Çetin dönemlerden geçen, hatta savaşın deneyimlerini yaşayan halkımız bunlar yetmezmiş gibi sürekli olarak psikolojik saldırıların da hedefi olmakta, birtakım toplum mühendislerinin deneme tahtasına dönüştürülmektedir. Çünkü Kıbrıs’ın konumu son derece stratejiktir. Her çıkar grubu bu stratejik ülkenin stratejik toplumunu kendi çıkarlarının potasında yoğurmak istemektedir. 

   Bu koşullar içinde ister istemez bir kimlik bunalımının sarmalına giren halkımız, kendi gerçek kimliğini su yüzüne çıkaracak etkinliklere karşı son zamanlarda büyük önem vermeye başladı. Bizi toplum olarak gerçek benliğimize dönme yolculuğuna çıkaran bu etkinlikler, içte Kıbrıs Türk kimliğini belirleyici rolünü oynarken, dışa karşı da Kıbrıs Türk halkının kendine özgü köklü bir kültürü olduğunu duyumsatmaktadır. Kıbrıs Türk kültürünü tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkarıp belleğe geçirme çalışmalarının son yıllarda ivme kazandığının göstergesi, bu bağlamda, boyuna yazılı ve görsel eserler üretilmekte olmasıdır. Halkımızın yıllar içinde kaybettiği değerlerle bu eserlerde buluşturulması, o kaybedilenlerin yeniden günlük toplumsal yaşamda yer almasını da sağlamaktadır.  

   Hükümetlerin kültür – sanat organizasyonlarında ve yatırımlarında yetersiz kaldığını her zaman vurgulamakta ve eleştirmekteyim. Örneğin Devlet Tiyatrolarının yanan binası bile 1999’dan bu yana tamir edilememiş ve devletin resmi tiyatrosu ısrarla salonsuzluğa mahkûm edilmiştir. Ülkedeki kütüphaneler yeterli sayıda değil…Gençlerin kütüphane ve okuma alışkanlığı edinmeleri adına hiçbir çaba yok. Oysa her köşede gençler için zararlı ama çekici mekânlar türemekte. Bu mekânlarda gençlere alkol, uyuşturucu, kumar, cinsellik ve sorumsuzluk enjekte edilmekte. 

   Diğer yandan, dış ülkelerde KKTC’yi tanıtma adına düzenlenen etkinliklerde ceviz macunu, hellim, çörek gibi şeyler dağıtılır ama, Kıbrıslı Türk yazarların, şairlerin ve müzisyenlerin eserleri dağıtılmaz. Hellimli – macunlu tanıtım yapanlar kültür ürünlerimize boş veriyorlar. 

Hükümetlerin bu bağlamdaki umarsızlıkları sürerken, belediyelerimizin, belediyeciliğin sadece çöp toplamaktan ibaret olmadığı bilincine varmaları ve kültür – sanat organizasyonlarını yoğun biçimde gündemlerine almaları çok sevindirici bir gelişmedir. Kültür ve sanat organizasyonlarını barındıracak kültür saraylarını ve mekânlarını belediyelerimizin arka arkaya halkımıza kazandırmakta olmaları, Kıbrıs Türk kültürünü yabancılarla buluştururken, yabancı kültürleri de bizlerle buluşturmaları gerçekten alkışlanmayı hak eden icraatlardır.

   1963’ten beri süregelen profesyonel yazarlığımda, misyonum gereği ülkemizin ve halkımızın geçirdiği tüm dönemlere yakından tanıklık ettim. Bu zaman tünelindeki yürüyüşün çok çetin ama bir o kadar da renkli geçtiğini belirtebilirim. Her dönemin kendine özgü heyecanları vardır. Değişik heyecanlarla yüklü dönemlerin belgeleyici tanıklığını yapmak tabii ki çok güzel bir şeydir. Gazetelerin manşetlerinde tarih, köşe yazılarında ise o tarihin analizi yazılır. Böyle bir olayın içinde olmak, yazanlar için mutlulukla yüklü bir sorumluluktur. 

   Zaten bu duygu olmasa, yazarlık gibi yıpratıcı bir iş çekilmez. Her dönemde yazmaktan keyif aldığım yazılar, zamana direnecek türden, araştırmacılığın verileriyle donatılmış olanlardır. O tür yazılar güncelliğini yitirmez. Kıbrıslı yazarlar olarak, zamana direnen belgesel yazıların konusunu tabii ki Kıbrıs Türk kültür mirasından seçeriz genellikle. Bunu yapmaya bir bakıma zorunluyuz, çünkü kültürümüze ait pek çok değerimizin, geleneğimizin ve alışkanlığımızın zaman sürecinde yok olup gittiğini görmekteyiz. Kıbrıs Türk kültürünün geldiği nokta işte bu yıpranma ve yok olma sürecidir. 

   Kaybolmakta olan bu değerlere toplumumuzun büyük önem verdiğine yazarlar olarak tanık olabiliyoruz. Çünkü toplumsal kültürümüze dair araştırma yazıları ve kitapları büyük ilgiyle karşılanmaktadır. Kıbrıs Türk halkının kültürüne ne kadar önem verdiğinin bundan daha açık bir göstergesi olamaz. Halkımızın kültürüne karşı çok canlı şekilde uyanan bu duyarlılığı Kıbrıs Türk varlığının Kıbrıs’ta hep var olacağının en büyük güvencesidir.    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31