Geçtiğimiz günlerde bir yerde sevgili Yaşar Ersoy’la karşılaştım. Cep telefonu ile konuşuyordu. Herhalde muhatabının napan sorusuna karşılık “Ne yapalım tiyatro yapıyoruz” dedi. Konuşması bitince ben de Yaşar’a “Memlekette o kadar tiyatrocu türedi ki, yakında işsiz kalacaksınız” dedim. Maksadım tiyatro mesleğini ve o mesleği icra edenleri küçümsemek değildi. Herkesten çok iyi bilirim ki, herkes milletvekili, bakan, başbakan hatta cumhurbaşkanı olabilir ama, tiyatro sanatçısı olamaz. Son günlerde adına devlet denen bu kurumsal yapıda öyle oyunlar sahneleniyor ki, adına tiyatro ve bu oyunları sergileyenlere de tiyatrocu dememek imkânsız gibi birşeydir.

                                     ***

Son günlerin heyecan yaratan oyunu “Ercan nasıl kurtulur”dur. Ercan konusunda Başbakan başka telden, yardımcısı ise başka telden çalıp, birbirlerini suçlamaktadırlar. Bu arada seyirci konumunda olan bizler, yapılan açıklamalarla nasıl kazıklandığımızı, kimlerin malı nasıl götürdüğünü öğrenmekte ve adeta şoklarımızı yaşamaktayız. Anımsatayım. Ercan Havaalanı 350 milyon euroluk yatırım yapılması ve cirosunun %47.8’ini KKTC Devletine(!) pay olarak vermesi şartı ile 25 yıllığına Taşyapı Şirketine kiralandı. 2 yılı aşkın bir süredir yolcu başına 15 euro alan Taşyapı, duty-free, park ve diğer kira gelirlerinden de elde ettiği kazancının değil %47.8’ini %1’ini bile KKTC’ne koklatmadı.  Başbakanın geçen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamalardan bu gerçeği hayretle biz de öğreniyoruz. Ayrıca Yorgancıoğlu “Taşyapı ile yapılan sözleşmeyi beğenseler de, beğenmeseler de, yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini” söyledi. “Sözleşmeye bu şekliyle taraf olmadığı gibi, uygun da bulmadığını ifade eden Yorgancıoğlu, bir kişiye 25 yıllık imtiyaz verilmesini de doğru bulmadığını” söyledi. Vay anasını sayın seyirciler. Hükümetin başı uygun bulmadığı bir ihaleyi istemeye istemeye uygulayacağım derken, yardımcısı Denktaş da ihaleye tümden karşı çıkıyordu. E, o zaman ihaleyi iptâl edin. Elinizi tutan mı var? Üstelik ihaleyi alan Taşyapı, çeşitli bahanelelerle ihalenin ilk taksiti olan 100 milyon euronun 16 milyon euroluk KDV’sini bile ödememişken. Bu arada Ercan nasıl kurtarılır oyununun en can alıcı sahnesi de Yorgancıoğlu’nun “İhaleyi kazanan şirkete yer teslimi yapılmadıkça devletin gelir ortaklığının başlamadığına işaret eden, bunun devletin kaybı, şirketin de haksız kazancı anlamına geldiğini, bu yüzden yer tesliminin yapıldığını” belirten sözleridir. Tam ibretlik bir sahne sayın seyirciler. Adam ne KDV veriyor, ne topladığı paralardan KKTC’nin payı olan%47.8’lik kısmını veriyor. Başbakanın açıklamalarına göre tüm bunlar ihaleyi alan şirketin haksız kazancı oluyormuş. Siz hükümetçilik edenler, bostan korkuluğu musunuz? Neden devletin payını alamıyorsunuz? Üstelik Yorgancıoğlu’nun konuşmalarından çıkardığım, bu Taşyapı denen şirket, Başbakanın ifadesine göre haksız kazancının ne gelir ve kurumlar vergisini ne de KDV’sini de vermiyor. Tam ballı börek. Bu arada Başbakan eleştirilerde bulunmaya çalışan bazı kamu görevlilerine adeta hasba çıkarın der gibi “Neden işiniz gereği olan görevleri o dönem yapmadınız” diyor. Görevini o dönem yapmayan varsa neden şimdi hesabı sorulmuyor da, her geçen gün devletin kaybı var denerek ihaleye istemeye istemeye onay veriliyor. Yer darlığından KKTC sahnesinde oynanan tiyatronun, diğer perdelerini gelecek yazımda yazacağım.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31