Her yıl 1 Ağustos’ta kutlanan TMT Günü’nün, Kıbrıs Türk halkının yazgısını derinden etkileyen o direniş örgütüne dair gerçekçi analizlere vesile olmasını dilerim. Toplumumuzdaki hiçbir örgüt, TMT kadar spekülasyonların konusu olmamıştır. TMT olayını derinliğine incelemiş bir araştırmacı olarak, bu spekülasyon furyasında, TMT’ye büyük haksızlıklar yapılmakta olduğunu da düşünürüm. Dahası, bunu yapanların, TMT direnişçisi ve mücahidi olan babalarına, annelerine, dedelerine, ağabeylerine ve diğer aile büyüklerine de haksızlık ve vefasızlık yapmakta olduklarının altını çizerim.
  
Yakın tarihin çok kritik ve uzun bir döneminde büyük halk çoğunluğumuzun saflarında olmaktan onur duyduğu TMT’nin vicdanları sızlatacak eylemi hiç mi olmadı? Bu soruya olumsuz yanıt vermek olanaksızdır. Ama sevaplarla günahlar tartıya vurulduğunda sevapların kefesinin çok daha ağır bastığı kesindir. Gerçek olan şu ki, TMT mücadelesi verilmeseydi, Kıbrıs’ta Türk halkı bugün asla olamazdı.
  
TMT, olağanüstü dönemlerin örgütüydü. Tarihteki tüm diğer benzeri örgütlerin de yaptığı gibi başarı ve güvenlik adına kendi yeraltı kurallarını uygulamak zorundaydı. TMT içindeki kimi bireylerin ve grupların kendi özel hesaplaşmalarını teşkilata yıkma serkeşlikleri de, TMT’ye dair spekülasyon üretme meraklılarına ehven kaynak oluşturmaktadır.
  
Bir süre önce tarih bilgisine her zaman saygı duyduğum bir yazarımızın TMT’nin Rumlardan çok Türk öldürdüğüne dair iddiasını büyük şaşkınlıkla okudum. “Herhalde TMT’yi EOKA ile karıştırmıştır” diye düşündüm. Çünkü Kıbrıs’ta Türklerin ve İngilizlerin toplamından daha fazla kendi halkının bireylerini öldüren yeraltı örgütü EOKA’dır. Çocuklara ve kadınlara da kıyan EOKA, uzmanlar tarafından  “Terör örgütü” damgasını yemiştir. Ne ki, bir direniş ve savunma örgütü olan ve de devletimizi kuran TMT’nin adını terörle anmak olası değildir.
  
EOKA’nın 1 Nisan 1955’te terör kasırgasını estirmeye başlamasından 3 yıl sonra devreye giren TMT, Kıbrıslı Türkler tarafından kurulmuş ve aylarca Ankara’nın kapıları aşındırılarak Türkiye Özel Harp Dairesi’nin bünyesine alınabilmesi sağlanmıştır. TMT, Türkiye tarafından kurulup Kıbrıslı Türklere dayatılan bir örgüt değildir. Öz be öz Kıbrıslı Türklerin örgütüdür. TMT’nin Kıbrıs’ta verdiği mücadele amaçlarına ulaştı ama, adayı Yunanistan’a ilhak etme adına yola çıkan EOKA’nın mücadelesi başarısızlıkla sonuçlandı.
  
Bu anlamlı günde, her iki yeraltı örgütünün mensuplarına içirilen antları, arşivlere geçecek belgeler olarak aşağıya aldım:       
  
TMT ANDI: “Kıbrıs Türkünün yaşayış ve hürriyetine, canına, malına ve her türlü anane ve mukaddesatına, her nereden ve kimden olursa olsun vaki olacak tecavüzlere karşı koymak için kendimi Türk milletine adadım.
  
Ölüm dahi olsa verilen her vazifeyi yapacağım. Bildiğim, gördüğüm, işittiğim ve bana emanet edilen her şeyi canımdan aziz bilip, sonuna kadar muhafaza edeceğim. Gördüklerimi, işittiklerimi, hissettiklerimi ve bana emanet edilenleri hiç kimseye ifşa etmeyeceğim.
  
İfşaatın bir ihanet sayılacağını ve cezasının ölüm olacağını biliyorum.
  
Yukarıda sayılan hususları harfiyen tatbik edeceğime şerefim, namusun ve bütün mukaddesatım üzerine söz verir, ant içerim.”
  
EOKA ANDI: “Baba – oğul kutsal ruh adına ant içerim ki:
  
(1) Kıbrıs’ın İngiliz boyunduruğundan kurtulması için bütün gücümle çalışacağım, bunun için hayatımı bile feda edeceğim.
  
(2) Örgütün bana vereceği talimatları hiç sorgulamadan yerine getireceğim, bu görevler ne kadar zor ve tehlikeli de olsa hiç karşı çıkmayacağım.
  
(3) Örgütün liderinden emir almadıkça ve amacımıza ulaşıncaya kadar mücadeleyi bırakmayacağım.
  
(4) Beni yakalasalar ve bana işkence yapsalar bile hiç kimseye örgütün hiçbir sırrını vermeyeceğim, şeflerimin ya da örgütün başka üyelerinin adlarını söylemeyeceğim.
  
(5) Bana verilebilecek hiçbir talimatı hiç kimseye, hatta mücadele arkadaşlarıma bile söylemeyeceğim. Andıma sadık kalmazsam, bir hain olarak her türlü cezaya ve sonsuza kadar tahkir edilmeye müstahak olacağım. İmza: EOKA –DİĞENİS.”    

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5