Geçen yazımda, Kıb Tek konusundaki görüşmemizde Kalyoncu’nun Kıb Tek hakkında anlattıkları ile sorularıma verdiği cevapları yorumsuz olarak sizlerle paylaşmıştım. Bugün ise gerek Kalyoncu’nun verdiği bilgiler ve sorularıma verdiği cevaplarla ilgili yorumlarda bulunacağım.

                                         ***

Kalyoncu’nun bana verdiği 1 Aralık, 2014 ile 31 Temmuz, 2015 aralığındaki petrol fiyatları ile döviz kurlarındaki değişikliğe göre, TL bazında her metrik %3.5 kükürt oranlı petrolun fiyatı1 Aralık’a göre 31 Temmuz’da %4.5 düşmüştür. Şöyleki, 1 Aralık 2014’te petrolun ton fiyatı 361 artı 32 dolar navlun olmak üzere toplam 393 dolardır. O günkü dolar kuru da 2.22 TL olduğuna göre 1 metrik ton petrol 846 TL etmekteydi. Halbuki 31 Temmuz, 2015’te petrolun tonu 258.25 artı 32 navlun toplam 290 dolardı. O gün 1 dolar 2.7889’dan hesaplandığına göre de her metrik ton petrolun fiyatı 809 TL’ye gelmekteydi. Yani %4.5 daha azdı. Ben bunu kafadan atarak bulmadım. Kalyoncu’nun bana verdiği Aralık 2014 PLATS 3.5 PCT tablosuna bakarak buldum. Bana ve bana verilen tabloya göre TL bazında petrol fiyatlarında düşüş vardır. Üstelik bugün Brent petrolun fiyatı 48 dolardır. Yani petrol fiyatları geçtiğimiz aylara göre daha da düşmüştür.

Maaşlarla ilgili soruma ise Kalyoncu açık bir cevap vermemiş, ancak iddia edildiği kadar da yüksek olmadığını söylemişti. Halbuki bana verdiği Nisan 2015 tarihli Kıb Tek personel maliyetleri ile ilgili tablodaki rakamları toplayıp (Aylıkçı ve işçi personel maaş, ücret, tahsisat vb, fazla mesai) ki 6,420,960 ederdi, personel sayısına böldüğümde ki Kalyoncu’nun verdiği rakama göre bugün için 673 çalışan varmış, bugün için Kıb Tek’teki ortalama maaşın 9,540.- TL (Dokuzbinbeşyüzkırk lira) olduğunu görürüz. Bu rakama aylık hizmet alımları için ödenen 95,893 lira dahil değildir. Durum bu olduğuna göre Kıb Tek’teki maaşların yüksekliğinden bahsedebiliriz. Aylık 299 bin liralık fazla mesai de bana göre yüksektir. Bunu 12 ay ile çarptığımızda 3.5 milyon eder. 670 kişinin çalıştığı kurumda bu fazla mesai ödeneği yüksektir. Tabiiki bunun nedenleri vardır. Örneğin santrallarda vardiya çalışan ve bulunduğu yerden Kurumun servisi geçmeyen personel işe kendi arabaları ile gittikleri için yolluk alırlarmış. Kalyoncu örnek olarak Vadili’de oturan bir personel misâlini verdi. Bu kabul edilebilir değildir. Her çalışan iş yerine veya servisin geçtiği yerlere yakın oturmak ve servisin geçtiği yere arabası ile gitmek zorundadır. Belediyelerin ödemediği borçlar yüzünden kWh başı maliyet 3 kuruşmuş. Bunu bize ödetiyorlar. Ayrıca belediyelerin Kuruma olan 113 milyonluk sokak aydınlatma borcunu da maktu ücretlere 5.5 lira ekleyerek yine dürüst tüketiciye ödetiyorlar. Yani Kıb Tek kör gibi tuttuğunu öpüyor. İstenen 6 kuruşluk zam uygulanırsa, bu zam konutlardaki ilk dilim olan 44 kuruşluk dilime %14 olarak 54 kuruşluk dilime de %11 olarak yansıyacak. Yani zengin yüzdelik olarak daha az etkilenecektir. Talat’ın Kıb Tek’teki büyük yolsuzluklardan bahsetmesini gerçek dışı olarak nitelendiren Kalyoncu’ya göre,  eski c.başkanı ve Kıb Tek Yönetimini atayan partinin başkanı yalan söylüyordur. Bugünlerde kamuda iş yapmadan para alan müşavirlerden sıkca söz edilmesine karşın, Kıb Tek’te kızağa çekilen 12 kişinin işe gelmeden para almaları da kabul edilemezdir. Rum tarafına gelince. Rum tarafındaki tarifeler de az çok bizim tarifelere yakındır. Halkın gelir düzeylerini kıyasladığımız zaman Rum tarfındaki tarifeler daha ucuzdur. Maktu ücretler Rum tarafında daha ucuzdur. Ayrıca tüketim artıkça maktu üzretler de artmaktadır. Ayrıca Rum tarafında pik saatlar dışında (23.00 ile 07.00 arasında) kullanılan elektrik daha ucuzdur.                           

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31