Cuma günkü köşemde KKTC denen bu kurumsal yapıda oynanan oyunlarla değme tiyatro sanatçılarına ve değme oyun yazarlarına “Dur şurda” dendiğini yazmıştım. Bugün o yazıma ve oynanan oyunlara devam ediyorum. Eski Sayıştay Başkanı ve sıkı CTP’li İsmet Akim, UBP Milletvekili Ersin Tatar’ın suç duyurusu üzerine Kıb Tek’te mali denetim yapan eski mesai arkadaşları, Sayıştay denetçilerini Kıb Tek’ten kovdu. Sonradan Akim’in açıklamalarına baktığımız zaman, iyiki onları dövmemiş de diyorum. Akim’e göre kendisini denetleme yetkileri yokmuş. Yahu Sayıştay, kamu ve kamu kurumlarını mali açıdan denetlemek için kurulmuştur. Ancak İsmet Akim Efendi sütten çıkmış ak kaşık olduğu için onu denetleyemezlermiş. Halbuki ayni Akim, Kıb Tek’te görev aldığı 15 aydır, Sayıştay’ı göreve çağırdığını da anlatıyor. Bunun adı nedir sayın seyirciler, pardon okuyucular? Tam tiyatro. Başroldedeki İsmet Akim, göreve çağırırken temelsiz bir iddiada bulunmadığını, elinde raporlar olduğunu söylüyor. O zaman kendi deyimi ile 40 yıllık mesai arkadaşları olan Sayıştay denetçilerini neden Kıb Tek’te çalışma yaparlarken

kovdu? Akim’e göre kendisi Kıb Tek’ten Sayıştay denetçilerini değil, Ersin Tatar ile UBP milletvekillerini kovmuş. Çünkü gelen denetçiler Kıb Tek içerisinden adı geçenlere bilgi sızdırırmış. Tam ört ki ölem. A İsmet’im, Kıb Tek’te bir yolsuzluk, usulsüzlük veya bir yasa dışılık mı var ki gelenlerin bilgi sızdırmasından korkuyorsun? Eğer Sayıştay denetçileri Kıb Tek’ten bilgi hırsızlığı yapmışlarsa onları neden ilgili makamlara şikâyet etmedin? Ya kayıb olduğunu iddia ettiğin 12 varil yağ için neden bugüne kadar polise suç duyurusunda bulunmadın?

                                      ***

2 yıldan fazla bir zamandır, Ercan İhalesini alan Taşyapı şirketi, 2 yıldır Ercan’dan topladığı gelirlerin ne KDV’sini, ne de diğer vergilerini ödemezken, şimdi de geç yer teslimi için uğradığını iddia ettiği zarar için KKTC Hükümetine maddi tazminat davası açacakmış. Emin olun bizim tiyatrocular, sonunda geçmiş 2 yıllık haksız kazancından dolayı vergi alacaklarına karşı Taşyapı ile uzlaşacaklardır. Bu perde ise tam “Garagöz’ün perdesi” olacaktır.

                                         ***

Güncelliğini koruyan yeni oyun ise, Koop. Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifine UBP zamanında UBP’li bir mühendis atanmıştı. CTP gelince bu büyük yanlışlığı ortadan kaldırmak için mühendisi alıp yerine CTP’li bir edebiyat öğretmenini atadı. Herhalde edebiyat öğretmeni müdür, edebi şiirler ve sözlerle yeni bir pazarlama tekniği kullanarak satışları yüzde bin artıracak. Anımsatayım. CTP’nin ortağı DP’de Devlet Tiyatrolarının başına mazbata yüzünden hapiste olan bir fen öğretmenini atamıştı.

                                           ***

Desenize işimiz tam tiyatro dediğinizi duyar gibiyim. Ama daha durun. Kendisi bir tiyatro olan bu kurumsal yapıda tiyatro oyunları bitmez. Şimdi de yeni sahnelenen oyuna gelelim. Din İşleri Başkanımız Talip Beyimiz, yerini vekâleten başkasına terkedip, Türkiye’de AKP’den Mersin Milletvekili aday adayı oldu. Aday adaylığını kaybederse gelip yine görevine devam edecek. Ayni şekilde aday olabilir de milletvekilliği seçimini kaybederse, yine gelip görevine devam edecek. Nerede bu bolluk efendiler? Sen zaten çift uyruklusun. Bu gerçek bile senin KKTC Din İşleri Dairesine Başkan olamaman için yeterli bir sebebtir. Bu arada yabancı bir ülkede milletvekili adayı oluyorsun ve görevini de kazanamama ihtimaline karşı yedekte tutuyorsun. Ziyaret ettiğin bizim tiyatrocular da seni kazanman durumunda KKTC’ne faydalı olacaksın diye adeta takdis ediyorlar. Bre gafiller, o zaman müftülük olan şimdiki Din İşleri Başkanlığını Türk Toplumuna kazandırmak için İngiliz’e karşı az mı mücadele verildi? Tiyatro sanatçısı dostlar. Sahte tiyatroculara karşı birlik olunuz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31