Sayın Rauf Denktaş’la bir konuşmamızda, ona TMT’nin kuruluş hikâyesini sormuştum. Sonradan anılarında ve çeşitli basın yayın organlarında da söylediği gibi, Rauf Bey bana resmi tarihin dışında bir öykü anlattıydı.

1957 yılı yazında, Dr. Fazıl Küçük’ün de onayı ile Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu Başkanı olan Denktaş, hukuksal mücadele ve kitle hareketleri yanında, Rumlar’ın EOKA’sı düzeyinde profesyonelce örgütlenip yönetilmeyen bir “teşkilat” olmadıkça, ne Türkiye ve ne de dünya kamuoyunda sesimizin duyurulabileceğine inanmamaktaydı. O dönemde faaliyet göstermekte olan, Volkan, Kara Çete, bir infilâkte şehit olan Ulus Ülfet’in kuruluş çalışmalarını yürüttüğü Dokuz Eylül Cephesi tarzı örgütlenmelerin bir şansı olmayacağını düşünmekteydi. Yine kendisinden dinlediğime göre, o dönem gizli bir silahlı örgüt oluşturma eğiliminde olanlar arasında iki görüş vardı: Bir grup, Türkiye’den de gizli, halktan para toplamak suretiyle illegal yollardan silahlanacak bir örgütten yanaydı! Rauf Denktaş’ın başını çektiği ikinci grup ise Türkiye’nin bilgisi olmadan, lojistik ve profesyonel katkısı bulunmadan, komuta kademelerinde uzman subaylar bulunmayan böyle bir örgütlenmenin EOKA karşısında aciz kalmak bir yana, toplum içinde de voyvodalıktan haraççılığa kadar suçlanmaya yol açabilecek pek çok mahsuru olduğunu düşünmekteydiler.

17 Kasım 1957 gecesi, o zamanki Türkiye konsolosluğunda görevli Kemal Tanrısevdi’nin, Eylence köyündeki evinde toplanan Rauf Denktaş, Dr. Burhan Nalbantoğlu ve ev sahibi Tanrısevdi, yeni bir yer altı örgütü kurarlar: Türk Mukavemet Teşkilatı… Sayın Denktaş’ın anlattığına göre, Tanrısevdi konsolosluktaki görevinden ötürü adadaki bütün Türk köylerinin muhtarlarını tanımaktadır. Rahmetli Nalbantoğlu ise o gün aktif olan militan kadro üzerinde sözü geçen bir otoritedir. Bu yeni teşkilat, o esnada aktif olan kadroları kendi bünyesine alır.

27-28 Ocak 1958 Olayları ve 1958 Haziran’ında başlayıp Ağustos sonlarına kadar süren çatışmalar, bu TMT’nin eylemleridirler. Ne var ki Rauf Denktaş’ın “olmazsa olmaz” dediği Türkiye bağlantısı, henüz kurulmuş değildir! TMT de amatör bir örgüt olarak faaliyet göstermektedir. Sayın Denktaş demişti ki: “ Rumlar bizden bu boyutta bir örgütlenme beklemediklerinden, 1958 Haziran Olayları’nda gafil avlandılar! Biz kazançlı çıktık. Ne var ki gücümüz de meydana çıktı! Sürpriz etkisi ile onları yenmiştik… Ancak, gelecek karşı darbeyi önleyecek güçte değildik. O bakımdan uzman yönetiminde bir teşkilatlanma, çok daha acil bir ihtiyaç haline gelmişti…”

Rauf Bey, Türk Hükümeti’ni ikna etmeyi başarır! Bir yandan burada çatışmalar, öte yandan Ankara’da Özel Harp Dairesi’nde adada kurulacak olan bir teşkilatın çalışmaları sürmektedir. Sonuçta Albay Rıza Vuruşkan komutasında bir ekip, maske görevlerle Kıbrıs’a gönderilir! Rauf Bey, rahmetli Vuruşkan’ı ilk defa 15 Eylül’deki Kız L,sesi açılış töreninde gördüğünü anlatıyor. Ve TMT olduğu gibi onların komutasına girer.

1963 Noeli’nde gelen karşı darbe de böylece önlenir… 1 Ağustos, TMT’nin kuruluşu olarak kutlanmaya başlanır!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31