örnek siyasetçi olarak gösterilmektedir.

Israrla her fırsatta örnek gösterilen yaşam tarzının ve uygulamalarının neden örnek alınmadığı ise siyasal yaşamımızın gözden kaçmayan tutarsızlığı ve çelişkisidir…   


Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31