Toplumsal Diyalog ve Değişim İnisiyatifi’nin değişimi mümkün kılacak ortak akla ulaşılması ve halen devam etmekte olan kriz ortamının sonlandırılabilmesi amacıyla 22-23 Mart 2011 tarihlerinde  Acapulco Hotel’de gerçekleştirdiği beyin fırtnası biçimindeki Toplumsal Diyalog ve Değişim Forumu’na katıldım.

Hükümet adına Maliye Bakanı Ersin Tatar, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı; siyasi parti temsilcileri; sendikalar, meslek odaları ve iş dünyasını temsil eden sivil toplum kuruluşları; basın camiasını temsil eden örgütler; toplumsal faydayı öngören çeşitli hareket, dernek ve vakıflarla konuya duyarlı birey, akademisyen ve uzmanların katıldığı forumda:

1.Kamunun verimliliğinin ve etkinliğinin artırılması için atılması gereken adımlar,
2.Kamu maliyesinde gelir-gider dengesinin tesisi için alınması gerekli tedbirler,
3.Ekonomik dinamizm/büyüme ve sürdürülebilir bir ekonomi için atılması gereken kısa ve uzun vadeli adımlar,
konularda uzlaşma ile bir çok sonuca varıldı.

NASIL BİR BEYİN FIRTINASI?

Sonuçlar henüz yayınlanmadığı için bu aşamada üzerinde durmuyorum. Ancak aşağıdaki hususları okuyucularımla paylaşmadan edemedim:

•Forum’da nutuklar; uzun, hatta kısa konuşmalar yoktu. Zaten Forum, bir Soru Konferansı formatındaydı.
•Foruma katılanların yaş ortalaması düşüktü. Yani gençler çoğunluktaydı. Düşünce üreten, ürettiği düşünceyi savunan onca genç beyinle karşılaşmak karşılaşmak sevindirici, ümit verici  ve çok güzeldi.
•Düşünceler için hiç bir kısıtlayıcılık yoktu. Çılgınca, hatta deli saçması olarak nitelenebilecek şeyleri de söylemek serbestti.
•Forum “ortak akıl arama” aramaya yönelikti. Önce bir beyin fırtınası oturumunda, yukarıdaki üç temel konuyu en iyi temsil edebilecek 160 soru üretilmiş, sonra bu sorular birleştirilerek / süzülerek 14 soruya indirilmiştir. Son aşamada, tüm katılımcıların tüm çalışma gruplarına katıldığı bir yöntemle sorular/öneriler konsolide edilerek ortak sonuçlara varılmıştır.
•Sonuçta çok değişik kesimlerden gelenler, bir çok konuda uzlaşma sağlayabilmişlerdir.

BUNDAN SONRASI

Değişimin olabildiği ölçüde paydaşların da katılımı ile şekillendirilecek bir program çerçevesinde yapılmasının en demokratik ve sağlıklı yol olduğu açıktır.

Forum büyük oranda bunu gerçekleştirmiştir.

Verilen bilgiye göre, bir tek “Sendikal Platform,” önce katılacağını söylemiş olmasına karşın Foruma katılmamıştır.
Yine de ciddi ve yapıcı bir iş başarıldığını, demokrasinin temel ilkeleri olan hoşgörü, diyalog ve uzlaşma yolunda büyük adımlar atıldığını düşünüyorum.

Sonrasını birlikte görüp değerlendireceğiz.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31