Kıbrıs’ın kuzeyinde kamu hizmetlerinin verimsizliği pek bilmiş politikacılarımızın ve muhalif düşünürlerin diline dolanmış bilgece cümlelere meze yapılmış bir meseledir.

Bu mezenin en lezzetli kısmı ise, sistemi eleştirenlerin pek çoğu için, ne yazık ki kamu görevlileridir. Oysa aslında en mağdur durumdakilerin başında da kamu görevlilerinin bulunduğunu hiç kimse dillendirmeye cesaret edemiyor.

Çünkü ezberi bozmak ve söylenenlerin dışında bir şey söylemek aforoz edilmeye yol açabilir. Bunu kaldırabilmek ise Kıbrıs’ın kuzeyinde cesaret ister. Bu cesarete engel olan şey, aslında tarafsız, objektif, yapıcı bir anlayıştan yarım asra yakın bir süreden beridir kaybedilmiş değerlerdir. Bu ezber öyle bir ezber ki, tekrarlana tekrarlana kabak tadı vermiş bir anlayış sayesinde, ideolojik bakış açısından da, akademik bakış açısından da nemalanamıyor.

İliklerimize kadar işlemiş oportünizm ile oportünizmin iliklerimizde dolaşmasına kaynaklık yapan popülizm ne yazık ki ideolojik ve akademik bakışın gerçeklerle yüzleşmesine engel oluyor.

***

Kıbrıs’ın kuzeyi hızla değişiyormuş…

Bu değişimin yarattığı belirsiz ve karmaşık olumsuzluklar geçiciymiş...

Ortaya çıkan belirsiz ve karmaşık ortamın formülleri varmış…

Bunun için teknoloji, anavatan, vatan sevgisi, bayrak ve inanç önemliymiş…

Bunlar olmazsa hiçbir şey olmazmış deyip, üstüne allanıp pullanıp biraz reklam, biraz popülizm, biraz da teknoloji kullanımı ile pohpohlanınca bizim sistem oluşuveriyor işte.

Bu sistemi yeniden yapılandıracak sihirli formüllere bile bizleri inandırarak başa geçenler oldu. Realist bakış açısında sanal ve mistik bir formül eklemek anlamına gelen “sihirli formül” de bir dönem kurtuluş için tercih edilen bir söylem olmuştu.

İşe yaramamış olması, halkı da kamu görevlilerini de, kamu görevinden faydalanan yurttaşları da bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı.

İşin aslı: Dişe dokunur, icraat yok!

***

“Kamu hizmetlerinde modernizasyon” adı altında halka iyileştirme gibi gösterilen şey, aslında “reklam” dışında bir şey değil.

Oysa işin aslına bakıldığında yapılabilecek o kadar çok şey var ki!

Pek çoğunun büyük maddi kaynaklara ihtiyaç doğurmadığı da gün gibi ortada… Üç gündür sizlerle bu köşeden paylaşılan uzmanlaşma, kapsayıcılık, bilimsellik ve toplumu tanıyan bir kamu hizmeti anlayışı kolay dokunuşları içeren başlıkların sadece birkaçı.

İdari kadroların güçlendirilmesi, kuvvetli bir idari yapı için kapsayıcı ve kucaklayıcı bir anlayışın geliştirilmesi, toplumu oluşturan kesimleri temsil edebilecek olan kapsayıcı bir idari düzenin kurulması, performansa dayalı bir teşvik planının yapılandırılması, işe alım ve terfi sisteminin iyileştirilmesi, idari hesap verebilirlik ve kontrol mekanizmalarının güçlendirilmesi konuları henüz hazır olmayan ama hazırlanması da inanılmaz kolay olan unsurlar.

Hiyerarşik düzeni iyi kurulmuş ama hakkaniyetli olmayan terfi ve tayin sistemini sadece objektif bir bakış açısı ile beslemek işlerin yoluna girmesi için atılacak ucuz yöntemlerden bir tanesi. Torpile dayalı ve uzmanlaşmaya veya kıdeme bakılmaksızın gerçekleştirilen tayin ve terfi sayesinde değil midir ki, kamuda bir sistemsizliğin süregeldiği gelenek kemikleşti?

Anaysa ve yasalara göre ayrımcılığa karşıt yapılanan kamu hizmetlerinin kendisi baştan ayrımcı! Hem cinsiyete, hem bedensel özelliklere, hem etnik kökene ve milliyete dayalı ayrımcılıkları kendisi besleyen bir sistem var. Erkek egemen bakış açısını, karar alma mekanizmalarının başına oturttukları erkekler ile pekiştirerek, zaten toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılıkları benliğine indirmiş toplumumuzun erkek olmayanı dışlayan yapısını sürdürmek daha da kolaylaşıyor. Demek ki anayasa ve yasaları değiştirirken harcanacak zamandan önce bürokrasideki toplumsal cinsiyet eşitliği ağını oluşturmak, birçok anlamda işe yarar adımların, hem de bir kuruş harcanmadan, işlemesine katkı sağlayacak.

Siyasetin erkek egemen bakış açısı içerisinde, sadece erkeklere açılan yerlerin biraz daha çok kadınlara açılması da bütçeye yük getirecek bir hareket olmaz.

Devamında daha uzun zaman alacak işler de olacak elbette. Kamu görevlileri yasası, teşkilat yasaları, kamu hizmet şeması ve kamu görevlilerinin çağdaş sınıflara ayrıştırılması, kamu hizmetinin sunulduğu binaların fiziki ortamlarının düzenlenmesi bunlardan bazıları.

***

Mevcut bilgi işlem ağları ile iletişim ve bilgi teknolojilerini kullanmak, kamuda bulunan ve halen maaş çekmekte olan kişilerin uzmanlık alanlarına göre, küçük, etkin ve işlevsel birimler oluşturmak, sözleşmeli veya geçici olarak istihdam edilen kişileri sömürülecek emek ve oy olarak görmek yerine uzmanlıklarından faydalanılacak gerçek elemanlar olarak görmek imkânlarımız.

Bu imkânları değerlendirmemek ise KKTC’nin devlet sistemini için için kemiren gizli bir düşman.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31