(Hem kurultay, hem erken seçim beni 2009 Mart’ında yaşadığım duyguları ifade ettiğim bir yazıya geri götürdü. Bakıyorum ki yıllar akıp geçiyor fakat bizim yaşamımızda değişen hiçbir şey olmuyor.)

Biz farkındayız! 

Hayatlarımız gerçekten bize ait ise, çözümün ne olduğu bilgisi de kendimize aittir. 

Neyi istediğimizi biz biliriz! Çözümün en kolay yolunu da biz biliriz. 

Yeter ki isteyelim! 

*** 

Bir dakika durun. Gözlerinizi kapatın. Derin bir nefes alın. Sadece kendinize konsantre olun. Zihninizi boşaltın. 

Sonra şimdi içinde bulunduğunuz mekâna bir bakın. Burada olmayı istiyor musunuz? Sizi burada olmak tatmin ediyor mu?

Okuduğunuz gazeteniz, işiniz, aileniz, eğitiminiz ve çevrenizdeki insanlar? Değişim ihtiyacınız var mı? 

*** 

Kendi iç dünyamızdaki değişimi yaratmak daha kolay. Ya toplumsal değişim? 

Toplumsal değişimin bir bacağını da siyaset oluşturur. Dünyadaki değişimi yakalamak ve Kuzey Kıbrıs Türk’ünün dünyadan kopuk yaşamı, siyasi yapı ile yakından alakalıdır. Bu nedenle ideolojik görüşümüze ve hedeflediğimiz yapıyı oluşturacak siyasi partiye destek vermek, ülkenin geleceğini şekillendirmek için çok önemli. İstediğiniz, sizin beklentilerinize ayna olabilecek, çözüm ve ilerleme aşamalarını, sizin bakış açınıza yakın bir düzlemde oluşturacak siyasi parti, oy vereceğiniz siyasi partidir. Demokrasilerde, seçmenin rolü, bu nedenle çok önemli kabul edilmekte. Bu parti varsa ne mutlu size…Ama ya yoksa! O zaman işiniz zor işte. 

Bize, en kolay nereden başlanacağını; en etkili ilk adımların hangileri olacağını anlatan parti hangisi?…Hangi parti daha kucaklayıcı? Hangisi kadınların eşit bireyler sayıldıkları bir ortamda çalışmalarına destek? Hangi parti gençlerin önünü açacak uygulamalar ile demokrasinin gerçek anlamda işlevselleşmesine katkı koyuyor? Hangi parti dezavantajlı olanlara fırsat önceliği vermeye hazır? Hangisi “eşitliği” sağlayacağı konusunda ikna ediyor? Hangisi pragmatik çözümler yerine uzun vadeli planları ortaya koyuyor? Farklı ekonomik vizyon koyabilecek parti hangisi? Eğitim sistemini, çağdaş dünya ülkeler seviyesine taşıyacak, yüksek öğrenimini o seviyede almak isteyenlerin bilgi birikimi açısından eksik hissetmeyecekleri düzenin kurulmasına katkı koymayı hangi parti vaat ediyor? 

Bir çok soru var sormamız gereken. Seçime giderken artık vizyonu önemli olmalı partilerin. Laf kalabalığı ve tutarsız söylemleri olan parti liderlerini ayırt etmeliyiz. Bu liderlerin partilerini de, tutarsız yönlendireceklerini göz ardı etmemeliyiz. Bizim ülkemizde siyasi partiler ekip olarak çalışır ama “tek adam” üzerinden meydana/görücüye çıkarlar. 

Parti liderleri, artık bilinen yaklaşımlar ile değil, sorgulanan ve çözüm bekleyen yerel, bölgesel ve evrensel sorunlar üzerinden değerlendirileceklerini bilmeli. Güncel sorunlar ile gelecek planlanamayacağı artık anlaşılmalı. Artık prim yapmanın, oy kazanmanın kolay olmayacağını, verilen sözleri tutmak zorunda olduklarını anlayacaklar. Verilen tek mesai sözlerini seçim meydanlarında verip, sonra bilmezden gelmenin mümkün olmayacağını bilecekler. Kamu görevlisine siyaset yasağının kaldırılacağı sözünü verdikten sonra, bunu yapmadıklarında kimsenin sessiz kalmayacağını bilecekler. Anayasamızın 8. maddesini (Eşitlik) göz göre göre ihlal etmenin mümkün olmayacağını bilecekler. Bu memleketin bizim olduğunu, bu memlekette söz sahibi olanların, bu memleket için kaygı duyanların bizler olduğunu bilecekler. 

Bu seçimlerde, parlamento ve yerel yönetimlerde kadınların yer alması, birçok eşitlikçi insanın önceliği. Kamu sektöründeki yetki ve karar alma mekanizmalarının her düzeyinde, toplumsal cinsiyet eşitliği temelli bilincin oluşturulması artık şart. Kamu kuruluşlarındaki orta ve üst düzey yönetici atamalarında, bu eşitliği gözetecek yaklaşımların benimsenmesi ve çalışma hayatında yönetici konumundaki kadın sayısının artması için gerekli desteğin sağlanması da şart. 

Eğer varsa bu kriterlere uygun olan, o zaman seçimi alacak. Sözünü tuttuğu oranda iktidarda olacak. 

Bunu sağlayacak güç biz seçmenin elinde, neden kullanmayalım?

(Delegeysek de, seçmen isek de…)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31