27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü, ben şahsen karmaşık duygular içinde kutluyorum. Bir yandan tiyatronun küçümsenemeyecek adımlarla ülkemizde ilerlemesine seviniyorum, öte yandan da bu adımların enerji kaynağını oluşturan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun verdiği ölüm kalım mücadelesinden canımın yandığını hissediyorum. 
   Çökmüş Lefkoşa Belediyesi’nin ayakta durabilen ve etkinliklerini kararlılıkla sürdürebilen tek kurumu olan bu tiyatro, krize çare arayışları sürerken, birtakım hesapların konusu olmaktadır. Tiyatromuzun lokomotifi sayılan bu kurumun Devlet Tiyatroları’yla birleştirilerek çökmüş belediyenin çatısı altından alınmasına, tiyatro sevdalısı Yaşar Ersoy’un ve yakın çevresinin büyük uğraşları sonucu inşa edilen ve şu anda karkas durumunda olan, tamamlanabilmesi için daha 6 milyon TL harcama gerektiren tiyatro binasının da devlete havalesine ilişkin girişimler görmezlikten gelinemez. O devlete ki, kendi kanatları altındaki tiyatronun yanmış binasını bile hâlâ onaramamıştır!..   
   Televizyon ekranında belediye başkan adaylarıyla yapılan ve katılımcısı olduğum seri programlarda özellikle bu konuyu gündeme getirmeye ve adayların görüşlerini almaya özen gösteriyorum. Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’na ve bu belediyenin diğer kültür kurumlarına dokunulmayacağına, dahası bu yıl eylül ayında Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin mutlaka düzenleneceğine dair DP adayı Mustafa Arabacıoğlu ile CTP adayı Kadri Fellahoğlu’ndan kamuoyu önünde güvence aldım. Katılımcısı olduğum son program 1 Nisan Pazartesi gecesi… O geceki konuklarımız UBP adayı Hasan Sertoğlu ile TDP adayı Suphi Hüdaoğlu’dur. Onlardan da kamuoyumuz önünde aynı güvenceyi alacağımdan eminim.
     *       *       *
   Tiyatrolar, gerek birinci ve gerekse ikinci dünya savaşları sırasında savaşan Avrupa ülkelerinin kentlerinde faaliyetlerini hiç durdurmayan sayılı kurumlardandı. Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre sonra küllerinin içinden yeniden doğarak Avrupa’nın en güçlü devletlerinden biri haline gelir... Bu Alman mucizesinin nasıl yaratıldığını soranlara devletin ilk şansölyesi Konrad Adenauer hiç duraksamadan şu yanıtı verir: “Savaşta bile kapanmayan tiyatrolarımıza borçluyuz. Savaştan sonra ilk elden geçirdiğimiz yapılar tiyatro binaları oldu. Bunların yanına yenilerini de ekledik.” 
   İnsana insanın anlatıldığı ve insanlığın sorunlarına insan üzerinden çözüm arandığı yer tiyatro sahnesidir. İlk çağlardan beri insanlar sinerjilerini ve ilhamlarını tiyatro sahnesinden, insanların insanlık hallerine dair yorumları sahnedeki canlandırmacılardan almışlardır.  
   Ben bu bilinci aynen Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda da görüyorum. Belediye krizinin enkaz haline getirdiği başkentin kentsel düzeninde dinamizmini koruyan tek belediye kurumu olarak dersini ve yorumunu sundu ve sunmaya da devam ediyor. O ders, her şeye rağmen direnmeye, çökmemeye ve çözümlerle güzellikleri halkla birlikte yakalamaya dairdir.  
   22 Mart Cuma gün, hava koşulları bizlere çok kötü saatler yaşattı. Ülkeyi vuran, eşine ender rastlanan şiddetteki fırtına, Lefkoşa’yı da sarstı. Hayatı neredeyse durdurdu… Ama belediyesizlikten muzdarip Lefkoşa’daki hayatın durmadığı yerlerden biri de, yine Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ydu... Sert iklim koşullarına da direnen bu tiyatro, fırtınalı gecede perdelerini yine açtı ve kendini yalnız bırakmayan halkla buluştu. 
    *       *       * 
   Bu kurumun haftalardır sunduğu ülkesel hallerimize dair “Kabare Kıbrıs” oyunu, şimdiye dek en çok izleyici toplayan yerli oyunumuz oldu. Hep kapalı gişe ve hatta suare… Bu muhteşem gösterge halkımızın hem tiyatroya ve hem de tiyatronun nabzının en güçlü şekilde attığı yer olan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’na halkımızın gösterdiği dayanışmadan başka nedir ki?   
   Lefkoşa belediye enkazının içinden halkımız da “tiyatrosuz olmaz, tiyatrosuz asla” mesajını veriyor. Bu mesaja yetkili ve yetkisiz herkesin duyarlılık göstermesini dilerim.
   27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü, ölüm kalım savaşı veren Lefkoşa Belediye Tiyatromuzla dayanışarak kutlayalım. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31