Araştırmacılığın esası ve güzelliği buradadır işte. Siz araştırmalarınızla tarihi yaşanmışlıkları bulup ortaya çıkarırsınız, sonra başkaları kendi bildiklerini sizin bulgularınıza yeni unsurlar olarak eklerler. Toplumsal belleğin zenginleşerek oluşması da işte böyle gerçekleşir. Pazartesi gün bu köşede yayımlanan “Hak Ettiği İlgiyi Görmeyen Bir Lefkoşa Konağı” başlıklı araştırma yazımla ilgili olarak Akıle Kader Hanımefendi’den gelen ek bilgiyi arşivlerimize geçmesi adına aşağıda sunuyorum. Akıle Hanım; söz konusu yazımda adı geçen “Sakallı Sami Bey”in kızıdır. Kendisine içten teşekkürlerimi sunduğum bu duyarlı ve aydın okurumun tarihi niteliği olan eski eserlerimize dair bazı sitemlerinin, uyarılarının ve beklentilerinin de ilgililer tarafından dikkate alınacağını umarım:
  
“Sayın Ahmet Bey; köşe yazılarınızı zevkle okumaktayız.  Pazar ve Pazartesi yazılarınızı eşim okuyup bana verdiğinde, birden sizi aramak istedim. Çünkü Kamil Paşa’nın konakladığı yer olarak Dr. Fikret Beyin evini yazmıştınız. Oysa ben ailemden hep Kamil Paşa’nın bizim hisar üstündeki üç katlı evde kaldığına ve orada kanepe üzerinde vefat ettiğine dair hikayelerini dinleyerek büyümüş birisiyim. Bugün ise benim bildiğim hikayeye daha yakın bir şey yazdınız, ancak Kamil Paşa’yı oraya İngiliz Hükümeti’nin koyduğunu zannetmiyorum. Benim bildiğim kadarı ile büyük dedem Müftü Hacı Ali Rıfkı ile olan dostluklarından orada misafir edilmiştir. Vefatından sonra Sadrazam Kamil Paşa’nın Türkiye’deki ailesi konakladığı evi ziyarete gelmiş ve bilgi almıştı.
  
Binanın bizi de çok üzen durumuna gelince. Zamanında Müftü Hacı Ali Rıfkı dedeme (evin yan sokağına adı verilen kişi) ait olan ev daha sonra 4 oğlundan biri olan Hacı Hafız Şefik Efendi dedeme geçmiştir. Daha sonra bu ev babama, yani torunu Mehmet Sami Hıfzı’ya kalmış ve babam tarafından binanın alt katı kendisinin de yönetiminde bulunduğu Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’ne tahsis edilmiş. Bina 1963 yılında, camları silinmiş şekilde, anahtarları ile mücahitlere teslim edilmiş ve uzun yıllar mevzi olarak kullanılmıştır. Bölgenin tek üç katlı binasının en üst katı yığma kum torbalarının ve taş mevzilerin yükü altında yıllarca direnmeye çalıştı.
1974’ten sonra dahi orada asker konumunu korudu; ancak uzun yıllar sonra yıkılmak üzere, tehlike arz ederken yapılan soruşturmalar neticesinde ailemize iade edilmiştir. Arz ettiği tehlike nedeni ile ve komşuların şikayeti üzerine 3’üncü kat Lefkoşa Türk Belediyesi izni ile yıkılmıştır. Binanın geri kalanı da bölgeye yerleşen yeni nüfusun oyun oynayan çocuklarına büyük tehlike arz etmektedir.
  
Binayı malum halinden geri eski haline getirmek bugünkü bürokratik koşullarda mümkün değildir.

Bölgedeki 3 sokak UNOPS tarafından 2000 yılında ‘restore’ edilmiştir; makyajlanmıştır. Sokaklardaki asfalt sökülmüş, parke taş döşenmiş ve dış cephelere alçı ve boya sürülerek görüntüsel olarak iyileştirme yapılmıştır. Aynı proje Güney Kıbrıs’ta bir bölgeye de uygulanmıştır. Güney’de bu bölge halen sürekli tamir edilirken bizde taş taş üstüne konulmamakta, koymaya çalışanlar ise engellenmektedir.  Bu proje bölgedeki mal sahiplerinin görüşüne sunulmadan hazırlandığı için eksiklileri, bugün de görülmektedir. Sadrazam Kamil Paşa’nın konakladığı 3 katlı bina hatalı olarak projeye dahil edilmemiştir.
  
Son çalışmalar Ermeni kökenlilerin satın aldıkları binaların tamirine yöneliktir.
Arabahmet bölgesi tümü ile Osmanlı olup Ermenilerin çoğu kiracı olarak bazı evlerde kalmış, evlerin bazılarını ise sonradan satın almışlardır. Maksatlı olarak bazı evlerin Ermenilere mal edilmesini üzüntü ile izlemekteyiz
  
1878 yılında adanın İngilizlere verildiği dönemde Müftü olan Hacı Ali Rıfkı Efendi’nin haremine ait evlerin bulunduğu 3 sokak (Kamil Paşa, Hafız Hasan Efendi ve Müftü Hacı Ali Efendi Sokak) bürokrasi engeline takıldığı için göz göre göre çökmektedir.
  
Konu ile ilgili daha fazla bilgi için sizinle uygun bir vaktinizde görüşmek isterim.

Saygılarımla,
Akıle Kader”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5